Inkontinencia moču môže byť dočasný, ale aj trvalý zdravotný problém. Výrazne znižuje kvalitu života ľuďom, ktorí ňou trpia, a neraz môže viesť až k sociálnej izolácii a aj k psychickým problémom.
Podľa odborníkov trpí samovoľným únikom moču viac ako štvrtina Slovákov a je pravda, že najčastejšie súvisí s vekom, ale napríklad stresová inkontinencia nie je výnimkou ani u mladších. Ženy v porovnaní s mužmi častejšie trpia stresovou inkontinenciou.
Na Slovensku ich je podľa odhadov odborníkov viac ako 300-tisíc a u každej štvrtej z nich ide o závažnú formu tohto typu inkontinencie moču. A hoci vo všeobecnosti prevláda názor, že ženy zvyčajne bývajú v otázkach starostlivosti o svoje zdravie poriadnejšie ako muži, len každá štvrtá až piata s týmto problémom vyhľadá lekára.
Inkontinencia moču:
- je klinický príznak, nie samostatné ochorenie a poukazuje na poruchy dolných močových ciest, príčin jej vzniku je veľa,
- môže byť urgentná, stresová a zmiešaná,
- urgentná – spája sa s náhlym, neodolateľným nutkaním na močenie, človek močí často počas dňa (aj viac ako sedemkrát) i počas noci (viac ako raz), únik moču v dôsledku nepríjemného nutkania odborníci označujú aj ako urgentný močový mechúr. Za urgentnou inkontinenciou moču môžu stáť infekcie, kamene a nádory močového mechúra, cukrovka, zväčšená prostata, často sa príčina ani nenájde,
- stresová – moč samovoľne uniká pri námahe, vo zvlášť závažných prípadoch aj pri zmene polohy tela v dôsledku zvýšeného vnútrobrušného tlaku,
- zmiešaná – je kombináciou urgentnej a stresovej inkontinencie moču.
Kedy treba neodkladne navštíviť lekára?
Čo najskôr, ako zaznamenáte samovoľný únik moču. Nečakajte, kým sa to bude diať dlhšie, stav sa môže zhoršiť a následná diagnostika aj liečba budú zložitejšie aj drahšie. Ak svoju inkontinenciu začnete riešiť včas, zvyšuje sa pravdepodobnosť úspechu v liečbe. Lekára navštívte ihneď, ak únik moču sprevádzajú bolesti, ak sa vám v moči objaví krv, ak trpíte opakovanými infekciami močových ciest, ak sa inkontinencia objaví v súvislosti s operáciou alebo s neurologickým ochorením.
Spája sa aj s obezitou
Obezita je samostatným ochorením aj významným rizikovým faktorom iných závažných chorôb – cukrovky, srdcovo-cievnych ochorení, rakoviny a podobne. Lekári však poukazujú aj na jej súvis s inkontinenciou moču, tu je výrazným rizikovým faktorom najmä u žien.
Jozef Marenčák z Urologického oddelenia FNsP Skalica uvádza, že „obézne ženy majú približne dvojnásobne zvýšené riziko vzniku nedobrovoľného úniku moču. Každé zvýšenie BMI o päť jednotiek býva spojené s 20- až 70-percentným zvýšením rizika inkontinencie u žien stredného veku.
Pravdepodobnosť nového výskytu inkontinencie stúpa o 30 až 60 percent u žien so zvýšeným BMI v priebehu piatich až desiatich rokov od začiatku nárastu ich hmotnosti.“ Ak je žena obézna v mladosti, niekoľkonásobne sa zvyšuje riziko, že bude v strednom veku trpieť inkontinenciou moču, a lekár uvádza, že dokonca až desať percent obéznych dievčat trpí inkontinenciou moču už počas dospievania.
Liečba chudnutím
Obezita sa najčastejšie spája so stresovou inkontinenciou (napríklad pri kýchaní či kašľaní). Správna a „zdravá“ redukcia hmotnosti má jednoznačne priaznivé účinky na celkové zdravie a pomáha zlepšiť aj samovoľný únik moču.
Podľa lekára má už aj mierne zníženie pôvodnej hmotnosti (o päť až desať percent) vysokú efektivitu a odporúča sa ako liečba prvej línie u obéznych s inkontinenciou.
„Pravdepodobnosť vyriešenia inkontinencie sa zvyšuje so stupňom redukcie telesnej hmotnosti.“ Na stránke inkoforum.sk doc. Marenčák prirovnáva obezitu k ťažkému ruksaku: „Ak máte nadváhu, je to ako keby ste so sebou stále nosili ťažký ruksak. Ten spôsobuje väčší tlak na svaly panvového dna, čo problém s únikom moču iba zhoršuje. Ak sú aj svaly panvového dna oslabené, u ľudí s primeranou hmotnosťou to hneď nemusí znamenať problémy s únikom moču. U obéznych ľudí je riziko tohto problému podstatne vyššie.“
Muži, prostata a obezita
Muži častejšie trpia urgentnou inkontinenciou, stresová forma úniku moču u nich obvykle súvisí s predchádzajúcou operáciou prostaty a jej odstránením pre nádorové ochorenie. Lekár poukazuje na to, aký je aj v tejto súvislosti dôležitý pohyb a zdravá hmotnosť.
„Bolo potvrdené, že fyzická aktivita a hmotnosť pred operáciou sú významnými faktormi ovplyvňujúcimi kontinenciu – schopnosť udržať moč pacienta po takomto chirurgickom zákroku. Muži, ktorí nie sú obézni a sú fyzicky aktívni, majú oveľa menšiu pravdepodobnosť byť inkontinentní po operácii v porovnaní s obéznymi a pohybovo neaktívnymi jedincami.“