Zriedkavo sa stáva, že pri infarkte myokardu sa žiadne príznaky neobjavia, vo väčšine prípadov sa ohlási všeobecne známymi symptómami. Asi k najznámejším a typickým patrí silná, neutíchajúca bolesť na prednej strane hrudníka.
U mužov i u žien sa pri akútnom infarkte myokardu môže objaviť iba jeden, ale aj viacero príznakov. Pre mužov je typická najmä zvieravá bolesť za hrudnou kosťou, ktorá neutícha a výrazné potenie.
Čo je infarkt
Ak máme na mysli srdcový infarkt – infarkt myokardu, pre správnosť by sme mali používať toto úplné označenie. Infarkt totiž nemusí postihnúť len srdce, ale môžu to byť aj iné orgány, ako napríklad mozog – vtedy hovoríme o cievnej mozgovej príhode, ľudovo mŕtvici či porážke, ale aj pľúca, slezinu či dokonca črevo. Termínom infarkt sa označuje odumretie tkaniva, ktoré vzniklo dôsledkom obmedzenia prívodu krvi do postihnutého orgánu alebo tkaniva z tepny, ktorá sa upchala krvnou zrazeninou.
Čo najrýchlejšie volajte lekára
Ak sa u vás objavia nasledovné príznaky, ihneď vyhľadajte lekársku pomoc, čas hrá proti vám. Samozrejme, uvedené príznaky sa nemusia u každej ženy objaviť všetky a ani odrazu, avšak ani v prípade, že vypozorujete len jednotlivé príznaky, situáciu nepodceňujte a vyhľadajte lekára.
Platí jednoduché pravidlo: radšej ísť k lekárovi zbytočne, ako podceniť situáciu a riskovať to najhoršie. Podľa odhadov odborníkov infarkt myokardu neprežije asi tretina pacientov a až polovica z nich umiera počas prvej hodiny od objavenia sa prvých príznakov – teda obvykle ešte pred príchodom rýchlej lekárskej pomoci, keď je postihnutý odkázaný len na pomoc laikov.
Ženské symptómy
- Bolesť – Bolesť ramena, chrbta, bolesť v krku, bolesť sánky – tieto ťažkosti však môžu aj zmiasť, pretože obvyklým stereotypom je predstava, že pri infarkte má bolieť na hrudi, alebo že bolesť má vyžarovať do ľavej ruky. Nepríjemné pocity môžu nastúpiť náhle, ale môžu sa aj zhoršovať alebo sa môžu zmierňovať. Bolesti môžu byť až také intenzívne, že vás môžu zobudiť počas spánku.
- Problémy s bruchom – Nechutenstvo, napínanie na vracanie, bolesti žalúdka, pocit veľkého tlaku v brušnej dutine – niekedy sa aj pri infarkte môžu objaviť tieto ťažkosti, ktoré si niektorí mylne vysvetľujú ako napríklad príznaky žalúdočných vredov či dokonca chrípky.
- Búšenie srdca –Bolesti na hrudníku patria k typickým symptómom začínajúceho infarktu myokardu, avšak ženy ich môžu pociťovať inak ako muži. Na rozdiel od mužov, ktorí bolesť pociťujú skôr za hrudnou kosťou, ženy popisujú infarktové bolesti ako pocit stlačenia, plnosti a zvyknú udávať bolesť kdekoľvek na prsiach, nielen na ľavej strane.
- Ťažkosti s dýchaním, nevoľnosť, slabosť – Ak sa u ženy objavia ťažkosti s dýchaním (dýchavica, skrátenie dychu), kašeľ, slabosť, nevoľnosť, závrat bez zjavného dôvodu, môže ísť o infarkt, najmä v situácii, že sa pridružia aj ďalšie spomenuté práznaky.
- Únava – výrazná únava patrí k symptómom infarktu u žien a objaví sa napriek tomu, že nerobíte nič namáhavé a ste v pokoji. V takej situácii môže byť pre ženu problém i taká bežná aktivita, ako napríklad prejsť do kúpeľne a umyť sa.
- Koža – K príznakom infarktu u žien patrí aj zmena tonusu pokožky, bledosť.
- Studený pot – Ak vás začne oblievať studený pot bez zjavného dôvodu, ako je napríklade zvýšená fyzická námaha či horúčava, je to dôvod, aby ste urýchlene navštívili lekára alebo zavolali sanitku, pretože s veľkou pravdepodobnosťou ide o príznak začínajúceho sa infarktu myokardu.
Ďalšie rozdiely
Pokiaľ ide o infartk, tak rozdiel medzi ženami a mužmi je vo všeobecnosti aj v tom, že u žien obvykle k infarktu myokardu dochádza v neskoršom veku ako u mužov. Ženy sú sa na srdcovo-cievne ochorenia náchylnejšie v menopauze a klimaktériu.
Podľa kardiológov toži ženu do menopauzy pred srdcovo-cievnymi ochoreniami chránia ženské pohlavné hormóny, ktorých hladina však počas menopauzy začne klesať a postupne sa znižuje, takže tento ochranný faktor slabne. Na ochranu v podobe hormonálnej substitučnej liečby sa príliš nespoliehajte, podľa odborníkov výsledky klinických štúdií nepotvrdili, že by tento druh liečby prinášal zásadnejšie benefitiy v súvislosti s rizikom srdcovo-cievnych ochorení.
Čo infarktu predchádza
Upchatie tepien v dôsledku aterosklerózy. Tepny, ktoré majú zúžený priesvit, nedokážu sprostredkovať dostatočný prísun krvi, a tak aj kyslíka a živín do všetkých tkanív v organizme.
Niekedy prietok krvi aterosklerotickými tepnami môže relatívne dostatočne fungovať, ak je človek v pokoji, pri zvýšenej námahe – napríklad pri rýchlej chôdzi, však obmedzené prekrvovanie už nie je dostačujúce.
Preto sa niekedy u ľudí s prevažujúcim sedavým spôsobom života tieto dôsledky aterosklerózy nemusia prejaviť práve pre nedostatok fyzickej záťaže, ktorá by nedokrvenie v dôsledku aterosklerózy pomohla odhaliť.
Prvá pomoc pri infarkte myokardu
Pri podozrení na infarkt do príchodu odbornej lekárskej pomoci nazaháľajte a podajte postihnutému prvú pomoc:
- Môžete mu podať pod jazyk nitroglycerín, ktorý pomôže roztiahnuť cievy, a nechajte ho rozpustiť, prípadne môžete použiť nitroglycerín v spreji.
- Ak nemáte poruke nitroglycerín, môžete chorému podať tabletu kyseliny acetylsalicylovej.
- Pacientovi nepodávajte jedlo ani nápoje, nesmie ani fajčiť, nechajte ho ležať v pokoji.
- Ak je pacient upadne do bezvedomia, buďte pripravení na oživovanie dýchaním z úst do úst, masážou hrudníka.