Lekári svojim pacientom pravidelne pripomínajú, že vŕtanie sa v ušiach môže viac uškodiť než pomôcť. Pri posadnutosti krásou a hygienou pacienti úplne zabúdajú na to, že ušný maz má svoje opodstatnenie.
Úloha mazu totiž vyplýva z anatómie ucha. Sluchový orgán sa skladá z vonkajšieho, vnútorného a stredného ucha. Vonkajšie ucho tvorí ušnica a zvukovod, ktorý prenáša zvukové vlny cez bubienok do stredného ucha a zároveň plní ochrannú funkciu.
Zvukovod je jediná dutina v tele vystlaná kožou, v nose, ústach a genitálnom otvore sú sliznice. Koža zvukovodu je pritom mimoriadne citlivá na dotykové podnety.
Význam ušného mazu
Kým väčšie nečistoty dokážu zachytiť jemné chĺpky, za ďalšiu ochranu a čistenie zodpovedá ušný maz. Žltkastú, vo vode nerozpustnú substanciu, tvoria hlavne triglyceridy, mastné kyseliny a cholesterol.
Keďže je lepkavý, dokáže viazať nečistoty a odumreté bunky kože a prirodzenou cestou sa spontánne vylučuje od blanky bubienka smerom von. „Pohybom čeľustného kĺbu sa drolí a vypadáva z ucha,“ vysvetľuje otolaryngológ Peter Erbák.
Zloženie mazu pôsobí antibakteriálne, bráni aj množeniu plesní a vírusov. Pri poruchách jeho tvorby obvykle vznikajú zápaly zvukovodu. Infekciu najčastejšie spôsobujú baktérie, menej často vírusy.

Ako správne čistiť uši
Snaha odstraňovať maz z ucha často vedie k poškodeniu tejto prirodzenej ochrannej bariéry.
Lekári preto majú silný odpor k využívaniu vatových aplikátorov, tyčiniek či dokonca každodenných predmetov ako sú napríklad sponky, zápalky či dokonca kľúče. Odborníci sú kritickí aj k ušným sprejom, ktoré narúšajú prirodzenú tvorbu mazu.
Správne čistenie je pritom úplne jednoduché. Nadbytočný a viditeľný ušný maz sa prirodzene nachádza iba na okraji zvukovodu, kde ho podľa otolaryngológa úplne stačí vytrieť prstom za pomoci kúsku vlhkej vaty alebo cípu vreckovky.
Zátka z ušného mazu
Je zbytočné až nežiadúce zachádzať hlbšie než dovolí prst. Pacienti si často agresívnym čistením paradoxne zatlačia nahromadený ušný maz do vnútra zvukovodu proti smeru jeho pohybu a vytvoria zátku.
Podľa lekára to stáva aj pri takzvaných bezpečnostných a detských vatových tyčinkách, aj pri nich sa maz v uchu zbytočne hromadí, tuhne (oxiduje) a zapcháva zvukovod. Keďže priľne priamo k blanke bubienka o jej odstránenie by sa mal pokúšať jedine lekár.
Ušné sviečky, ktoré sa predávajú v lekárňach sú nevhodné, hrozí totiž nebezpečenstvo závažného poranenia zvukovodu a vznik popálenín.

Mokvanie a zápal ucha
Prirodzená ochranná bariéra má dvoch hlavných nepriateľov - vodu a mechanické vytieranie. Ak sa bariéra naruší, ucho začnú osídľovať baktérie, ktoré menia pH zvukovodu. Zásadité prostredie spôsobuje mokvanie a svrbenie ucha. To obvykle vedie k ďalšiemu vytieraniu a čisteniu.
Prvým príznakom problémov je nadmerná tvorba mazu, ktorá je prirodzenou obrannou reakciou ucha. „Skôr či neskôr sa mazové kožné žliazky vyčerpajú a ucho ostane "superčisté" a svrbí,“ vysvetľuje odborník.
Neodolateľné nutkanie vytierať ucho spôsobí osídlenie zvukovodu baktériami, mokvanie a opuch kože zvukovodu. V konečnom dôsledku dochádza k zhrubnutiu kože, jazveniu a zúženiu zvukovodu, prípadne chronickým zápalom a ekzémom.
Niektorí ľudia, najmä alergici, chorí trpiaci na lupienku, seboroickú dermatitídu sú na vznik zápalov vonkajšieho zvukovodu veľmi citliví.
Aj bežné látky ako mydlá, šampóny a kozmetické prípravky môžu vyvolať ekzém, porušiť celistvosť kože a umožniť vstup infekcie. Vzniku infekcií dochádza aj pri oslabenej imunite, ktorú spôsobuje napríklad cukrovka.