Viac či menej ostré spomienky, fotografie a festivalové náramky. Kým prvých dvoch letných suvenírov sa vzdávať netreba, o zbierke areálových priepustiek to neplatí. Hemžia sa kolóniami baktérií.
Prítomnosť baktérií na šperkoch, hodinkách či prsteňoch zaskočí málokoho. No prekvapivú rôznorodosť mikroorganizmov objavili biológovia aj na najobľúbenejšom festivalovom suveníre - látkových náramkoch.
Dá sa dokonca povedať, že počet bakteriálnych buniek prekračuje 10-tisíc, čo je dvadsaťnásobne viac, než na rukáve pravidelne praného oblečenia.
Nepríjemné infekcie
Na britskej univerzite v Surrey vedci otestovali dvojicu náramkov, ktoré ich majitelia nosili na rukách dva roky. Ukrývalo sa na nich približne 9-tisíc baktérií rodu micrococcus a 2-tisíc rodu staphilococcus. Narazili však aj na zlatého stafylokoka.
Väčšina druhov stafylokokov býva neškodná, no dokážu spôsobiť vredy či infekcie v odreninách a ranách. Ak sa dostanú do jedla a tráviaceho traktu, čo je pri náramkoch na ruke pravdepodobné, môžu spôsobiť akútnu otravu, kŕče a hnačky.
„Bolo by vhodné, keby náramky nenosili ľudia, ktorí pracujú v zdravotníctve alebo pripravujú jedlo, keďže tu existuje vysoké riziko, že by sa baktérie mohli šíriť ďalej,“ cituje The Telegraph britskú výskumníčku Alison Cottellovú.

Rokmi baktérií pribudlo
Ďalší z experimentov by mohol zaujímať ľudí, ktorí si na ruke hromadia náramky z jednotlivých festivalových ročníkov.
Redaktori austrálskej stanice Triple J požiadali mikrobiológov, aby porovnali, nakoľko sa kolónie baktérií líšia na vzorkách z roku 2009, 2010 a 2016.
Po dvojdňovej inkubácii náramku z roku 2009 objavili 200 miliónov bakteriálnych zárodkov, náramok z roku 2010 ich obsahoval 600 miliónov a tohtoročný približne 80-tisíc.