V priebehu niekoľkých hodín prečistia vzduch napríklad od acetónu či toluénu.
Priemerný človek prežije väčšinu svojho života v interiéri. Doma, v škole, alebo v kancelárii strávime celé dni, menšie prestávky často prináša iba presun medzi jednotlivými budovami.
Pozornosť vedcov sa preto v posledných desaťročiach čoraz viac upriamuje práve na prirodzený habitat moderného človeka. Znečistené interiéry preukázateľne vplývajú na zdravie ľudí a výsledkom je napríklad takzvaný syndróm nezdravých budov.
Zdravotné komplikácie spôsobuje cigaretový vzduch, čistiace prostriedky, ale aj nábytok a neudržiavané klimatizácie.

Škodlivé prchavé látky zaťažujú pľúca, pečeň aj obličky, s nekvalitným vzduchom následne prichádza nevoľnosť, únava, bolesti hlavy a malátnosť. Vyskytujú sa tiež alergie a problémy s kožou či imunitou.
O čistiacej schopnosti izbových rastlín vedia už školáci. Výskumníci z americkej University of New York Oswego sa ale rozhodli získať presnejšie údaje.
V dvanásťhodinových intervaloch porovnávali v uzavretej miestnosti množstvo šiestich škodlivých prchavých organických zlúčenín (VOP). Výsledky odrážajú aký typ a objem škodlivín sú jednotlivé druhy schopné pohltiť.
Každá z pätice testovaných rastlín dokázala vzduch aspoň čiastočne prefiltrovať, no niektoré výsledkami vynikli. Zistenia môžu pomôcť pri zariaďovaní domácnosti a kancelárií, napokon, ide o bežné a ľahko dostupné rastliny.
Dracaena fragrans
Každej z pätice testovaných rastlín sa darilo odfiltrovať z ovzdušia acetón, no najúspešnejšia bola dracéna. Palmu pripomínajúca rastlina dokázala za dvanásť hodín pohltiť až 94 percent výparov.
Crassula argentea
Nenáročná rastlina má vďaka svojmu vzhľadu mnoho lichotivých prezývok, napríklad strom priateľstva, šťastia alebo peňazí. Okrem toho bola v pätici lídrom v odstraňovaní toluénových výparov. Silne páchnucu chemikáliu za dvanásť hodín odstránila na 91 percent.
Chrolophytum comosum
Tenké listy „zelenca“ dokázali najúčinnejšie odstrániť výpary etylbenzénu (na 62 percent) ale aj p-Xylénu a o-Xylénu (okolo 93 percent). Tieto chemikálie sa nachádzajú v atramente, gumách, lepidlách, farbách a lakoch. Nevyžaduje veľa starostlivosti a ľahko sa prispôsobuje svojmu okoliu.
Guzmania lingulata
Tento vzdialený príbuzný ananásu je obľúbený najmä vďaka pestrej farbe. Pri čistení ovzdušia vyniká v odstraňovaní benzénu a za 12 hodín pohltí až 92 percent výparov. Využiť to môžu najmä ľudia, ktorí trávia čas v zafajčenej miestnosti, prípadne v prostredí znečistenom výfukovými plynmi.
Vo všeobecnosti v testoch obstála Guzmania najlepšie, dokázala odstrániť viac než 80 percent zo šiestich chemikálií, ktorým sa štúdia venovala. Je preto ideálnou a funkčnou dekoráciou na pracovný stôl alebo do obývačky.
Consolea falcata
Aj keď kaktus nezískal v žiadnej zo sledovaných chemikálií prvenstvo, vo všeobecnosti dosiahol dobré skóre. Odstránil viac než 80 percent etylbenzénu, p-Xylénu a acetónu, v prípade zvyšnej trojice látok, benzénu, toluénu a o-Xylénu sa mu podarilo odstrániť viac než polovicu výparov.