Mlieko bolo kedysi základnou súčasťou nášho jedálneho lístka, no dnes sa neustále vedú spory o tom, či ho vôbec konzumovať. Podľa niektorých odborníkov je mlieko nevyhnutné pre našu výživu a odporúčajú mať ho na stole každý deň.
Odporcovia mlieka zas tvrdia, že okrem človeka žiadny cicavec v dospelosti nekonzumuje mlieko iného živočíšneho druhu. A dnešné mlieko je vraj iné ako to, ktoré sa pilo kedysi, keď mali ľudia doma jednu kravu, tá sa pásla na lúke a mlieko im dávala dva roky, kým mala teliatko.
Lekárka Jana Jurkovičová zo Združenia pre zdravú výživu tvrdí, že mlieko, či už kravské, kozie, alebo ovčie, je takmer dokonalá potravina a jeho odmietaním sa pripravujeme o živiny, ktoré sú v ňom zastúpené v ideálnom pomere.
Od kozy chutí inak
V obchodoch dostať prevažne kravské mlieko a výrobky z neho. Je to najmä preto, že kravy vyprodukujú mlieka viac, a tiež preto, že kvalita v prípade kozieho mlieka ešte viac závisí od kvality krmiva, ako je to v prípade kravského mlieka.
Ak sa rozhodnete ochutnať kozie mlieko, pripravte sa na to, že bude menej sladké ako kravské. Jeho prednosťou však je, že je ľahšie stráviteľné a je vhodnejšie aj pre alergikov. „Kozie mlieko je biologicky cenným nápojom,“ vraví doktor Pavel Malovič zo Združenia pre zdravú výživu.
„Obsahuje dôležité minerály, ako sú vápnik, horčík, sodík, draslík a fosfor, stopové prvky ako meď, chróm, titan, mangán, kobalt, a vitamíny A, B1, B12, C, D, E a kyselinu listovú. Množstvo bielkovín je vyššie v kozom ako v kravskom mlieku, a je rozdiel v ich zložení, čo môže byť jedným z dôvodov jeho ľahšej stráviteľnosti a lepšej znášanlivosti. Je to aj preto, že tukové častice kozieho mlieka sú podobné tým, ktoré nachádzame v materskom mlieku. Okrem pitia kozieho mlieka a konzumácie produktov z neho, najmä syra a jogurtu, je tu aj možnosť jesť ho sušené v podobe tabletiek, ktoré sú obohatené o zmes mikroorganizmov zlepšujúcich trávenie a vitamíny C, PP aj D.“
Aj mäso z kôz je ľahké a môže byť vhodným spestrením jedálneho lístka, kozí tuk zasa priaznivo pôsobí pri kĺbových ochoreniach.
„Produkty z kozieho mlieka sa využívajú na zlepšenie a posilnenie obranyschopnosti proti infekciám, prospievajú celkovej kondícii, zlepšujú stavy alergikov, najmä s kožnými prejavmi,“ vraví Malovič.
Kozie produkty tiež priaznivo regulujú vlhkosť pleti a pre svoju neutralizačnú kapacitu sa odporúčajú pri ochoreniach tráviaceho traktu aj pečene a pankreasu, a takisto ako prevencia nádorových ochorení. Najvýznamnejšie využitie je podľa lekára u mládeže ako možnosť alternatívnej výživy.
Tuk sa ľahšie trávi
Tuk kozieho mlieka je prirodzene homogénny, a preto je ľahšie stráviteľný, čím nedochádza k takej rýchlej artérioskleróze krvných stien a vlásočníc. Kyselina kaprilová a kaprínová pomáhajú činnosti žliaz s vnútornou sekréciou, pri liečení intestinálnych koronárnych porúch predčasne narodených detí.
Kazeín nachádzajúci sa v kozom mlieku má viac aminokyselín glycínu, menej arginínu a menej aminokyselín, ktoré obsahujú síru v porovnaní s kravským mliekom. Obsahuje tiež metionín, čo je aminokyselina znižujúca obsah tuku v obličkách a pečeni. Zabraňuje aj dráždeniu močového mechúra tým, že znižuje množstvo amoniaku v moči. Je zdrojom síry, preto zabraňuje aj problémom s pokožkou. Podporuje rast vlasov a znižuje hladinu cholesterolu.
Deti, ktoré sú alergické na výrobky z kravského mlieka, lepšie znášajú produkty z kozieho. Asi 7,5 percenta detí je alergických na kravské mlieko, no na kozie je alergických len 60 až 70 percent z nich.
Ďalšie výhody
Nie je to všeliek, ale napríklad niektorým pacientom s diagnózou TBC pomohla k vyliečeniu aj diéta obsahujúca kozie mlieko. Kozie mlieko pôsobí aj ako prevencia nádorových chorôb. Organizmus kozy je totiž schopný vytvárať si účinné protilátky, a koza preto nikdy neochorie na rakovinu.
Kozie mlieko pozitívne pôsobí aj na nervovú sústavu. Ak ho zaradíte do svojho jedálneho lístka, máte šancu znížiť nervozitu a stres. Aj proti migréne pomôže, ak prestanete piť kravské mlieko a výrobky z neho nahradíte výrobkami z kozieho mlieka.
Kozí tuk pôsobí priaznivo pri kĺbových ochoreniach, zlepšuje imunitný systém, celkovú kondíciu a významne reguluje vlhkosť pleti.
Vhodný je pri astmatických ochoreniach, pri ochoreniach tráviaceho traktu a pridružených orgánov, ako sú pečeň a pankreas. Má zásaditejší charakter a vyššiu neutralizačnú kapacitu. Kozy by sa mali chovať na farmách uprostred čistej prírody a mlieko takto chovaných kôz možno označiť ako ekologické.
Zložky Kozie mlieko Kravské mlieko
Tuk 3,0 g / 100 g 3,3 g / 100 g
Bielkoviny 3,0 g / 100 g 2,8 g / 100 g
Mg 13 - 19 mg / 100 ml 11 mg / 100 ml
Rady pre gurmánov
Kozí syr je delikatesou. Má nezameniteľnú chuť a je dobre stráviteľný, pomerne nízkotučný a obsahuje málo cholesterolu.
Kozie syry sa rozlišujú podľa stupňa zrelosti na mladé, zrelé a vyzreté alebo podľa konzistencie na nátierkové, mäkké, polomäkké a tvrdé. Lepšie je kupovať tie bez konzervantov, najlepšie v bio kvalite. Dostať ich na farmárskych trhoch alebo aj v supermarketoch. Môžete ich kupovať aj priamo od farmára na ekofarme.
Tvrdé a vyzreté syry servírujte samotné s kvalitným vínom, môžu sa tiež namáčať do sladkých marmelád, medu alebo brusníc.
Mäkké sú zasa dobré v podobe nátierok a polomäkké s plesňou na čerstvom pečive, na chuťovkách, v šalátoch a na slaných koláčoch. Ideálne sú v kombinácii s vlašskými orechmi a sušeným alebo s čerstvým ovocím, napríklad s hroznom, figami, brusnicami alebo s rukolou. Kozí syr môžete grilovať, výborný je zapečený na grilovaných cuketách. Čerstvý kozí syr je najlepšie konzumovať ihneď.