Spánok s otvorenými ústami môže škodiť zubom rovnako ako perlivé nápoje či pomarančový džús.
Po sladkostiach, citrusoch a bublinkových nápojoch vedci objavili nový a prekvapivý spôsob ako si postupne zničiť chrup.
Výskum, ktorý publikoval Journal of Oral Rehabilitation naznačuje, že spáči s ústami „dokorán“ sa vystavujú vyššiemu riziku vzniku zubného kazu než tí, ktorí počas spánku dýchajú nosom.
Sliny prirodzene bránia hromadeniu zubného povlaku. Ide o biofilm z baktérií, ktorý sa usádza na zuboch a uvoľňuje kyseliny, ktoré spôsobujú zubný kaz a ochorenia ďasien. Otvorené ústa však znižujú tvorbu slín a zuby prichádzajú svoju ochranu.

Kyslo v ústach
Počas noci dokáže v otvorených ústach klesnúť hodnota pH až na úroveň 3.6 čo je rovnaké, ako keby človek pred spaním vypil bublinkový nápoj alebo pomarančový džús.
Pri dýchaní nosom sa pH drží prevažne na neutrálnej úrovni, účastníkom výskumu namerali hodnotu 7.
Čím je spánok dlhší, tým je prostredie v otvorených ústach kyslejšie. Kritickou hranicou je pH 5.5, kedy zubná sklovina začína strácať svoje minerály.
Výskum ukázal aj to, že muži sú rizikovejšou skupinou než ženy. S otvorenými ústami ich spáva približne tretina, v prípade žien išlo len o päť percent prípadov.
Ako sa chrániť pred zubným povlakom
Najúčinnejším nástrojom v boji proti ochoreniam ďasien je nenechať zubnému povlaku miesta, kde by sa mohol ukrývať.
Navštevujte pravidelne svojho zubného lekára a dentálnu hygieničku. Pomôžu zabrániť hromadeniu škodlivého zubného povlaku a zubného kameňa a odstránia nahromadený povlak profesionálnym čistením.
Čistite si zuby minimálne dvakrát denne po dobu 2 minút zubnou pastou, ktorá bojuje proti zubného povlaku a pomáha znižovať zápal ďasien.
Zubný povlak môžete dostať pod kontrolu každodenným používaním antibakteriálne ústnej vody.
Pre odstránenie zubného povlaku zo stesnených medzizubných priestorov používajte raz denne dentálnu niť alebo medzizubnú kefku. Vhodná je najmä pre mladších ľudí, ktorí mávajú medzi zubami užšie medzery.
Autor: Zuzana Matkovska