Plné sviatočné stoly s nekonečnými porciami sýtych jedál a koláčov povzbudili k hodovaniu aj prieberčivých jedákov. Jesť bez toho, aby ste cítili hlad sa ale nemusí oplatiť.
Moderný človek je v neustálom pokušení jesť. Potravinári dizajnujú svoje výrobky na maximálny chuťový zážitok a premyslené reklamné kampane vytrvalo tlačia do pozornosti kalorické zemiakové lupienky, čokolády, či dvojité cheeseburgery so slaninou.
Výsledkom je, že súčasný spotrebiteľ už nejedáva kvôli hladu ale jednoducho preto, že má chutné jedlo k dispozícii v ktorúkoľvek dennú hodinu.
Nová štúdia publikovaná v Žurnáli pre spotrebiteľský výskum však uvádza, že tendencia ľudí jesť, keď nemajú hlad by mohol mať negatívne zdravotné dôsledky.
Kedy je ideálne sa najesť
Vzorka 45 vysokoškolských študentov najprv subjektívne ohodnotila úroveň svojho hladu a následne konzumovala jedlo bohaté na sacharidy a zapíjala ho sladeným nápojom.
Výskumníci sledovali dopad jedla na zdravie študentov pomocou priebežných meraní úrovne glukózy v krvi. Vo všeobecnosti je zdravšie, ak jej úroveň vzrastie iba minimálne, keďže jej zvýšená hladina škodí bunkám v tele.
Výsledky štúdie potvrdili hypotézu, že jedinci, ktorí pociťovali stredne silný hlad, mali po požití jedla nižšiu hladinu glukózy, než tí, ktorí hlad necítili vôbec. O niečo vyššie hodnoty dosiahli aj tí študenti, ktorí sa najedli až keď boli veľmi hladní.
Vyčkávať na úplné vyhladnutie sa tak neoplatí. Ak chcete mať čo najnižšiu hladinu cukru v krvi, treba sa najesť už pri prvých pocitoch hladu.