SME

Minerálna voda môže pomôcť srdcu i kĺbom

Kúpeľná liečba je mnohých prípadoch opodstatnenou a účinnou súčasťou klasickej liečby. Na Slovensku máme množstvo minerálnych prameňov a môžeme sa pochváliť aj niekoľkými unikátmi.

(Zdroj: Fotolia)

Patrí k nim napríklad dudinská liečivá voda, ktorá ako jediná u nás, ale aj v strednej Európe lieči súčasne ochorenia srdcovo-cievneho systému i pohybového aparátu. Za túto schopnosť vďačí ojedinelej kombinácii oxidu uhličitého a sírovodíka. Minerálnu vodu s podobným zložením možno nájsť len vo francúzskom Vichy.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prečo je práve spomínaná kombinácia taká účinná? Sírovodík aj oxid uhličitý pri prenikaní do tela vzájomne potencujú svoje účinky – spomeňme aspoň niektoré. Oxid uhličitý podporuje prekrvovanie kože, čo pozitívne vplýva na tlak krvi a jej prúdenie cievami. Dochádza aj k poklesu srdcovej frekvencie, srdce pracuje ekonomickejšie a účinnejšie.

SkryťVypnúť reklamu

Ako pomáha síra

Síra obsiahnutá v minerálnej vode sa zachytáva v spojivovom tkanive o to viac, čím viac je poškodené. Sírne vody zvyšujú rozšírenie kapilár a artérií, priaznivo pôsobia na periférne nervové zakončenia, zmierňujú bolestivosť a podobne ako oxid uhličitý majú priaznivé účinky na hemodynamiku.

Vzájomné synergické pôsobenie oxidu uhličitého a sírovodíka je zvlášť prospešné u pacientov, u ktorých sa kombinuje ochorenie srdcovo-cievneho systému s ochoreniami pohybového aparátu a nervovej sústavy. Ak teda máte problémy s vysokým tlakom, trpíte ischemickou chorobou srdca, prekonali ste infarkt, liečite si degeneratívne či zápalové ochorenia pohybového aparátu a neurologické ochorenia, táto liečivá voda je pre vás dobrou voľbou.

Pokojný je najúčinnejší

V kúpeľoch sa ako základ liečby využíva vaňový alebo bazénový kúpeľ, pretože najvvyšší účinok sa dosahuje, ak pacient absolvuje kúpeľ v pokoji, bez zbytočného vírenia vody a pohybov.

SkryťVypnúť reklamu

MUDr. Dagmar Demeterová, riaditeľka zdravotníckeho úseku a vedúca lekárka a. s. Kúpele Dudince vysvetľuje, že dôvodom takéhoto spôsobu absolvovania kúpeľa je „zvýšenie účinku hlavne oxidu uhličitého a sírovodíka, ktoré difúziou prenikajú do kože. Prenikanie sírovodíka cez pokožku umožňuje jeho dobrá rozpustnosť v kožných lipidoch (tukoch) a vstrebáva sa aj oxid uhličitý rozpustený vo vode. Ich účinok sa navzájom podporuje a zvyšuje práve v pokoji. Telo klienta je počas kúpeľa pokryté drobnými bublinkami oxidu uhličitého, ktoré sa usadzujú na koži a vlastne ďalej bránia rozpustenému oxidu uhličitému prenikať do kože.“

Lekárka dodáva, že preto pacienta poučia, že ak už má na koži týchto bubliniek veľa, dôležité je, aby si ich pomalými a opatrnými pohybmi zotrel bez zbytočného vírenia vody, aby sa účinok oxidu uhličitého a sírovodíka neznižoval.

SkryťVypnúť reklamu

Infekcie nehrozia

Mnohí sa v súvislosti s pobytom v minerálnych vodách obávajú zvýšeného rizika rôznych mikrobiálnych infekcií. „Myslím si, že kúpeľ v spoločných bazénových minerálnych kúpeľoch je oveľa menej rizikový pre prenos infekcií močových ciest a vaginálnych mykóz ako kúpanie sa v iných verejných termálnych kúpaliskách, a to z toho dôvodu, že každý klient prechádza lekárskym vyšetrením, pri ktorom sa zo spoločného bazénového kúpeľa vylúčia klienti, ktorí majú v anamnéze opakované infekty močových ciest a vaginálne mykózy, taktiež klienti s kožnými ochoreniami a onychomykózou (plesňové ochorenie nechtov dolných končatín). Samozrejme, pred vstupom do bazéna sa prísne dodržiava hygiena (sprchovanie), takže žiaden klient nemusí mať v našich kúpeľoch obavy zo spomínaných infekcií,“ hovorí lekárka.

SkryťVypnúť reklamu

Do Dudinice sa môžete vybrať aj z vlastného rozhodnutia, nielen po indikácii lekárom, vtedy si však pobyt hradíte sami. Ak si vyberiete niektorý z pobytov typu Medical, musíte podľa lekárky absolvovať lekárske vyšetrenie. „Procedúry vám naordinujú na základe vášho zdravotného stavu, pričom sa prísne dodržiavajú kontraindikácie kúpeľnej liečby dané zo zákona,“ dodáva riaditeľka MUDr. Dagmar Demeterová.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Čo bude toto leto in?
  2. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  6. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 416
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 105
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 171
  4. Kam smerujú peniaze bohatých? 3 766
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 437
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 145
  7. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 2 889
  8. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 2 215
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu