Vitajte na jednom z najzvláštnejších večierkov, aké ste zažili. Nejde o oslavu, hosťami sú deti v predškolskom veku a namiesto torty sa podáva infekčné ochorenie.
Kým v angličtine sa pojem „chicken-pox party“ už stihol ustáliť, slovenčina zatiaľ „kiahňový večierok“ neobjavila. Slovenské matky však áno.
Na to, že sa vaše dieťa nakazilo kiahňami sa dá reagovať dvoma spôsobmi. Buď ho okamžite izolujete a liečite tak, aby nikoho ďalšieho nenakazilo, alebo spravíte úplný opak.
Oslovíte mamičky detí, ktoré kiahne doposiaľ neprekonali, a pozvete ich na návštevu. Kým sa deti hrajú, vírus sa nenápadne šíri. Niekedy sú dokonca nútené „pacienta nula“ obsypaného vyrážkami objímať či dokonca bozkávať na líca.
Kiahňový večierok je úspešný v prípade, že sa pôvodne zdravé deti vysypú. Ak sa nakazeným deťom podarí vírus zdolať, ich telo získa protilátky, ktoré zúročia aj v dospelosti.
Pre a proti kiahňových večierkov
Úmyselne obklopiť choré dieťa jeho rovesníkmi bolo bežné najmä v čase, keď ešte proti kiahňam neexistovala vakcína. K zdeseniu lekárov sa do módy vrátili počas rozmachu antivakcínového hnutia.
Rodičia, ktorí odmietajú očkovanie, argumentujú, že si dieťa prekonaním kiahní vybuduje prirodzenú imunitu. Povzbudzuje ich aj fakt, že vo všeobecnosti býva priebeh ochorenia miernejší v detstve, než neskôr v dospelosti.
Predstavitelia úradov verejného zdravotníctva po celom svete však upozorňujú na riziká kiahňových večierkov a dúfajú, že prax definitívne vymizne. Rodičom odporúčajú prevenciu, ktorou vzniká kolektívna imunita.
Šírenie nákazy sa môže ľahko vymknúť z rúk a môže smrteľne ohroziť ľudí, ktorí majú oslabenú imunitu, patria do rizikovej skupiny alebo nemôžu podstúpiť očkovanie.
Niektorí imunológovia prirovnávajú kiahňové večierky k ruskej rulete. Rodič si nemôže byť istý, že práve jeho dieťa zvládne kiahne bez komplikácií, môže dôjsť k zápalu mozgu, pľúc či pečene.
Extrémom sú prípady z USA, kde si matky posielajú infikované predmety ako lízanky či vreckovky poštou. Keďže sa úrady obávali prepuknutia pandémie (napríklad aj chrípky a žltačky), rozhodli sa zamestnancov pošty ochrániť a tento typ zásielok sa stal ilegálnym.

Čo sú a ako sa šíria ovčie kiahne
Skôr než rodič úmyselne nakazí svoje dieťa mal by mať o ovčích kiahňach aspoň základné poznatky.
Ovčie kiahne (varicella) sú vysoko nákazlivou chorobou, ktorá postihuje hlavne deti. Vo veku do 20 rokov ich prekonalo približne 90 percent ľudí keďže sa šíria najmä kolektívoch.
Dieťa je nákazlivé už dva dni pred tým, než jeho kožu pokryje vyrážka - takzvaný výsyp. Bežná inkubačná doba je približne 14 až 21 dní.
„Až 90 percent detí, ktoré boli v styku s chorým dieťaťom sa nakazí,“ tvrdí všeobecná lekárka pre deti a dorast Monika Antošová. Môže sa tak stať aj pobytom v miestnosti, v ktorej sa pred chvíľou zdržiavalo choré dieťa.
Vírus sa šíri kvapôčkovou infekciou až na 10 metrov pri rozprávaní, kýchaní či slinami ako aj dotykom s kožnými pľuzgierikmi.
Nákaza sa do tela dostáva sliznicami nosa, očí alebo úst a ďalej sa šíri do pľúc. Z nich preniká do krvného obehu, pečene a sleziny. Krvou sa dostane do kože a spôsobí svrbivé vyrážky.
Priebeh ovčích kiahní
V prvej fáze prichádza únava, malátnosť a môžu sa objaviť príznaky ako pri prechladnutí. Teplota môže byť zvýšená iba mierne, no postupne stúpa. Táto fáza nemusí byť výrazná a stáva sa, že ju dieťa vynechá. Napriek tomu je už v danej chvíli infekčné.
S druhou fázou prichádzajú zmeny na pokožke. Začínajú drobným začervenaním, ktoré prerastá do tvrdého, neskôr vodnatého pupenca. Na koži sa súčasne nachádzajú všetky štádiá vyrážky, od začervenania cez pupenec, pľuzgier aj chrastu.
Rozsah vyrážky sa líši, ale výsyp zvyčajne trvá asi päť dní. Niektoré deti majú iba pár nenápadných pľuzgierov, iné sú pokryté od hlavy po päty. Dieťa je malátne a má teplotu, ak si do vyrážok zanesie infekciu, hnisajú.
Prekonanie ovčích kiahní v prvých troch mesiacoch tehotenstva je veľmi rizikové pre plod. Až do 20. týždňa tehotenstva môže plod poškodiť, ohrozený je mozog, kosti, zmyslové orgány ako oči a uši.
Ak matka kiahne neprekonala a nemá protilátky, nakazený novorodenec môže trpieť infekciou vnútorných orgánov.

Prečo očkovať proti kiahňam
Očkovanie je možné v každom veku, odporúča sa medzi 15. až 18. mesiacom života. Očkovať sa dá aj 72 hodín po styku s ovčími kiahňami. Aj keď infekcii nezabráni, zmierni priebeh ochorenia.
„Očkovanie má výhodu napríklad pre deti s ťažkým ekzémom, ktorý sa často po očkovaní zlepší a zároveň ním predchádzame komplikovanému priebehu kiahní v teréne ekzému,“ myslí si lekár Miloš Jeseňák, ktorý sa venuje deťom s vrodenými poruchami imunity v Centre pre diagnostiku a liečbu primárnych imunodeficientných stavov.
Platí to aj naopak, ak sa takéto dieťa nezaočkuje, po ovčích kiahňach môžu nastať oveľa väčšie komplikácie základného kožného ochorenia. Očkovanie proti varicelle odporúča aj mladým ženám, ktoré chcú otehotnieť a ovčie kiahne v detstve neprekonali.
Deti s bunkovou poruchou imunity, ak sú v relatívne stabilizovanom stave, je tiež vhodné očkovať, pretože v prípade prepuknutia infekcie by v ich imunite mohlo dôjsť k zvýrazneniu už aj tak nedostatočných imunitných funkcií.
„Napríklad sme očkovali viacerých členov rodiny chlapca s poruchou imunity. Sám nemohol byť očkovaný, ale aby sme ho nepriamo chránili, zaočkovali sme proti varicelle jeho matku a dvoch súrodencov, keďže oni toto ochorenie ešte tiež neprekonali,“ vysvetlil Jeseňák.