
Parketová väzba možná zo záťažovej dlažby a lícovej tehly
Pozdĺžna behúňová väzba všetkých druhov dlažby
Lomená väzba iba zo záťažovej dlažby a lícovej tehly
Rybinová väzba skladaná zo záťažovej dlažby a lícovej tehly
Tehlová dlažba na záhradných terasách a chodníkoch je príťažlivá najmä svojou príjemnou farebnosťou, ktorá dopĺňa zeleň okolitých zatrávnených plôch a ostatných rastlín. Okrem toho môžeme vytvoriť aj zaujímavý rytmus podľa spôsobu kladenia jednotlivých kusov. Tehla sa aj dobre udržiava, príjemne sa po nej chodí a pri správnom výbere je trvanlivá ako betónové dlažby.
V exteriéri rodinného domu alebo záhrady je dobré, keď sa podobný materiál objaví aj v inej časti, či už ako lícový obklad stavby, stĺp pergoly, múrik terasy, nízky múrik oddeľujúci zóny, alebo murivo na kozube a jeho komíne. Do exteriéru však musíme použiť tehly odolné proti poveternostným vplyvom, málo nasiakavé, mrazuvzdorné, čiže spekané pri vyšších teplotách. Tomuto vyhovujú tehly Klinker určené na bežné záhradné dlažby alebo na záťažové dlažby odolné aj na parkoviskách a príjazdových cestách.
Tehly Klinker bývajú v klasickej červenej farbe, tmavočervené aj svetločervené. Zaujímavé dekoratívne pôsobenie dosiahneme kombináciou viacerých odtieňov. Zóny môžeme rozlíšiť aj použitím tehál so zdrsneným povrchom. Na tie však musíme v prípade škárovania maltou použiť špeciálny lievik do rýh, lebo poškodený povrch by sme nevyčistili.
Tehly môžeme klásť nasucho do podložia z viacerých priepustných vrstiev, na škárovanie použijeme iba piesok. Pri betónovom podloží tehly kladieme do malty a tou špárujeme aj medzery. Voda by v takomto podklade nemala kam vsakovať a zmrznutá v zime by škodila. Preto plochy s betónovým lôžkom musíme vyspádovať do strany najmenej s dvojpercentným sklonom.
Pri priepustnom podloží pod tehlami musíme každú vrstvu dôkladne zhutniť, aby sa nám neskôr plocha nevlnila, prípadne aby nevytŕčali niektoré kusy. Keď nemáme k dispozícii vibračný zhutňovací stroj, na menšie plochy použijeme baranidlo z hrubšej guľatiny. Podobne by sme mali utlačiť aj vrstvu tehál po vysypaní škár pieskom a piesok opakovane doplniť.
Pri kladení dlažby používame gumené kladivo, inak by sme mohli tehly poškodiť či zlámať. Tehlovú dlažbu musíme vždy zviazať obrubníkmi. Môžu ho tvoriť samotné tehly, kamenné platne alebo betónové obrubníky vždy uložené v betónovom lôžku. Pri delení tehál ich špeciálnou lámačkou alebo uhlovou brúskou narežeme asi centimeter hlboko a klepnutím murárskym kladivom po opačnej strane ju rozdelíme.
Na chodníky pre peších stačia dve podkladové vrstvy – nosná mrazuvzdorná štrkopiesková (frakcia do 35 mm) hrubá 20-30 cm a vrchná piesková bez hlinitých a vápenatých prímesí (frakcia do 7 mm) hrubá 3-5 mm. Na príjazdové cesty a podklad na parkovisko potrebuje tri vrstvy. Okrem mrazuvzdornej štrkopieskovej hrubej 30-40 cm aj mechanickú stabilizáciu z drveného kameňa (fragment do 18 mm) ako 5-10 cm hrubá nosná vrstva a vrchná piesková ako v predošlom prípade. Pri viacerých štrkových vrstvách musí byť jedna z nich s frakciou 16-32 mm bez piesku, ktorá slúži na prerušenie kapilár, a teda spätného vzlínania vody hore k povrchu. ĽUBOMÍR ŠIMNA