Zhrubnutá koža chodidiel patrí spolu s plesňovými ochoreniami, bradavicami, kurími okami či zarastajúcimi nechtami k najfrekventovanejším ťažkostiam. Na vzniku zhrubnutej kože sa najviac podieľa napríklad nosenie topánok s vysokými podpätkami, príliš tesných topánok alebo niektoré záťažové športy. Nohám nepristane ani nosenie ponožiek z umelých tkanín, ktoré podporujú nadmerné potenie aj odieranie kože, ani nosenie uzavretých topánok naboso.
Pekné nohy
Zverte sa do rúk odborníkov
Využite výhodné ponuky na ošetrenie chodidiel na zľavy.sme.sk.
Foto: zľavy.sme.sk
V prípade zhrubnutej kože je najjednoduchšie odstrániť ju, oveľa dôležitejšie a aj náročnejšie, a to najmä na disciplínu v dodržiavaní určitých zásad, je predchádzať jej opätovnému vzniku.
Dbajte na každodenné hygienu, pri nadmernom potení nôh môžete vyskúšať sprchovanie striedavo teplou a studenou vodou, prípadne kúpele nôh zo žihľavy, liečba závažného potenia – hyperhidrózy však patrí do rúk kožného lekára.
Nezabudnite si nohy pravidelne ošetrovať hydratačnými a výživnými krémami, noste iba bavlnené ponožky. Na odstraňovanie zhrubnutej kože nepoužívajte žiletky, nožíky ani iné ostré kovové predmety, vhodnejšie sú špeciálne pilníky.
Vyhýbajte sa používaniu pemzy, pretože v jej póroch sa môžu usádzať spóry plesní či mikroorganizmy. Zhrubnutú kožu si neošetrujte častejšie ako raz za dva týždne.