SME

Teraz je ideálny čas na laserovú depiláciu

Depiláciu laserom neodkladajte, v lete bude neskoro. Pokožka ošetrená laserom a intenzívnym pulzným svetlom totiž nemá rada slnko.

Depiláciu si je dobré načasovať ešte pred letom.Depiláciu si je dobré načasovať ešte pred letom. (Zdroj: Fotolia - ilustračné)

Aj preto je najlepšie začať s takýmto ošetrením už v predstihu. Či už chcete mať pokoj od holenia a epilácie počas plavkovej sezóny, alebo sa potrebujete zbaviť neželaného ochlpenia na tvári či tele.

Ak totiž pokožku ošetrenú laserom alebo lúčom nechránite pred slnkom, hrozí vznik hyperpigmentácie, ktorá v niektorých prípadoch môže byť aj trvalá.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pri ošetrení laserom alebo lúčom treba pokožku chrániť pred slnečným žiarením nielen po zákroku, ale aj pred ním. S kúrou teda možno začať najskôr na jeseň.

SkryťVypnúť reklamu

Kedy je vhodné depilovať

„Najlepšie je začať čo najskôr po vyblednutí opálenia z uplynulej sezóny. Šesť týždňov trvá interval ochrany, ktorý odporúčame – malo by teda prejsť šesť týždňov od ukončenia opaľovania po začatie tejto kúry,“ vysvetľuje dermatologička MUDr. Veronika Bohunčáková z dermatokozmetického centra Dermacenter v Nitre.

Ak ste teda jesenné termíny zmeškali, je najvyšší čas začať s laserovou depiláciou práve teraz. Interval ochrany pokožky totiž platí aj po samotnej kúre. Tú treba absolvovať najmenej tri až štyri razy s mesačnými odstupmi.

„Po každom ošetrení by sa nemalo chodiť na slnko 4 až 6 týždňov – závisí to aj od fototypu. Menej rizikoví sú ľudia so svetlým fototypom, teda ľudia so svetlou pokožkou, svetlými vlasmi a zelenými alebo modrými očami, lebo tí nemajú toľko pigmentu,“ uvádza dermatologička.

SkryťVypnúť reklamu

Rizikovejšie sú tmavé fototypy, tí majú veľmi veľa pigmentu a môžu zaregovať na každý zápal stmavnutím pokožky, čiže hyperpigmentáciou.

Prečítajte si tiež:Privítajte jar so zdravou hrivouČítajte 

Prečo slnko škodí?

Príčinou je už spomínaný pigment v našej koži. Ošetrenie laserom spáli chĺpok a môže aj cievku, ktorá ho vyživuje. Koža v okolí sa prehreje, začervená, vzniká mierny zápal.

„V mieste, kde je zápal, sa nahromadí viac pigmentu. V lete, keď je je stimulácia slnkom veľmi silná, môže každé zapálené miesto zareagovať nahromadením kožného pigmentu, melanínu, čiže hyperpigmentáciou,“ vysvetľuje princíp vzniku obávanej komplikácie MUDr. Veronika Bohunčáková.

Hoci nebýva príliš častá, môže byť aj trvalá. Problémy s jej vznikom sa nevzťahujú len na laserovú depiláciu, ale súvisia aj s ošetrovaním cievok, pórov či jazvičiek, alebo pri zákrokoch na omladzovanie pleti.

SkryťVypnúť reklamu

Prečítajte si tiež:Nežiaduce chĺpkyČítajte 

Depiláciu treba opakovať

Niekoľkomesačný predstih pred letom je pri laserovej depilácii nutný aj pre jej opakovanie. Jedno ošetrenie totiž nestačí a kúru treba podstúpiť aspoň tri- či štyrikrát.

„Účinok závisí od toho, v akej fáze chĺpok pri ošetrení zachytíme. Niektoré chĺpky sú v rastovej fáze, iné iné majú zastavený vývoj a niektoré vypadávajú. Preto sa musí ošetrenie opakovať, aby sa zachytili všetky chĺpky v správnych fázach, a aby žiadny chĺpok lúču neunikol,“ uvádza kožná lekárka, podľa ktorej celkový počet ošetrení závisí aj od toho, v akom stave sa pacient nachádza.

„Či má zvýšenú, alebo zníženú hladinu hormónov, či berie antikoncepciu, či nemá problémy so štítnou žľazou a podobne, čiže toto všetko ovplyvňuje rast chĺpkov a vlastne samotný cyklus, a tým aj efekt lasera,“ dodáva odborníčka. Tieto faktory navyše ovplyvňujú aj trvalosť laserovej depilácie.

SkryťVypnúť reklamu

Po niekoľkých mesiacoch alebo rokoch ju niekedy treba zopakovať. „Nemusí to byť celá kúra, ale napríklad jednorazové ošetrenie, aby sa efekt udržal. Nedá sa vo všeobecnosti povedať, že chĺpky vypadajú úplne všetky a úplne nastálo,“ upozorňuje MUDr. Veronika Bohunčáková.

Prečítajte si tiež:Ako sa zbaviť tradičných zimných problémov s vlasmiČítajte 

Ideálny pacient

Hoci depiláciu laserom a intenzívnym pulzným svetlom môže podstúpiť v podstate každý, nie každý aj dosiahne želaný efekt. Emitovaný lúč sa totiž pri ošetrení zameriava najmä na tmavé farbivo chĺpku. Čím je pigment tmavší, tým lepšie ho laser zachytí.

„Čiže ideálny pacient, ktorý by mal prísť na takéto ošetrenie, je človek, ktorý má bielu pleť, veľmi tmavé a hrubé chĺpky, to je vlastne najlepšia kombinácia,“ uvádza dermatologička.

Ostatní pacienti však ošetrenie môžu podstúpiť, avšak pravdepodobne budú musieť absolvovať vyšší počet ošetrení. Depiláciu by však mali odložiť tehotné a dojčiace ženy, taktiež nie je vhodná pre pacientov s onkologickými a autoimunitnými ochoreniami a pre ľudí, ktorí majú na koži zápal.

SkryťVypnúť reklamu

Problémové môže byť ošetrenie aj pre ľudí s ochoreniami štítnej žľazy, u ktorých sa pre hormonálne zmeny nemusí depiláciou dostaviť očakávaný efekt.

Prečítajte si tiež:Keď je chĺpkov priveľaČítajte 

Bolesť a starostlivosť po depilácii

Špeciálne prípravy pred samotným ošetrením nutné nie sú – chĺpky by sa mali dva dni pred ošetrením holiť, aby boli čo najkratšie, nesmú sa však epilovať voskom, inak je korienok, na ktorý laser mieri, odstránený a ošetrenie nie je efektívne.Tak ako v prípade vosku, aj tu sa pacienti musia pripraviť na nepríjemné pocity.

„Je to individuálne, každý vníma bolesť inak. Pred ošetrením sa dáva chladivý gél, ktorý je aj médiom pre svetelný lúč, ten zmierňuje pálivý pocit, navyše niektoré prístroje majú hlavice s chladením, čo pri kontakte s kožou vlastne zabraňuje bolestivosti,“ uvádza kožná lekárka, podľa ktorej ošetrenie môže byť nepríjemné najmä na miestach s citlivou pokožkou, napríklad v oblasti bikín.

SkryťVypnúť reklamu

Špeciálna starostlivosť okrem vyhýbania sa slnku ani po ošetrení nie je nutná. „ Je to bežná starostlivosť, skôr je vhodné vyhnúť sa extrémnej aplikácii kozmetických prípravkov, napríklad antiperspirantov, alebo prípravkov s obsahom alkoholu na ošetrené miesta,“ dodáva lekárka.

Autor: Jana Obrancová

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 387
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 070
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 072
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 839
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 106
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 917
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 613
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 516
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu