Ak týmto ochorením netrpíte vy, určite ním trpí niekto vo vašom okolí. Počet ľudí postihnutých atopickým ekzémom totiž narastá.
Atopický ekzém je chronické zápalové kožné ochorenie detí aj dospelých, ktoré sprevádza intenzívne svrbenie. Naruší sa ochranná kožná bariéra a škodlivé látky z vonkajšieho prostredia tak môžu ľahko preniknúť do hlbších vrstiev, čím aktivujú imunitný systém. Ten vytvorí obrannú reakciu a reaguje zápalom.
Svrbenie a strata vody
„Príčin, ktoré vyvolávajú atopický ekzém, je viacero,“ vraví dermatovenerológ Tomáš Dianiška. „U detí sa jeho vznik často spája s potravinovou alergiou, u dospievajúcich sa stretávame s alergiami na peľ, prach, roztoče a iné inhalačné alergény. Veľký podiel na ňom má používanie rôznych chemikálií či iných dráždidiel v bežnom živote alebo v pracovnom prostredí. No ekzém vzniká zrejme kombináciou genetických zmien, zmien v štruktúre kože, faktorov vonkajšieho prostredia, imunologických faktorov a stresu.“
Ak je pokožka zdravá, kožná bariéra je plne funkčná, cez pokožku teda nedochádza k nadmerným stratám vody. Neprenikajú ňou škodlivé látky, teda baktérie, vírusy a alergény z vonkajšieho prostredia.
No ak je pokožka podráždená, kožná bariéra sa naruší a nemôže plniť svoju ochrannú funkciu. Dochádza k nadmernej strate vody, čo spôsobuje pocit suchosti a svrbenie. Z vonkajšieho prostredia môžu pokožkou prenikať cudzorodé látky, ktoré spôsobujú zápalové či alergické reakcie. Medzi prejavy ekzému patrí svrbenie, začervenanie a suchosť pokožky.
Suchá pokožka môže byť dôsledkom vplyvu zmien počasia a teploty, na jar a v lete na ňu pôsobí slnečné žiarenie, vysušuje ju aj veľké zaťaženie kože pri záhradníckych a domácich prácach s použitím saponátov alebo chôdza naboso.

Postihuje už dojčatá
Podľa obdobia vzniku rozoznávame tri základné formy ochorenia. Dojčenská forma vzniká okolo tretieho mesiaca veku dieťaťa. „U takýchto malých detí sa prvé príznaky atopického ekzému objavujú na tvári, a to na jeho vypuklých častiach, teda na čele, brade a lícach, odkiaľ sa šíria ďalej po celom tele,“ vraví Tomáš Dianiška.
Detská forma sa začína prejavovať v predškolskom veku a postihuje najmä záhyby tela, teda krk, lakťové a podkolenné jamky, zápästia a členky. Tretia forma postihuje dospelých a prejavuje sa predovšetkým na tvári, dekolte a rukách.
Ochorenie je chronické, no v detstve ustupuje. Koncom druhého roka sa značný počet prípadov definitívne upraví. Ostatní postihnutí prejdú do ďalšej fázy ochorenia. V čase dospievania sa ochorenie zvyčajne zhorší.
„Deväťdesiat percent chorých s atopickou dermatitídou sa po 20 rokoch života dostane do bezsymptómového obdobia,“ vraví lekár. Podmienkou však je komplexný prístup k liečbe. Teda okrem krémov a mastí treba upraviť stravu tak, aby neobsahovala potraviny podporujúce alergiu, napríklad vylúčiť koreniny, všetky druhy orieškov a čokoládu.
U každého môže však byť spúšťačom iná potravina. Lekár zároveň odporúča pripravovať jedlo z čerstvých potravín a z takých, ktoré sú čo najmenej upravované konzervačnými látkami.
Vyhnite sa stresu
„V súvislosti s rýchlou prípravou jedla mi napadá ešte jedno slovo – stres,“ hovorí lekárka Miluše Kotalíková. Upozorňuje, že konzumácia nezdravého jedla a stres spolu súvisia, často nemáme čas pripraviť si kvalitné domáce jedlo a v mikrovlnke si zohrejme polotovar. Stres je teda ďalším faktorom zhoršujúcim ekzém.
K prevencii patrí aj výber správneho oblečenia, malo by obsahovať čo najviac bavlny a v kritických fázach ochorenia si treba vyberať nefarbené, teda biele oblečenie. Na športovanie treba používať špeciálne športové viacvrstvové oblečenie s termobielizňou, aby pokožka dýchala.
Rovnako je dobré sprchovať sa chladnejšou vodou. „Mala by mať okolo 31 stupňov, čo mnohí pacienti vnímajú ako menej komfortné,“ vraví Dianiška. Teplá voda však ekzém zhoršuje.
Príznaky a svrbenie sa zhoršujú v zime, keď sa postihnutý prikrýva teplým paplónom a spotí sa. Ráno sa pacient často budí doškriabaný, čo vedie k mokvaniu a hrozia infekcie a zápaly. Cez pokožku strácame až 30 percent vody, preto je pre atopikov potrebný pitný režim. Pokožka detí sa dehydruje rýchlejšie, lebo je tenšia.

Bojíte sa podať ruku
„Pocit svrbenia môže byť pre človeka veľmi limitujúci. Zdravý človek si ani nevie predstaviť, ako veľmi môže svrbenie život znepríjemniť. V tomto prípade asi platí, že sýty hladnému neverí,“ hovorí doktor Dianiška.
Nepríjemnú skúsenosť s ekzémom potvrdzuje aj mladá žena Lenka Čarková. U nej sa ochorenie zhoršilo najmä v puberte. Spomína, ako sa bála niekomu podať ruku, keď ju mala popraskanú. „Ľudia sa na vás čudne pozerajú, nie je príjemné mať ruky ako strúhadlo,“ vraví a dodáva, že pre ženy je toto ochorenie obzvlášť ťažké, pretože chcú byť krásne.
„Ženy chcú mať krásne ruky s upravenými nechtami.“ Ona však musí nosiť nechty ostrihané nakrátko, aby sa nevedome nedoškriabala. Zabudnúť musela aj na silónové pančuchy, prstene, hodinky či iné doplnky. Kortikoidov či hormónov, ktoré lekári v týchto prípadoch nasadzujú, sa pacienti obávajú, krémy sú preto príjemnejšou a účinnou formou liečby.
Podľa Dianišku pomáhajú pacientom bariérové krémy, ktoré obsahujú látky podobné stavbe kože, napríklad dexpanthenol, glycerín, urea. „Zabraňujú zhoršeniu ekzému prirodzenou obnovou kožného povrchu.“ Ekzém si však nikdy neliečte svojpomocne, patrí do rúk dermatológa.
Šesť tipov, ako prežiť život s ekzémom
1. Sledujete najčastejšiu príčinu svrbenia a skúste ju eliminovať. Môže ísť o jedlo, stres, prašnosť prostredia, alergény. Sledujte príčinu dlhodobo, veďte si záznamy.
2. Na bežnú starostlivosť o pokožku so sklonom k vysušeniu a ekzematickým prejavom používajte premasťovacie prípravky. Účinná je napríklad masť Bepanthen Care. Najmä v zime používajte výživné krémy.
3. Kombinujte rýchle sprchovanie, pri ktorom použijete špeciálne umývacie prostriedky s vaňovým olejovým kúpeľom, 2- až 3-krát do týždňa. Umývacie postupy počas dňa nestriedajte. Na kúpeľ môžete použiť aj ovos alebo otruby. Keď sa prejavy ekzému upokoja, používajte jemné mydlá a sprchové gély.
4. Na tvár používajte len jemnú čistiacu kozmetiku, najlepšie určenú pre citlivú pleť.
5. Vyvarujte si oblečeniu, ktoré je drsné, škriabe pokožku, je vám nepríjemné alebo spôsobuje svrbenie. Dajte prednosť bavlnenej bielizni, vyraďte zo šatníka vlnu a všetky materiály s hrubými vláknami. Oblečenie by malo dýchať a nemalo by byť príliš tesné.
6. Majte na pamäti, že prejavy ekzému môžu zhoršiť napríklad lieky, ktoré užívate, očkovanie, športové aktivity v bazéne alebo fitnes, ale aj bežné domáce práce a koníčky – upratovanie, pletenie, varenie. Aj počasie ovplyvňuje stav pokožky, sychravé a chladnejšie počasie môže prejavy zhoršovať. Pri práci s čistiacimi prostriedkami, či už na upratovanie, alebo umývanie riadu, noste rukavice.