Bratislava 3. marca (TASR) - Spolu 69 vodiacich psov vycvičila a odovzdala klientom za ostatných desať rokov Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska (ÚNSS). Náklady na výcvik jedného psa dosahujú sumu 99 tisíc korún, pričom zviera je schopné slúžiť svojmu majiteľovi približne deväť rokov.
Riaditeľ Výcvikovej školy pre vodiacich psov (VŠVP) Imrich Bartalos konštatoval, že v blízkej dobe by mali odovzdať užívateľom päť psov a ďalších osem šteniat v súčasnosti cvičia. Poznamenal, že nie každý výcvik končí úspechom, pretože nepriaznivé životné podmienky ovplyvňujú aj zdravotný stav zvierat. Je preto pravdepodobné, že náklady na výcvik vodiacich psov sa zvýšia.
Najvhodnejším plemenom, ktoré sa preferuje, je labradorský retriever. Stredisko ich nakupuje od chovateľov zo Slovenského retriever klubu. Minulý rok však po prvýkrát v histórii uviedli do služby dvoch krížencov labradorského retrievera s golden retrieverom. Výcvik trvá niekoľko mesiacov. Pes je odovzdaný nevidiacemu až potom, ako absolvoval skúšku a komisia ho uznala za spôsobilého na vodenie. Takisto musí prejsť školením aj klient. Ten dostáva príspevok kompenzujúci zvýšené výdavky súvisiace so starostlivosťou o psa a so špeciálnym výcvikom len v tom prípade, ak jeho príjem nepresahuje dvojnásobok sumy životného minima. ÚNSS kritizuje uvedené opatrenia v novele zákona o sociálnej pomoci, ktorá nadobudla účinnosť 1. januára tohto roku. Nesúhlasia ani so zrušením bezplatnej prepravy vodiacich psov na diaľkových linkách.
Bartalos dnes na stretnutí s novinármi v Bratislave spomenul aj plánovú výstavbu školy pre výcvik vodiacich. VŠVP je od roku riadnym členom Medzinárodnej federácie škôl pre výcvik vodiacich psov. Kontaktuje sa s podobnými zariadeniami v zahraničí. Spoluprácu rozvinula s austrálskou školou Guide Dogs Victoria. Pracovníčka VŠVP Ivana Balážová absolvovala na tejto škole ročnú stáž, na základe ktorej dosiahla medzinárodne uznávanú kvalifikáciu Inštruktor vodiacich psov.
ad som