Pol roka ste sa snažili zabudovať šport do svojej denne rutiny a s príchodom zimy ste opäť tam, kde ste začali. Bežecké topánky však kvôli chladu nemusíte zavesiť na klinec.
Stačí sa držať zásad, ktoré odporúčajú lekári a okrem kondície pomôžete aj svojej obranyschopnosti. Počasiu však musíte prispôsobiť nie len šatník, ale aj štýl, akým športujete.
Lekárka Katarína Bergendiová sa imunitou zaoberá už viac ako 25 rokov. Bola súčasťou tímu lekárov, ktorí sa starali o slovenskú reprezentáciu na Olympijskych hrách v Aténach, Pekingu a Vancouveri.

Správne tempo
Bergendiová tvrdí, že snáď najdôležitejšia zásada pre športovanie v chladnom zimnom prostredí je nesnažiť sa trénovať rýchlosť.
„V zime sa väčšinou športuje len voľným tempom do 75 percent maximálnej tepovej frekvencie,“ píše na stránke odbornej konferencie Aby šport nebolel.
Pre tých, ktorí nemajú zariadenie ktorým by frekvenciu monitorovali, sa dá hranica rozpoznať podľa toho, že by mali byť schopní počas športu normálne hovoriť.
Aby ste telo pripravili na tréningovú záťaž, venujte niekoľko minút zahriatiu. Môžete sa opatrne rozbehať, prípadne urobiť zopár drepov alebo iných cvikov.

Kedy je na šport priveľká zima
Šport pri miernych mrazoch by mal byť bez komplikácií, no ak teplomer ukáže menej než mínus 15 stupňov, začíname pri športe riskovať.
Svaly stuhnú, koordinácia pohybu sa zhorší a obmedzí ho aj oblečenie, kĺby môžu bolieť od prechladnutia.
Problémom je aj ľadový vzduch, ktorý športovci vdychujú. V mrazoch je takmer nemožné dýchať nosom, ktorý sa zaplní sekrétmi a je nepriechodný.
„A tak dýchame ústami priamo ten mrazivý vzduch do priedušiek a pľúc. Hrozí potom väčšia možnosť prechladnutia než inokedy,“ vysvetľuje Bergendiová.
Chladný vzduch dokáže astmatikom spustiť záchvat, objaviť sa môže aj takzvaná chladová alergia, kedy sú podráždené dýchacie cesty, očné spojivky alebo koža. Nejde ale o alergiu v pravom slova zmysle, keďže ju nespúšťa alergén.
Bergendiová tvrdí, že za ťažkosti môže dnešný životný štýl. Stabilnou mikroklímou, vlhkosťou a svetlom v uzavretých priestoroch telo zlenivelo. Obranné mechanizmy, ktoré slúžili na aktívny pobyt vonku telo nepotrebuje a preto ich jednoducho odstavilo.

Oblečenie na šport v zime
Oblečenie vrstvite, prvá vrstva by mala byť z funkčného materiálu, ktorý odvedie pot z tela do vzdialenejších vrstiev. Bavlnu si nechajte radšej na leto, na zimné športy je úplne nevhodná.
Pot neodvedie, naopak, vsiakne ho a bude vás chladiť počas celého behu. V teple a suchu športovcov udrží termobielizeň.
Keďže najviac tepla uniká hlavou, mali by ste nosiť čapicu. „Výborné je dať si kuklu, inšpiráciou nám môžu byť polárni bádatelia. Keď sa na nich pozrieme, vidíme im len oči,“ odporúča Bergendiová.
Po športovaní sa okamžite treba prezliecť do suchého oblečenia. S horúcou sprchou to radšej nepreháňajte, teplotné výkyvy telo tiež zaťažujú.