SME

Aké sú najčastejšie zranenia na svahu a ako im predísť

Niekoľkotýždňovej bolestivej rehabilitácii sa dá vyhnúť. Okrem šťastia pomôže správny výber správnej prilby a chráničov

Prilba je pre deti do 15 rokov povinná.Prilba je pre deti do 15 rokov povinná. (Zdroj: SME - Ján Krošlák)

Slalom na preplnenom svahu a prvá lyžovačka sezóny sú ideálne podmienky na neželaný úraz. Niekoľkotýždňovej bolestivej rehabilitácii sa dá vyhnúť. Pomôže najmä odhadnutie svojich schopností a výber správnej prilby a chráničov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na Slovensku je jedným z najpopulárnejších ale aj najrizikovejších zimných športov zjazdové lyžovanie. Priamo na svahu vzniká až 80 percent úrazov, keď lyžiar stratí stabilitu a spadne, pribižne desatinu tvoria zrážky s iným lyžiarom a zvyšné súvisia s používaním vlekov.

SkryťVypnúť reklamu

„Hlavnou príčinou týchto úrazov je precenenie vlastných schopností. Priemerný Slovák lyžuje päť dní za sezónu. Musíme uznať, že pri tejto frekvencii, nie je možné hovoriť o ideálnej trénovanosti pre lyžiarsky šport,“ vysvetľuje Maroš Varga, vedúci lekár Šport - artro centra Nemocnice v Šaci.

Lekár pripomína, že lyžovanie je kinetický šport. „Najmä vplyvom popularizácie adrenalínových aktivít sa netrénovaní lyžiari, napodobňujúc vzory z reklamy, rútia vysokou rýchlosťou dole svahom. Neuvedomujú si pritom fakt, že sa pri svojej hmotnosti a rýchlosti stali zdrojom obrovskej kinetickej energie, ktorá pri náraze dokáže ohroziť život,“ hovorí lekár.

Prečítajte si tiež:Šesť tipov pre zimný oddych v prírodeČítajte 

Lyžiarske prilby s certifikátom

Takmer 70 percent úrazov vzniká v dolnej časti svahu a viac ako tretina z nich tesne pred koncom prevádzky vlekov. Zranenia vznikajú hlavne okolo 15 hodiny popoludní v miestach tesne pri dojazde zo svahu. Od tejto sezóny je povinné nasadenie prilby na ochranu hlavy u detí do 15 rokov, ale odporúča sa aj u dospelých. Prilba, v prípade že je patričnej kvality, chráni lebku pred otrasmi, alebo ich aspoň zmierňuje.

SkryťVypnúť reklamu

Problémom je, že neexistujú presné pravidlá pre ich výrobcov, ktoré by mali dodržiavať. „Prilba je, žiaľ, skôr otázkou vkusu a dizajnu. Lyžiari by si preto mali vyberať prilby s označením SNEL alebo CEN certifikátom, ktoré majú striktnejšie dané štandardy použitých materiálov. Prilba musí byť pohodlná, sedieť tesne na hlave, po nasadení nesmie mať vôľu pohybu,“ radí lekár.

Druhým závažným poranením po otrase mozgu je poranenie chrbtice, najčastejšie jej zlomenina. Aj preto sa hlavne pre snowboardistov, ktorí padajú na zadnú časť tela, odporúča nosiť ochrany chrbta.

Chránič chrbta musí spĺňať normu EN 1621-2. Chrániče chrbta druhej triedy sa dá rozpoznať podľa toho, koľko sily prepustia pri testoch - konkrétne pád päťkilogramového závažia z výšky jedného metra. Tvarovo sa líšia podľa pohlavia aj veku, materiálovo sú zväčša vyrobené z tvrdených plastov. „V súčasnosti kvalitou stačia aj pohodlné mäkké plastové chrániče,“ povedal Varga.

SkryťVypnúť reklamu

Prečítajte si tiež:Nepripravené kolená ničia najmä rotačné športyČítajte 

Poranené väzy

Najčastejším poranením pri zjazdovom lyžovaní je pretrhnutie alebo natiahnutie kolenných väzov. „U lyžiara celú energiu rotácie lyží preberajú kolenné väzy, nakoľko je v lyžiarkach členok fixovaný,“ vysvetľuje lekár dôvod, prečo sú väzy extrémne namáhané.

Športovci si väčšinou porania vnútorný postranný väz, ktorý sa čiastočne pretrhne a hojí sa potom fixáciou v ortéze štyri až šesť týždňov. Komplikovanejšie je pretrhnutie predného skríženého väzu, ktorý nemá schopnosť zahojiť sa len fixáciou v ortéze.

„U mladých aktívnych športovcov, ktorí chcú pokračovať v rotačných športoch, musíme pristúpiť k operačnej terapii, tzv. plastike predného skríženého väzu. Po tejto operácii sa môže športovec vrátiť k lyžovaniu najskôr po 7 až 9 mesiacoch,“ vysvetľuje lekár.

U snowboardistov je druhý najčastejšie zranený orgán ruka a zápästie - typické je natrhnutie väzov v oblasti palca ruky. V neposlednom rade sú to vykĺbenia, najmä vykĺbenia plecového kĺbu.

„Sú tým nebezpečné, že sa po prvom vykĺbení pomerne často opakujú, najmä ak sa prvý úraz stal vo veku pod 20 rokov. K recidívam potom dochádza často aj pri bežných pohyboch, nielen pri športových aktivitách. V takomto prípade je ideálnou voľbou artroskopická stabilizácia ramena,“ povedal Varga.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 696
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 553
  3. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 11 065
  4. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 876
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 612
  6. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 9 935
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 8 099
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 116
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu