Môžu pri kýchnutí z hlavy vyletieť oči z lebky alebo sa zastaviť srdce?
Začína pošteklením v nose a končí zmesou slín a cudzích čiastočiek, ktoré letia ovzduším rýchlosťou 150 kilometrov za hodinu až na vzdialenosť 61 metrov. Načo slúži kýchanie a ako funguje?
Kýchnutie je jedným z prirodzených obranných mechanizmov tela. Zložitý fyziologický proces je navrhnutý tak, aby telo zbavil choroboplodných zárodkov alebo čiastočiek, ktoré by inak mohli kontaminovať pľúca a iné vnútorné orgány.
Proces sa zvyčajne začína uvoľňovaním chemických látok ako je histamín alebo leukotriény.
Zdrojom sú bunky nosovej sliznice, ktoré reagujú na vírusovú infekciu dýchacích ciest, prípadne na dráždivé látky ako sú alergény, dym, výrazné parfumy alebo chladný vzduch.
Ak je sliznica nosa podráždená, nos začína uvoľňovať tekutinu a zakončenia trojklanného, respektíve piateho párového nervu, vyšlú do mozgu správu, že treba aktivovať kýchací reflex.

Kýchanie vyvoláva svetlo aj sex
Každý ľudský nervový systém je v podstate prepojený rovnakým spôsobom. Napriek tomu sa scenáre kýchania môžu medzi jednotlivcami líšiť. Signály, ktoré prechádzajú nervovými vláknami, sa totiž nešíria u každého človeka rovnako.
Po podráždení nosa nasleduje hlboký nádych, ktorý nadvihne mäkké podnebie a uzavrie spojenie medzi nosom a hltanom. Brušné a hrudné svaly sú pri kýchaní napäté a nahromadený tlak sa výbušne uvoľní cez nos, prípadne ústa.
Kýchací reflex dokážu aktivovať aj činnosti, ktoré s prečistením dýchacích ciest priamo nesúvisia.
Dá sa neplánovane vyvolať pri vytrhávaní obočia, ktorým sa podráždi nervové spojenie mozgu a nosa.
Zhruba u tretiny ľudí vyvolá kýchanie pohľad do ostrého slnečného svetla (reflex je mimochodom dedičný po jednom z rodičov), iní ním reagujú na nervovú stimuláciu pri sexuálnom styku.

Oči z hlavy nevyletia
Okolo kýchnutia vzniklo množstvo povier a mýtov. Nie je pravda, že kýchnutie môže zastaviť srdca. Pri prudkom stiahnutí hrudníka môže dôjsť nanajvýš k zmene rytmu úderov srdca.
Podobne nepravdivé je aj tvrdenie, že pri kýchnutí môžu z hlavy vyletieť oči. Väčšina ľudí síce prirodzene pri kýchnutí zavrie oči, no aj keby ich dokázali nechať otvorené, rozhodne z hlavy nevypadnú.
„Krvný tlak za očami sa môže jemne zvýšiť, ale na vytlačenie očných buliev to nepostačí,“ vysvetľuje pre portál WebMed odborník na alergie a astmu Neil Kao.
Ako pravdivé sa však podľa neho ukázalo tvrdenie, že v spánku si kýchnuť nemožno.