Napríklad produkcia hormónu relaxín má za následok uvoľňovanie väzivových štruktúr v oblasti panvy a dolnej časti chrbta, čo vedie k znížneniu stability kĺbu medzi krížovou kosťou a panvou. A dôsledkom tejto nestability je potom bolesť v spodnej časti chrbta. Ak chcete v tehotenstve siahnuť po liekoch proti bolesti, rozhodne to nerobte bez konzultácie s lekárom a platí to aj pre rôzne gély, určené na lokálne miernenie bolesti.
Poloha v spánku
Aj obyčajné vstávanie z postele môže tehotnej žene spôsobovať ťažkosti a privodiť bolesti chrbta. Správne by ste mali postupovať tak, že sa posadíte, a potom spúšťate obe nohy na zem. Pri sedení zabudnite na prekrížené nohy a vyhýbajte sa pridlhému zotrvávaniu v jednej polohe.
Počas spánku sa odporúča poloha na ľavom boku, pričom hlava by mala byť v jednej rovine s chrbticou, nohy by mali byť ohnuté v kolenách a medzi nohy si môžete umiestniť vankúšik. Odporúča sa aj brucho podložiť menším vankúšom.
Ak si chcete od bolesti uľaviť masážou chrbta, buďte opatrné, rozhodne je lepšie, ak navštívite maséra alebo fyzioterapeuta, ktorý sa špecializuje aj na masáže pre gravidné ženy.
Držanie tela
V prevencii bolesti chrbta pomôže aj správne držanie tela. „Maminky majú väčšinou kvôli rastúcemu brušku tendenciu prepnúť kolená, zakloniť sa a rukami sa podoprieť v spodnej časti chrbta. Toto držanie však nesporne vedie k preťaženiu chrbtových svalov v danej oblasti. Snažte sa držať telo rovno a vzpriamene. Inštrukcie stiahnuť lopatky vzad a vystrčiť hrudník vpred je nesprávnym prežitkom,“ radí fyzioterapeutka Kateřina Průchová.
Aké cvičenia pomáhajú
Uľaviť od bolesti pomôžu aj niektoré cviky, pri akýchkoľvek nepríjemných pocitoch však s cvičením treba ihneď prestať. Podľa fyzioterapeutky Barbory Hanicovej sa počas gravidity odporúča najmä fitnes cvičenie, ktoré pomáha udržiavať a vylepšovať celkovú kondíciu tela.
Vhodná je aj gravid joga alebo špeciálne pilatesove cviky pre tehotné, takisto odporúča aj plávanie, prechádzky, tanec alebo erobik, vhodné je aj cvičenie na fitlopte. Cvičiť však treba pod dohľadom odborníka alebo po konzultácii s lekárom, ktorý je dostatočne oboznámený so zdravotným stavom tehotnej ženy.
Čomu sa vyhýbať
Niektoré cviky môžete skúsiť aj doma. „Aby ste uvoľnili bedrovú chrbticu, v ktorej sa v tehotenstve bolesti najčastejšie objavujú, kľaknite si na päty a roztiahnite dolné končatiny od seba tak, aby sa medzi ne vošlo vaše bruško. Následne sa pomaly predkloňte s rukami nad hlavou, až kým sa čelo, predlaktie a lakte nedotknú podložky. V tejto polohe dýchajte do bedrovej oblasti,“ radí fyzioterapeutka Kateřina Průchová.
Rozhodne sa vyhýbajte prudkým pohybom a fyzickej aktivite, pri ktorej by ste sa mohli zraniť. Do úvahy neprichádza korčuľovanie, jazda na koni, skateboarding, všetky extrémne a vrcholové športy, kde hrozí nebezpečenstvo úrazu.
Najmä v poslednom trimestri buďte zvlášť opatrné, vtedy je aj pád najnebezpečnejší. Fyzioterapeutka Barbora Hanicová vysvetľuje, že „hormón relaxín, ktorý uvoľňuje panvové kĺby a kosti a tým ich pripravuje na blížiaci sa pôrod, uvoľňuje i ostatné šľachy a kĺby, a tým sa tehotná žena stáva citlivejšia na potencionálne pády a vykĺbeniny.“