Komárno 29. marca (TASR) - Trvalé zlepšovanie zdravotných a sociálnych podmienok pacientov je zámerom Klubu cystickej fibrózy, ktorej výročná členská schôdza sa konala dnes v Komárne.
Závažným dedičným genetickým ochorením cystická fibróza (CF), ktorej jedným zo sprievodných príznakov je slaný pot, trpí na Slovensku približne tristo osôb, z nich dve tretiny sú deti. Choroba, pri ktorej sú postihnuté žľazy s vonkajším vylučovaním, prejavujúca sa poškodením dýchacích ciest a pľúc, tráviaceho systému, zhoršuje kvalitu a skracuje dĺžku života. Každodennou trvalou súčasťou života pacientov s CF je viacnásobná inhalácia, dychové cvičenia, dopĺňanie enzýmov a vitamínov a prečisťovanie pľúc.
Na Slovensku pôsobia centrá na liečenie CF v Bratislave, Banskej Bystrici a v Košiciach. Klub, založený pred ôsmimi rokmi rodičmi detí s touto diagnózou, vyvíja aktivity zamerané na informovanie odbornej aj laickej verejnosti, pacientov a ich príbuzných o príznakoch, formách, liečebných metódach, pomôckach. Činnosť klubu je aj vďaka jednému percentu z daní fyzických osôb, sponzorom, darcom, rôznym grantom a benefičným koncertom stále bohatšia, uviedla na dnešnej výročnej schôdzi klubu jeho prezidentka Katarína Štepánková. Najväčším úspechom minulého roka bola podľa nej rekonštrukcia dvoch poschodí ubytovne v Podunajských Biskupiciach, kde bolo vytvorené detské oddelenie centra pre liečbu CF. Klub usporiadal odborné semináre, fóra, kurzy, konferenciu, zapojil sa niekoľkých projektov Európskeho spoločenstva, zorganizoval fyzioterapeutické pobyty pre členov CF rodín. Zdravotné pomôcky získané z grantov poskytol chorým aj nemocniciam. "Medzi naše tohoročné priority patrí presadenie ambulantného podávania antibiotík pre CF pacientov tak, ako to je už v susedných krajinách niekoľko rokov," uviedla dnes pre TASR Štepánková.