SME
Utorok, 28. január, 2020 | Meniny má Alfonz

Päť parazitov a ochorení, ktoré môžete dostať zo zlého jedla

Parazity a mikroorganizmy ktoré ohrozujú zdravie človeka môžete stretnúť aj na Slovensku.

Rizikové sú najmä živočíšne výrobky.Rizikové sú najmä živočíšne výrobky.(Zdroj: Fotolia - ilustračné)

Alternatívne médiá a ľudoví liečitelia posledné roky s obľubou tvrdia, že za podstatnou časťou ochorení, vrátane nádorov, sú parazity a že moderný človek je nimi doslova prelezený.

„Je to úplný nezmysel, ktorý nie je podložený dôveryhodnými údajmi,“ reaguje na tvrdenia Kateřina Jirků-Pomajbíková z Parazitologického ústavu českej Akadémie vied.

Výskumníčka naopak tvrdí, že sa nie je čoho obávať a väčšina ľudí nemá jediného parazita, respektíve patogénneho prvoka alebo červa. „Ľudské parazity sú u nás vlastne ohrozené organizmy,“ hovorí.

Článok pokračuje pod video reklamou

Organizmy, ktoré sa v tele mnohých ľudí nachádzajú, nie len že výskumníčka považuje za neškodné, dokonca sú nápomocné pri udržiavaniu optimálnej mikroflóry a pozitívne stimulujú imunitný systém.

Parazity, mikroorganizmy a baktérie však nemožno len vychvaľovať, aj v našich podmienkach sa nájdu také, ktoré patria medzi patogénne a nebezpečné.

Echinococcus multilocularis - pásomnica líščia

Pásomnica sa vyskytuje u líšok a iných mäsožravcov a u ľudí je pôvodcom alveolárnej echinokokózy. Ide o závažné parazitárne ochorenie ľudí, ktoré má dlhodobý vývoj a u neliečených pacientov končí v priebehu 10 až 15 rokov takmer vždy smrteľne.

Laická verejnosť túto pásomnicu zvykne nazývať aj „čučoriedkovou“, prezývku získala kvôli spôsobu jej prenosu z neočistených lesných plodov. Treba však dodať, že k nákaze človeka prichádza iba ojedinele.

Ku kontaminácii plodov dochádza trusom líšky, ktorá je finálnym hostiteľom pásomnice. Patogénna je preto, že u človeka ako medzihostiteľa prechádza do štádia larvocysty pričom poškodzuje pečeň a pľúca.

Rast parazitov v tele je pomalý a pripomína rast malígnych nádorov. Larvocysty sú zle ohraničené od okolia, prerastajú do okolitých tkanív a metastázujú do ďalších orgánov. Po diagnostike sa parazit odstraňuje chirurgicky a je potrebné dlhodobé pozorovanie.

V rámci výskumu od prvého objavenia parazita u nás v roku 2000 do 2012 slovenskí parazitológovia zistili, že ohnisko výskytu parazita je na severe Slovenska, vrátane územia TANAP-u.

Do roku 2014 bolo u nás potvrdených 37 pacientov s alveolárnou echinokokózou, pričom 31 z nich pochádzalo zo severu Slovenska. Takmer 11 percent ochorení tvorili mladí pacienti do 20 rokov. Oproti dvoj až trojpercentnému podielu v Európe a Ázii je tento počet nezvykle vysoký.

Trichinella spiralis - svalovec stočený

K ochoreniu môže dôjsť z nevyšetreného a nakazeného bravčového mäsa, diviačieho, konského mäsa a mäsa iných mäsožravcov, napríklad psov.

Je možné aj v prípadoch nehygienického malochovu ošípaných, ku ktorým sa môžu dostať drobné nakazené hlodavce, alebo podávaním nedostatočne tepelne opracovaných častí mäsa nakazených zvierat domácim zvieratám.

Ochorenie človeka môže spôsobiť nakazené bravčové mäso, ktoré je nedostatočne tepelne opracované - napríklad údené a domáce klobásy. V tepelne neopracovaných klobásach môžu živé larvy trichinel prežívať až 6 týždňov.

Opuzdrené larvy sú veľmi odolné voči fyzikálnym a chemickým vplyvom, napríklad soleniu. Najlepšie sa larvy usmrcujú tepelným opracovaním a zmrazovaním. Ochoreniu sa naša aj európska legislatíva snažia zabrániť povinnou kontrolou mäsa.

Parazit spôsobuje zrejme najznámejšie ochorenie tohto druhu zvané trichinelóza. U človeka sa prejavuje v črevnej alebo svalovej forme.

Črevná trichinelóza sa prejavuje predovšetkým vodnatými hnačkami, bolesťami brucha, horúčkami 38 – 41 stupňov Celzia. Prvé príznaky sa najneskôr desať dní po infekcii a trvajú približne týždeň. Čím viac lariev sa v organizme nachádza, tým ťažší je priebeh a do dvoch dní môže skončiť smrťou. Smrteľná dávka pre človeka s hmotnosťou 70 kíl je až 80- až 350-tisíc lariev.

Svalovú trichinelózu sprevádzajú horúčky, reumatické bolesti svalov a ich nehybnosť svalov, tvárový edém na viečkach, sčervenanie kože a poruchy dýchacích, prehĺtacích a žuvacích svalov. Trichinela napáda aj srdcovú svalovinu a časté bývajú aj nervové poruchy. Masívna invázia môže mať za následok smrť po obehovom zlyhaní, pneumóniu alebo ich kombináciu.

Úmrtnosť pri dlhodobo neliečenej trichinelóze ľudí dosahuje úmrtnosť až 40 percent. V súčasnosti sa však parazitom nakazí iba niekoľko jednotlivcov ročne a parazita sa podarí včas odhaliť. Ak je teda zdroj a čerstvosť mäsa dôveryhodná, netreba sa obávať ani jedál ako tatarák.

Staphylococcus aureus - zlatý stafylokok

Baktéria spôsobuje u ľudí otravu z potravín tak,, že sa v potravine nahromadia toxické splodiny jej metabolizmu - enterotoxíny.

Baktéria odoláva chladu, zohriatie nad teplotu 60 stupňov Celzia neprežíva. Jeho toxín však odoláva vyšším teplotám a ani var po dobu 20 minút ho nezničí a môže zotrvať v tepelne opracovanej potravine bezo zmeny.

Otrava - Stafylokoková enterotoxikóza - nastáva po požití silne kontaminovanej potravy, kde sa baktéria pomnožila a vyprodukovala veľké množstvo toxínov. Inkubačná doba je jeden až sedem hodín po požití kontaminovanej potravy.

Príznakmi sú nevoľnosť, vracanie, brušné kŕče a hnačka. V ťažkých prípadoch bolesť hlavy a kolaps. Uzdravenie je rýchle, zvyčajne nastane do 2 dní.

Rizikové potraviny a výrobky z nich sú najmä:

 • mäso, hydina, ryby a výrobky z nich (mleté mäso, údeniny, solené šunky)
 • mlieko, syry a výrobky z nich (smotanové omáčky, šľahačkové výrobky, zmrzlina, zahustené a sušené mlieko, pudingy)
 • majonézy a výrobky z nich (zemiakový šalát, vajíčkový šalát a pod.)
 • cukrárenské výrobky plnené krémom
 • uvarené jedlá po rekontaminácii.

Hlavným nosičom stafylokokov je človek, pri styku s potravinami môže spôsobiť ich kontamináciu. Na prenose ochorenia sa podieľajú ľudia, ktorí majú na rukách poranenia, popáleniny, vriedky sa významne podieľajú na prenose ochorenia. Prevenciou je preto dôsledná hygiena.

Ďalším dôležitým preventívnym opatrením je dôkladné tepelne spracovanie potravín, následné rýchle schladenie jedál, prípadne ich okyslenie a skladovanie potravín a jedla pri chladničkových teplotách.

Salmonella

Zdroje nákazy mikróbmi rodu Salmonella sú predovšetkým potraviny živočíšneho pôvodu, čiže napríklad mäso alebo vajcia. Salmonela sa môže nachádzať aj v nedostatočne tepelne upravených potravinách.

Najväčšie riziko predstavuje mäso, mleté mäso, mäsové výrobky, sušené alebo surové vajcia, vaječné výrobky (ako sú majonézy, plnené pekárenská a cukrárenské výrobky, rôzne krémy), zmrzliny (obsahujúce mliečne zložky), plody mora - varené kôrovce a mäkkýše, živé lastúrniky a ulitníky, syry, maslo a smotana vyrobená zo surového mlieka alebo mlieka, ktoré bolo ošetrené nižšou teplotou ako je pasterizácia.

Salmonelou môžu byť kontaminované aj potraviny neživočíšneho pôvodu ako naklíčené semená, nakrájané ovocie, nepasterizované ovocné a zeleninové šťavy.

Potraviny kontaminované salmonelou sú pre zdravie človeka nebezpečné, spôsobujú ochorenie salmonelózu. Postihnutý pociťuje nevoľnosť, bolesti brucha, často vracia, trpí silnými hnačkami a teplotami, ktoré sa môžu striedať so zimnicami.

Na ochorenie sú veľmi citlivé malé deti, starší ľudia, ale aj osoby s oslabeným imunitným systémom. Ak lekár potvrdí ochorenie na salmonelózu, treba sa riadiť jeho pokynmi, čo sa týka diéty a hygienických opatrení. Baktéria salmonela totiž prežíva v tráviacom ústrojenstve ešte pár týždňov po skončení ochorenia a môžu sa nakaziť aj ostatní členovia rodiny.

Prečítajte si tiež: Pravidelná stolica a hladké vylučovanie. Ako sa starať o svoju črevnú flóru Čítajte 

Ako zabrániť nákaze Salmonelou

Napriek tomu, že sa vykonáva systematická úradná kontrola výroby a predaja potravín, je dôležité, aby sa chránil aj sám spotrebiteľ. Ochoreniu z potravín sa podľa Štátnej veterinárnej a potravinovej správy môžeme vyhnúť, keď sa budeme riadiť nasledovnými odporučeniami:

 • Pri nákupe potravín v obchodoch a bufetoch si treba všímať nielen dobu trvanlivosti, dátum spotreby, ale prezrieť si, či výrobok nevykazuje nezvyklý vzhľad, zafarbenie, tvar, pach - pretože mikrobiologickú kontamináciu samozrejme púhym okom nezbadáme.
 • Treba skontrolovať, či potravina, ktorá nesie označenie „vákuovo balená“ má neporušená a funkčný vákuovaný spotrebiteľský obal, či je uložená vo chladiacom alebo mraziacom zariadení s funkčným teplomerom.
 • Pred prípravou jedla aj počas jeho prípravy si vždy treba umývať ruky mydlom.
 • Pri príprave jedla sa môžu nebezpečné mikroorganizmy prenášať zo surových potravín do čerstvých alebo uvarených, ak sa použije tá istá doska na krájanie, nôž, nádoba či znečistené ruky.
 • Riziko zo salmonely znížime na minimum, ak potraviny dôkladne pred požívaním prevaríme pri teplote 70 stupňov Celzia po dobu najmenej 15 minút. Zároveň sa odporúča jedlo po prevarení ihneď skonzumovať alebo schladiť a uložiť do chladničky.

Bacillus cereus

Baktéria Bacillus cereus je v prírode veľmi rozšírená a jej spóry sú dokázateľné v širokom spektre potravín.

Bežne sa nachádza v pôde, na zelenine, v mnohých surovinách i upravených potravinách. Vytvára extrémne odolné spóry, ktoré dokážu čeliť teplu, chladu, vysušeniu i slanému prostrediu.

Spóry Bacillus cereus môžu klíčiť a rozmnožovať sa vo vlhkých, málo kyslých potravinách pri teplotách od štyroch do 55 stupňov Celzia.

Prevažne kontaminuje potraviny rastlinného pôvodu. Postihuje cereálie, jedlá z ryže, škrobu, múky, zemiakov, cukrárenské výrobky, mliečne pudingy, cestoviny, konzervy, sušené potravinárske výrobky, ale aj mäsové pokrmy a pasterizovanú smotanu.

Po tepelnom opracovaní potraviny nastanú priaznivé podmienky pre vyklíčenie spór a rozmnoženie tohto patogénu. Potravina môže byť kontaminovaná spórami zo surovín a prísad, z ktorých sa pripravujú pokrmy.

Bacillus cereus dokáže vyrobiť dva druhy toxínov, ktoré vyvolávajú odišné druhy otráv:

 • Emetický toxín – po požití toxínu, ktorý sa vytvoril priamo v jedle prichádza nevoľnosť, malátnosť, zvracanie. Inkubačná doba je pol hodiny až hodina po požití kontaminovanej potraviny. Ochorenie má rýchly priebeh, najčastejšie odznie po 6-24 hodinách. Pri evidovaných ochoreniach väčšieho počtu ľudí išlo o najmä o ryžové jedlá, cereálie, cestoviny a mliečne pudingy.
 • Hnačkový enterotoxín - vyvoláva hnačkové ochorenie sprevádzané bolesťami brucha, vodnatou hnačkou s pocitom nevoľnosti. Tvorí sa v tenkom čreva postihnutého po požití jedla kontaminovaného spórami.
 • Inkubačná doba 8 až 16 hodín po jedle, intoxikácia môže trvať 1 deň i viac dní. Táto forma sa vyskytla po požití mäsových a zeleninových jedál, omáčiek, polievok, duseného mäsa a dezertov.
Prečítajte si tiež: Hnačka Čítajte 

Ochorenia si zväčša nevyžadujú špeciálne liečenie, odporúča sa dopĺňať tekutiny. Pri deťoch je priebeh ochorenia ťažší ako u dospelých.

Pretože intoxikácie vyvolané baktériou Bacillus cereus majú krátky priebeh, ľudia prípady zvyčajne nehlásia a preto nie je k dispozícii potravina ako dôkazový materiál. Najviac oznámených otráv z potravín súvisí s požitím tepelne spracovaných potravín v reštauráciách a stravovacích zariadeniach.

Riziko otravy spočíva v konzumácii kontaminovaného jedla, ktoré bolo po tepelnej úprave dlhodobo ponechané pri izbovej teplote. Varené, dusené a pečené jedlá je preto vhodné rýchlo schladiť.

Štátna potravinová a veterinárna správa preto odporúča nenechávať jedlo pri izbovej teplote dlhšie než dve hodiny. Pri opätovnom podávaní hotového jedla je nutné ho ohriať minimálne na 75 stupňov Celzia.

Najčítanejšie na SME Primár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Zima v koži atopika: aká je vhodná starostlivosť o pokožku?
 2. Dell offers multifaceted careers
 3. It’s not about what a company does, but how it behaves
 4. Fixný výnos teraz až do 8 % ročne
 5. Zimná dovolenka: Doprajte si slnko a pohodu v Egypte
 6. Stredné školy: Kam a kedy poslať prihlášku?
 7. Fixný výnos teraz až do 8 % ročne
 8. Tipy, kam so školákmi na dovolenku cez jarné prázdniny
 9. Na otočku či pár dní. Tieto výlety za hranice zvládnete hocikedy
 10. Ako budeme jesť v roku 2020? Letí výstrednosť aj ekológia
 1. Prečo stále veríme v talizmany?
 2. Zima v koži atopika: aká je vhodná starostlivosť o pokožku?
 3. Fixný výnos teraz až do 8 % ročne
 4. It’s not about what a company does, but how it behaves
 5. Dell offers multifaceted careers
 6. Zimná dovolenka: Doprajte si slnko a pohodu v Egypte
 7. Košičan Erik Ňarjaš vyzve do tanca parlament!
 8. Úrazy v zimnom období sú častou príčinou práceneschopnosti
 9. Natankujete len za 1 euro. OMV otvára novú čerpačku
 10. Stredné školy: Kam a kedy poslať prihlášku?
 1. Stredné školy: Kam a kedy poslať prihlášku? 12 145
 2. Zimná dovolenka: Doprajte si slnko a pohodu v Egypte 11 991
 3. Tipy, kam so školákmi na dovolenku cez jarné prázdniny 10 678
 4. First moment Turecko: Deväť hotelov len pre dospelých 10 442
 5. Fixný výnos teraz až do 8 % ročne 9 385
 6. Slovenský magazín čítajú v 83 krajinách sveta. Viete, o čom je? 8 967
 7. Takto by ste sa mali správať v horách, radí horský záchranár 7 914
 8. Na otočku či pár dní. Tieto výlety za hranice zvládnete hocikedy 7 597
 9. Obraz, ktorý chceli komunisti do každého bytu, ide na kreditky 7 042
 10. Tipy od sprievodkyne: Magický Marakéš vás očarí svojimi vôňami 6 908

Téma: Mikroorganizmy

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Článok je zaradený aj do ďalších tém:
Mikroskopický svet, Baktérie

Hlavné správy zo Sme.sk

Šéf SNS Andrej Danko
Komentár Zuzany Kepplovej

Republika si zaslúži hýčkanie a opateru

Do éry digitalizácie a automatizácie nás vedú páni, ktorí neovládajú ani telefón.

Zuzana Kepplová, komentátorka denníka SME.
Mária Bieliková v budove FIIT STU.

Trump navrhol vznik samostatného palestínskeho štátu

Palestínsky prezident plán odmietol.

Trump predstavil mierový plán na riešenie izraelsko-palestínskeho konfliktu.

Neprehliadnite tiež

Dobré ráno

Dobré ráno: Ešte nie je čas na paniku z koronavírusu

Aká je situácia okolo šíriacej sa epidémie.

Podcast Dobré Ráno.
Ilustračná fotografia.
Ilustračná fotografia.
Princ temnôt Ozzy Osbourne s manželkou Sharon. Na fotografii sú na udeľovaní metalových cien Metal Hammer Golden God v júni 2018.