S exotickým delfínom sa nestretávame v bežnom každodennom živote a terapeuticky pôsobí nielen fyzický kontakt s týmto charizmatickým morským cicavcom, ale aj jeho schopnosť vydávať vysokfrekvenčné zvuky, ktoré naše ucho nezachytí.
Ultrazvuk pomáha delfínovi pri orientácii, slúži ako echolokátor, vďaka nemu dokáže zistiť tvar predmetov, ich veľkosť i hustotu, a to aj na veľké vzdialenosti. Aj táto schopnosť delfína je významnou súčasťou terapie, ide vlastne o biofyzikálnu metódu, pri ktorej zvukové vlny s vysokou frekvenciou prenikajú telom pacienta a majú terapeutický účinok.
Zástancovia tohto druhu animoterapie – terapie pomocou zvierat, uvádzajú, že ultrazvuk, ktorý vysiela delfín, pomáha uvoľňovať svalstvo, podporuje metabolizmus, pôsobí aj na činnosť mozgu, pomáha harmonizovať a synchronizovať činnosť hemisfér. Dôsledkom je uvoľnenie, relaxácia a rovnováha.
Začali s tým v Amerike
Počiatky delfínoterapie sa spájajú s prácou amerického lekára a neurovedca Johna Lillyho z roku 1950, ktorú rozšíril v 70. rokoch, keď vedci začali študovať interakcie medzi deflínmi a deťmi s neurologickými poruchami. Tejto nevšednej forme terapie sa ako prvá Slovenka venuje aj Zuzana Mathéová, ktorá pôvodne vyštudovala špeciálnu pedagogiku pre sluchovo postihnutých a športovú kultúru.
Túžba venovať sa tejto práci v nej podľa jej slov driemala už dávno. Dvadsaťpäť rokov sa profesionálne venuje prístrojovému potápaniu, je inštruktorkou, má viac ako 4000 ponorov a vyučuje rôzne stupne kurzov nielen na Slovensku.
Spomína, ako ju delfíny očarili, už len pri listovaní odbornej literatúry v detstve a neskôr sa s nimi stretla pri potápaní v Egypte a toto stretnutie ju nasmerovalo k jej terajšiemu povolaniu delfínoterapeutky. V súčasnosti praktizuje delfínoterapiu v dvoch delfináriách – v tureckej Antalyi a Beleku a vycestuje vždy len s klientmi.
Vzdelanie na delfínoterapiu
Predtým, ako sa Zuzana stala delfínoterapeutkou, musela absolvovať špeciálny kurz v zahraničí, spomína, že jedna z najlepších svetových škôl animoterapie vôbec je v Barcelone. Hovorí, že k významným momentom, ktoré jej dopomohli k splneniu jej sna a úspešnému absolvovaniu tohto kurzu patrí aj obrovská podpora zo strany partnera, ktorú si nesmierne cení.
Terapeutka dodáva, že delfínoterapia nie je práca ako každá iná, je to aj obrovský zážitok, a to tak pre klienta – pacienta, ako aj pre terapeuta. S delfínoterapiou sa v súčasnosti pracuje vo viacerých centrách najmä v Amerike, ale ako Zuzana uvádza, Holandsko podporuje intenzívne delfínoterapiu na veľmi vysokej úrovni, a každé centrum má trochu odlišný spôsob práce.
Centrá sú aj v Rusku, Turecku, Tunise, Egypte či Španielsku, tu je aj centrum, kde si vďaka získavaniu prostriedkov z iných zdrojov môžu dovoliť poskytovať delfínoterapiu zadarmo, avšak na termín sa čaká aj 5 – 6 rokov.
Kedy pomáha
Zuzana Mathéová hovorí, že delfínoterapia sa odporúča pri celom rade rôznych ochorení a porúch. Od autizmu, Downowho syndrómu, cez detskú mozgovú obrnu, niektoré vývinové poruchy, po hyperaktivitu, ADHD, poruchy pozornosti, učenia, správania, obsesívno-kompulzívne poruchy, kombinované poruchy.
Delfínoterapia je podľa nej účinná aj v prípade týraných a zneužívaných detí alebo detí, ktoré majú problém s agresivitou a jej zvládaním, u migrenikov, u ľudí trpiacich anorexiou, rakovinou, syndrómom vyhorenia, pri nedostatku životnej energie a kreativity, u ľudí s Rettovým syndrómom, zajakavosťou a pod. Dodáva, že delfínoterapeut obvykle spolupracuje so špeciálnymi pedagógmi, psychiatrami, psychológmi, detskými lekármi.
A aké pokroky možno dosiahnuť delfínoterapiou? Terapeutka hovorí, že dopredu nemožno presne predpovedať, aký bude výsledok, no po terapii zaznamenávame zmeny k lepšiemu. „Niekedy sú to zdanlivé maličkosti, ktoré však v skutočnosti predstavujú veľký posun – dieťa napríklad prestane slintať, udrží stolicu, zlepší sa jeho schopnosť koncentrácie, ak má napríklad v ruke spazmy, dokáže ruku po terapii uvoľniť, chytiť ceruzku a začať kresliť...“
Priebeh terapie
Rolu zohráva čo najtesnejší kontakt s delfínom. „Niekedy je klienta vzhľadom na zdravotné ťažkosti potrebné polohovať, dôležité je, aby sa mohol delfína dotýkať. Je to veľmi silný emocionálny zážitok,“ hovorí Zuzana Mathéová.
Delfínoterapia, ktorú praktizuje v centrách v Turecku, má svoju štruktúru. Pobyt v bazéne s delfínom trvá pol hodiny, potom sa pokračuje v terapii na súši. Patria k nej masáže, relaxácia na špeciálnom alfa ležadle, počas ktorej sa klient podľa jej slov upokojí, harmonizuje.
Súčasťou celkovej terapie sú aj rôzne hry a do programu sa môžu zapojiť napríklad aj zdraví súrodenci a rodičia. „Je to príležitosť, ako môže byť celá rodina spolu a užívať si dovolenku aj terapiu. Odporúčaná dĺžka terapie je desať dní, ale závisí to, samozrejme, od možností klienta,“ hovorí terapeutka. Najčastejšie sú jej klientmi deti, ale výnimkou nie sú ani dospelí.
Príprava je dôležitá
Vstupu do bazéna s delfínom predchádza určitá príprava. „Niekedy musíme napríklad riešiť strach dieťaťa z vody, často musíme venovať čas skúšaniu a zoznamovaniu sa s neoprénom, pretože väčšina detí ho nikdy na sebe nemala.
Neoprén je pri delfínoterapii potrebný, pretože voda je kvôli delfínom pomerne chladná. Raz som napríklad mala klientku, ktorá pol hodiny iba pozorovala kvapky vody, ktoré jej pod sprchou stekali po tele, a to sme ešte neboli v bazéne,“ hovorí Zuzana.
Okrem toho si treba uvedomiť, že delfín nie je žiadny drobček, má asi tri až štyri metre, takže niektoré deti môžu mať strach. „Na prekonanie strachu mi slúži nafukovací delfín, pomocou ktorého klientov postupne privykám na stretnutie so živým delfínom ešte pred vycestovaním,“ vysvetľuje terapeutka.
Rozhoduje delfín
Pred terapiou je potrebné vyplniť formulár, kde sa uvedie, akými ochoreniami alebo poruchami klient trpí, či užíva nejaké lieky, či vie samostatne chodiť, udržať stolicu a pod. „Je to veľmi dôležité vedieť, pretože podľa toho sa potom terapeut pripraví a musí zvoliť spôsob práce s klientom. Ak je to potrebné, musí ho napríklad polohovať a pod.,“ vysvetľuje terapeutka.
„V podstate ja robím delfínovi asistentku – on je šéf,“ smeje sa Zuzana. Hovorí, že pri terapii sú v bazéne naraz aj tri delfíny. „Komunikujú medzi sebou a sami si vyberajú, ktorý z nich sa bude venovať klientovi, striedajú sa; podobne ako ľudia, aj oni mávajú ‚svoje dni‘.“
Dôležitá, avšak často aj nie jednoduchá, je komunikácia terapeuta s rodičmi dieťaťa, aby sme vedeli, čo prežívajú. Niekedy sa rodičia na terapeuta príliš upínajú, preto je potrebné vedieť si udržať aj určitý odstup.
Nie je to lacný špás
Delfínoterapia je vhodná aj pre zdravého človeka, jej cena sa v spomínaných centrách pohybuje od 370 do 390 eur za deň, k tomu však treba prirátať ešte cenu letenky, ubytovania.
Naše zdravotné poisťovne vám takúto terapiu nezaplatia, avšak podľa slov Zuzany Mathéovej to slovenskí klienti často riešia pomocou rôznych súkromných zbierok alebo cez webové stránky, ktoré sa orientujú na pomoc iným ľuďom. Ona sama vymýšľa rôzne akcie a časťou zisku potom delfínoterapiu podporuje.
Vyučuje napríklad prístrojové potápanie a za každý ponor ľudia prispejú, sú tomu otvorení. Niektorí zahraniční klienti sa dokonca zvyknú so sebou priviesť aj vlastných psychológov, psychoterapeutov, logopédov a pod., ktorí s nimi môžu ďalej pracovať v súčinnosti s delfínoterapiou.