Kašeľ samotný totiž nie je ochorenie, ale buď reflexná obranná reakcia organizmu, alebo dôsledok nejakého ochorenia, najčastejšie vírusovej alebo bakteriálnej infekcie, ale aj astmy a alergie, prípadne chronickej obštrukčnej choroby pľúc.
Reflexným kašľom organizmus reaguje na prienik vdýchnutých iritujúcich látok, ktoré stimulujú nervové zakončenia v dýchacích cestách. Odtiaľ ide do mozgu signál, ktorý aktivuje príslušné centrum a mozog následne vyšle stimul, ktorého dôsledkom je, že sa rozkašleme, aby sme vypudili iritujúcu látku skôr, ako sa dostane do pľúcnych alveol.
Podporte samočistenie
Aj pri liečbe kašľa treba dbať na zvlhčovanie sliznice dýchacích ciest, pretože vysušená je oveľa zraniteľnejšia. Zvlhčovaním sa podporuje nielen obranná funkcia slizníc, ale aj samočistiaci proces, ktorý sa uskutočňuje prostredníctvom tzv. mukociliárneho transportu.
Pohárikovité bunky na sliznici produkujú hlien, ktorý zachytáva vdýchnuté čiastočky a patogény. A neustále kmitajúce riasniky zasa posúvajú zachytené nečistoty smerom von.
Extrémny a dlhotrvajúci kašeľ poškodzuje ochrannú vrstvu sliznice a ak je v dýchacích cestách priveľa hlienu, riasinky ho nedokážu dostatočne rýchlo odstraňovať a pozliepajú sa, čím sa ich transportná schopnosť obmedzí. Patogény sa tak usádzajú na sliznici a môžu spôsobovať ďalší zápal.
„Preto, ak je sliznica horných dýchacích ciest namáhaná kašľom, je dôležité ju chrániť,“ upozorňuje MUDr. Branko Takáč z pneumologickej ambulancie II. Detskej kliniky SZU v Banskej Bystrici.
Liečba závisí od typu kašľa
Pri výbere vhodnej liečby je rozhodujúce odlíšiť, o aký typ kašľa ide. Pri liečbe suchého, obvykle na začiatku infekcie, sa využívajú antitusiká, ktoré kašeľ tlmia. Ak sa však kašeľ mení na vlhký a produktívny, antitusiká vhodné nie sú.
Treba použiť mukolytiká alebo expektoranciá, ktoré uľahčujú a napomáhajú vykašliavanie hlienu tým, že znižujú jeho viskozitu a zrieďujú ho. Preto je dôležité dbať aj na dostatočný príjem tekutín. Rozhodne nekombinujte antitusiká s mukolytikami a expektoranciami, dôsledkom by bolo hromadenie hlienov v dýchacích cestách.
Jednou z možností liečby kašľa je aj fytoterapia, k rastlinám, ktoré sa často využívajú patrí napríklad aj lišajník islandský. Extrakt z tejto rastliny totiž obsahuje slizovité látky, ktoré vytvárajú na povrchu dýchacích ciest obranný film, a ten napomáha zvlhčovať sliznicu a mierniť podráždenie.