SME

Keď vek znamená riziko

S pribúdajúcimi rokmi pribúda aj zdravotných problémov, ani v seniorskom veku však nie je neskoro na prevenciu.

(Zdroj: Fotolia)

Mnohé ochorenia možno pri dôslednom dodržiavaní liečby a úprave životosprávy dostať pod kontrolu a významne tak zlepšiť kvalitu života. A ani seniori by nemali zabúdať aj na pravidelné preventívne prehliadky a v prípade ťažkostí čo najskôr navštíviť lekára. Včasný záchyt a správna diagnostika v kombinácii s vhodnou liečbou zabránia neželanej progresii ochorenia.

Vek je síce významným rizikovým faktorom mnohých ochorení, no stále platí, že aj v seniorskom veku má svoj význam aj prevencia, ktorej základnými piliermi sú zdravá životospráva, pestrá racionálna výživa, dostatok tekutín a vhodného pohybu, ktorý má tak liečebné, ako aj preventívne účinky.

VPDM (vekom podmienená degenerácia makuly)

Už z názvu vyplýva, že vek je najzávažnejším, avšak nie jediným rizikovým faktorom tohto degeneratívneho ochorenia, ktoré má dve formy (vlhká a suchá). Poškodzuje citlivé bunky sietnice a podmienené je komplexom multifaktoriálnych porúch, ktoré vznikajú na genetickom podklade a tiež na základe vplyvov vonkajšieho prostredia.

VPDM častejšie postihuje ženy, ľudí so svetlou pokožkou a s modrými očami. Riziko je dvakrát vyššie u fajčiarov, rizikovým faktorom je aj porucha tukového metabolizmu, cukrovka, ateroskleróza, hypertenzia, obezita a celkový nezdravý životný štýl a stravovacie návyky. VPDM má dve formy – vlhkú a suchú.

Kvalitnejší život
Pomôcky pre seniorov
Uľahčite seniorom činnosti, ktoré sú pre nich čoraz náročnejšie. Na proseniorshop.sme.sk nájdete pomôcky rozdelené podľa typov problémov.
drziak-na-knihu-skladaci.jpg
Foto: proseniorshop.sme.sk

Čo je dôležité
Dôsledkom neskorej diagnostiky a liečby môže byť strata centrálnej zrakovej ostrosti až praktická slepota. Oftalmologička MUDr. Jana Štefaničková z Kliniky Oftalmológie LFUK a UNB Ružinov preto zdôrazňuje, že pravidelné návštevy u očného lekára sú veľmi dôležité, pretože skoré štádia ochorenia sú často bez príznakov, hlavne vlhká forma VPDM, ktorá je pre zrak oveľa nebezpečnejšia a môže postupovať veľmi rýchlo. „Všetci vo veku nad 50 rokov, a to aj tí, ktorí nemajú rodinnú anamnézu ochorenia VPDM, by mali mať oči pravidelne kontrolované očným lekárom. Neskoré štádiá sú najčastejšou príčinou praktickej slepoty u ľudí vo veku nad 75 rokov v rozvinutých krajinách,“ hovorí lekárka. V rámci prevencie odporúča prijímať stravu s vysokým obsahom luteínu a zeaxantínu.

Najčastejšie chyby
Zanedbávanie pravidelných preventívnych prehliadok.

CUKROVKA

Pri tomto metabolickom ochorení je pacient sám sebe vo veľkej miere lekárom. „Keďže organizmus seniora je menej pružný a adaptácia na rôzne zmeny je oslabená, treba dodržiavať čo najpravidelnejší životný štýl a životosprávu,“ upozorňuje diabetológ doc. MUDr. Emila Martinka, PhD.

Čo je dôležité
Podľa lekára je vhodné, ak má senior zaužívané pravidelné činnosti vrátane fyzickej aktivity. Vhodná je napríklad prechádzka, námaha by mala byť rovnaká a približne rovnaká v rovnakom čase dňa. Pravidelný má byť aj čas aplikácie liečby a príjmu potravy.Dôležitý je rovnaký príjem sacharidov v jednotlivých jedlách počas rôznych dní.

„Samozrejme, zohľadňovať treba aj potreby vyplývajúce z iných ochorení, preto je vhodné každú zásadnú zmenu liečby a každý nový nález podľa potreby konzultovať aj so svojím diabetológom. Často sa stáva, že liečba potrebná pre iné ochorenie, môže viesť k zhoršeniu glykemickej kontroly,“ upozorňuje odborník.

Pokiaľ je to možné, treba podľa lekára predchádzať ochoreniam, ako sú virózy, akútne črevné ochorenia a pod., ktoré môžu mať u seniorov závažnejší priebeh. „Dôležité je tiež dbať na primeraný príjem tekutín a pravidelný pohyb. Nemenej dôležité je aj plánovanie aktivít, napríklad cestovania a predchádzať situáciám bezradnosti, do ktorých sa pacient môže dostať z rôznych dôvodov,“ dodáva odborník.

Najčastejšie chyby
Pacient si zabudne podať liečbu, alebo si pri odchode z domu zabudne lieky. Význam problému sa podľa lekára znásobuje, ak ide o pacienta liečeného inzulínom. Časté sú aj chyby v stravovaní, príjme tekutín, pohybovej aktivite.

„Často sa stáva, že pacient si aplikuje liečbu, ale zabudne sa najesť, alebo sa rozhodne pre väčšiu fyzickú aktivitu než obvykle. V súčasnej dobe možno riziko zabúdania aplikácie liečby riešiť pomocou rôznych pomôcok, plánovačov, dávkovačov, pripomienkovačov a pod. U starších pacientov sa predpokladá pomoc rodinných príslušníkov.“

OCHORENIA ŽÍL

Chronické ochorenie žilového systému je zápalové ochorenie, ktoré sa pri zanedbaní liečby rozvíja a môže prerásť do závažných štádií. Všeobecná lekárka MUDr. Diana Ganajová upozorňuje, že starší pacienti, aj vzhľadom na mnohé pridružené ochorenia, nedostatok pohybu a nedostatočný pitný režim bývajú často ohrození zápalom žíl – tromboflebitídou a flebotrombózou, ktoré sa môžu skomplikovať až smrteľnou pľúcnou embóliou. Zanedbanie liečby CHŽO môže vyústiť až do vredu predkolenia, ktorého liečba je náročná pre pacienta aj pre jeho okolie.

Čo je dôležité
Lekárka zdôrazňuje, že prevencia je dôležitá v každom veku a pri každom ochorení. Dodáva, že pacienti s CHŽO, prevažne seniori, by sa mali zamerať na dodržiavanie nasledovných režimových opatrení: pravidelný pohyb (najlepšie chôdza, turistika, plávanie), obmedzenie dlhšieho sedenia či státia, udržiavanie stabilnej a optimálej hmotnosti, dodržiavanie pitného režimu, vyhýbanie sa pôsobeniu vyšších teplôt (horúci kúpeľ, sauna, opaľovanie), vhodné je sprchovanie nôh chladnou vodou.

Samozrejmosťou by malo byť používanie kompresívnych pančúch. Lekárka zdôrazňuje, že nevyhnutnosťou je pravidelné a dlhodobé užívanie liekov.

Najčastejšie chyby
Nedostatok pohybu a tekutín u starších pacientov, čím sa zvyšuje riziko komplikácií CHŽO. Ďalšou chybou je podceňovanie nosenia kompresívnych pančúch či vynechanie medikamentóznej liečby.

PARODONTITÍDA

K najčastejším problémom v ústnej dutine u seniorov podľa dentálneho implantológa a ústneho chirurga MUDr. Richarda Jurkoviča, PhD., MPH patria chýbajúce zuby. „Vo vyššom veku sú častejšou príčinou parodontidídy – zápalu závesného aparátu zubov, ktoré počas predchádzajúceho života mohli prebiehať pomalšie, ale časový faktor v tomto prípade veľakrát hrá proti pacientovi.

Samozrejme, aj rôzne deštrukcie tvrdých zubných tkanív (kazy, opotrebovanie, zásahy zubných lekárov) významnou mierou prispievajú k znižovaniu počtu funkčných zubov v ústach,“ hovorí lekár. Pri parodontitídach zohráva rolu aj dedičnosť, avšak zápal spôsobený špecifickými mikrorganizmami hrá oveľa významnejšiu úlohu.

Čo je dôležité
Lekár hovorí, že „zdravie v ústnej dutine v starobe je dôsledkom celoživotnej starostlivosti. Samozrejme, pri plnom rešpekte k okolnostiam, ktoré sa niekedy naozaj ovplvyvniť nedajú.“ Zdôrazňuje, že na priebeh parodontitíd negatívne vplývajú nesprávne vyhotovené výplne zubov, korunky, zubné mostíky, ako aj akákoľvek nesprávne vyhotovená snímateľná zubná náhrada, ktorá je ešte „opretá“ o zvyškové zuby.

Najčastejšie chyby
„V princípe ich seniori robia porovnateľne s každým, aj s mladým pacientom,“ hovorí lekár a upozorňuje na špecifické okolnosti: na stomatologické prehliadky má chodiť pravidelne aj úplne bezzubý pacient, bez ohľadu na to, či má protézu alebo nie.

Ide o prevenciu nádorových ochorení, zápalov slizníc z protéz, kontrolu funkčnosti žuvacieho aparátu s pod. V ústnej dutine sa niekedy môžu objaviť príznaky, ktoré svedčia o celkových ochoreniach. A za istých okolností sa môžu v ústach prejaviť ako úplne prvé.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  7. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 705
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 529
  3. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 16 354
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 772
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 005
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 9 900
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 594
  8. McDonald's reštaurácia Košice Jazero ukončuje svoju prevádzku 7 210
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu