BRATISLAVA. Na odstraňovanie rizikových a neželaných znamienok sú vhodnejšie chladné mesiace. Pokožka sa hojí jednoduchšie, keďže nie je vystavená slnku, morskej či chlórovanej vode a poteniu.
Je prirodzené, že znamienka na tele pribúdajú. Neznamená to však, že musí ísť o rakovinu – takzvaný melanóm. Svoje znamienka však musíme poznať a sledovať, ako sa menia.
Lekára treba vyhľadať v prípade, že znamienko zmenilo svoje rozmery, ohraničenie alebo farbu.
Rizikové môžu byť tie, ktoré sú neohraničené alebo majú nepravidelný tvar a štruktúru. Nemali by svrbieť či bolieť, bez príčiny krvácať alebo vylučovať nejakú tekutinu. Problematické sú aj ranky, ktoré sa nezahoja v priebehu troch týždňov.
Rezanie nespôsobí rakovinu
„Ľudia sa pri zmene znamienka ešte často obávajú vyšetrenia odborníkom. Stále existuje predsudok, že ak sa znamienko vyreže, môže sa zmeniť na rakovinu,“ hovorí Tomáš Kampe, primár kliniky dermatovenerológie Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach.
Predstava, že sa pri rezaní okolité tkanivo „nakazí“ rakovinovými bunkami, je mylná. Šíri sa na základe skúseností laikov, ktorým sa napriek chirurgickému zákroku objavia metastázy alebo sa ochorenie opäť objaví.
V skutočnosti je príčinou to, že rakovina bola odhalená príliš neskoro a nádor sa stihol rozšíriť ešte pred odstránením znamienka.
„Výskyt melanómu zaznamenáva celosvetovo stúpajúci trend, každý rok sa počet novo diagnostikovaných melanómov zvýši o päť percent,“ vysvetľuje dermatologička Desana Borecká z Národného onkologického ústavu v Bratislave.
Melanóm sa môže rozšíriť
Predispozíciou na vznik melanómu, nádoru z pigmentotvorných buniek, býva nadmerné slnenie, svetlý typ pokožky, ale aj dedičnosť.
Mýty a povery o znamienkach
- „Staré znamienka sú bezpečné.“ Aj znamienka, ktoré má človek už od narodenia, môžu byť rizikové. Odborníci dokonca odhadujú, že na základe už existujúcich znamienok vzniká približne 25 percent prípadov melanómov.
- „Ak sa stráca, bledne alebo zmenšuje, vyrovnala sa s ním imunita.“ Ani tento typ zmien nie je dobrým signálom a je lepšie na ne upozorniť lekára.
- „Strhnuté alebo poranené znamienko prináša rakovinu.“ Poškodenie znamienka nemusí mať vážne následky. Konzultácia liečenia s lekárom nie je na škodu, ak sa znamienko nehojí alebo nastanú komplikácie, navštívte ho určite.
- „Nebezpečné sú iba vypuklé znamienka.“ Sledovať treba všetky typy znamienok. Nápadné vypuklé znamienka paradoxne bývajú menej rizikové než niektoré ploché znamienka.
- „Chlpaté znamienka sú neškodné, keďže majú charakter bradavice.“ Neplatí to. Aj napriek tomu, znamienka z ktorých vyrastajú chlpy či vlasy, bývajú nezhubné, dokážu sa zvrhnúť na rakovinu.
Melanómy pritom predstavujú asi tri percentá všetkých nádorov a sú najčastejšou príčinou úmrtia spomedzi nádorov kože. Medzi najzhubnejšie nádory patrí preto, že dokáže pomerne rýchlo tvoriť metastázy.
„Ak hovoríme, že metastázuje rýchlo, hovoríme o mesiacoch. Tvrdenie o častých metastázach v mozgu je pravdivé, aj keď melanóm neušetrí nijaký orgán – ani lymfatické uzliny, pečeň, kosti či pľúca,“ konštatuje Vladimír Hegyi, odborník na problematiku materských znamienok z Detskej fakultnej nemocnice v Bratislave.
U žien sa zhubný melanóm najčastejšie vyskytuje na dolných končatinách, u mužov na chrbte. Môže však byť aj na tak netradičných miestach, ako je oblasť pod nechtom.
Ako prebieha vyšetrenie znamienok
Každý podozrivý útvar na pokožke by mal na odporúčanie všeobecného lekára skontrolovať dermatovenerológ. Klinická diagnostika skúseného odborníka býva mimoriadne presná, no definitívne ochorenie potvrdí alebo vylúči až biopsia.
Okrem podozrivého znamienka lekár prezrie aj zvyšnú pokožku. Bude sa pýtať na detaily nálezu, kedy sa znamienko objavilo, ako začalo rásť a meniť sa. Najčastejším vyšetrením pri diagnostike melanómu je dermatoskopické vyšetrenie. V máji na Európsky deň melanómu robí množstvo pracovísk vyšetrenia bezplatne.
Lekári zvyčajne využívajú prenosný ručný dermatoskop. Špeciálne osvetlenou lupou dokáže znamienko zobraziť až v dvadsaťnásobnej veľkosti. Na znamienku sa ním dajú pozorovať zmeny vo farbe, v štruktúre aj cievach. Ak lekár vyhotoví digitálny obraz, dokáže priebežne hodnotiť vývoj znamienka.
Ak má lekár podozrenie, že znamienko je rakovinového pôvodu, odporučí biopsiu a odobratú vzorku pošle na analýzu. Keď je reálne riziko melanómu, lekár zvyčajne bez váhania odstráni celý útvar aj s kúskom okolitého tkaniva a vzorku potom preverujú pod mikroskopom.
Znamienko radšej rezať ako páliť
„Platí, že akýkoľvek pigmentový nález by sa mal vyberať chirurgicky, aby sa mohol odoslať na histológiu,“ zdôrazňuje Hegyi. Zo znamienka spáleného laserom histológ v laboratóriu nemôže určiť typ nádoru a ani jeho biologické správanie, z ktorého sa odvodzuje liečebný postup.

Nezhubné podozrivé nálezy možno vybrať len pri lokálnom umŕtvení. Môže to urobiť buď priamo dermatovenerológ, alebo pacienta pošle na chirurgiu.
Zhubný melanóm sa vyberá počas operačného zákroku v miestnej alebo celkovej anestézii. Uspáva sa vzhľadom na veľkosť odstránenej plochy. Znamienko totiž treba vyrezať aj s bezpečnostným lemom aspoň dva centimetre. Zákrok nebýva dlhší než dve hodiny.
Ak sa melanóm potvrdí, treba zistiť aj jeho rozsah a to, či sú prítomné metastázy. Podľa potreby sa môže použiť ultrazvuk, počítačová tomografia alebo magnetická rezonancia, či krvné vyšetrenia.
Podľa rozsahu ochorenia môžu lekári pacientovi s melanómom odporučiť aj odber vzorky z lymfatických uzlín. Analýza dokáže odhaliť, či ich napadol nádor a či sa tak môže ďalej šíriť.
Kedy poisťovňa prepláca znamienka
Ak je odstránenie znamienka kozmetický výkon, pacient si ho hradí sám. Suma sa zvyčajne hýbe medzi je 50 až 80 eurami. Niektoré centrá estetickej chirurgie si okrem odstraňovania účtujú desiatky eur aj za kontrolu znamienok.
Ak by nález alebo lokality znamienka mohli ohroziť život pacienta, odstránenie hradí poisťovňa.
„Vo všeobecnosti platí, že všetky znamienka, ktoré vykazujú zmeny možného predrakovinového stavu, sú indikované na odstránenie zo zdravotného dôvodu,“ vysvetľuje hovorkyňa Všeobecnej zdravotnej poisťovne Petra Balážová.
Dermatológ na základe vyšetrenia odporučí najvhodnejší spôsob odstránenia znamienka, chirurgicky, laserom alebo elektrokoaguláciou.
Podľa Balážovej musí lekár pred vyšetrením alebo zákrokom pacienta informovať o platbe vopred, za čo sa vyberá poplatok a v akej výške.
„Či mal pacient za uskutočnený výkon nárok na úhradu z verejného zdravotného poistenia, si môže v poisťovni overiť,“ hovorí revízna lekárka zdravotnej poisťovne Union Ingrid Dúbravová. Ak si zdravotnícke zariadenie platbu účtovalo neoprávnene, malo by ju vrátiť.