
Schéma pôdorysu schodov s dvanástimi stupňami – priame, dva razy lomené a raz lomené
Ani v rodinných domoch nemusíme mať miesta nazvyš, navyše keď boli pôvodné priestory riešené zbytočne veľkoryso. Vtedy zistíme, že schodisko v uzavretom priestore nám zaberá priestor ako celá miestnosť. Aj pri prestavbách podkroví na obytné potrebujeme riešiť prepojenie podlaží inak ako rebríkom z priedomia.
Súčasné montované schodiská sú variabilné vo výškovom aj smerovom nastavení. Preto ich môžeme inštalovať aj do stiesnených priestorov, pričom stále pôsobia odľahčene. Okrem samozrejmej bezpečnosti pri používaní schodov musia kvalitné schodiská dotvárať interiér a neraz môžu tvoriť dominantný akcent. Nebojme sa pustiť schodiská do interiéru, dodajú mu nové dimenzie funkčných aj estetických kategórií.
Priamo vedené schodisko spotrebuje najviac priestoru, býva však najjednoduchšie na klasickú montáž. Priestor pod ním môžeme využiť ako úložný - vo vstavaných skrinkách alebo pohyblivých výsuvných kontajneroch. Lomené schodisko skráti vzdialenosť určenú na preklenutie podlaží, schodisko môže byť lomené aj viacnásobne. Najmenej priestoru ponecháme elegantnejšie pôsobiacim schodom v kruhovom pôdoryse, ktoré sú montované do špirály. Nevýhodou je sťažené prenášanie, manipulácia s predmetmi a pohyb starších ľudí po nich, pretože smerom dovnútra sa stupne zužujú. Priestor pod špirálovitými a lomenými schodmi je lepšie ponechať voľný.
Do stiesnenejších priestorov môžeme inštalovať schody so skrátenou horizontálnou základňou. Aby bol zachovaný bezpečnostný a ergonomický aspekt, každý druhý stupeň má v riadnej šírke (asi 30 cm) ľavú stranu a každý druhý, v poradí opačný, riadne širokú pravú stranu. Tieto strmšie schody sú vhodnejšie pre mladých ľudí, ktorí majú izby vo vyššom podlaží. Do občas navštevovaných priestorov sú v ponuke trhu skladacie pantografovité schody, ktoré sa po použití zložia do výklopného otvoru v hornom podlaží.
Optimálna šírka priameho schodiska 120 cm umožňuje pohodlný pohyb aj vyhýbanie sa dvom osobám. Šírka takýchto schodov by nemala klesnúť pod 80 cm. Optimálna výška stupňov by mala byť 12 cm, to vyhovuje aj starším osobám, ale málokde si ju môžeme dovoliť. Riešením potom je lomené schodisko. Od výšky 15 cm býva stúpanie namáhavé. Šírka stupňa menšia než 30 cm môže hroziť pokĺznutím na nižší stupeň pri zostupe.
Pri špirálovitých schodoch sa nepočíta s vyhýbaním sa dvoch proti sebe idúcich osôb, aj keď je to možné. Šírka kruhovitého schodiska 160 cm je nenáročná na priestor aj vyhovujúca z pohľadu bezpečnosti. Takéto schody by mali byť hore ukončené podestou v 60° uhle. Všetky schodiská by mali mať z vonkajšej strany zábradlie, výhodné je inštalovať aj z vnútornej strany do výšky vyhovujúcej aj deťom madlo. (ľš)