Táto metóda je využívaná pri liečbe alkoholikov, drogovo závislých, schizofrenikov, pomáha pri bulímii i anorexii, liečia sa ňou sexuálni devianti a podobne. Okrem týchto vyslovene psychiatrických diagnóz sa v posledných rokoch presadzuje aj pri riešení problémov bežného života - v partnerských a manželských krízach, pri riešení náročných životných situácií, ako je smrť partnera alebo dieťaťa, ale aj pri liečbe nespavosti a bolestí hlavy.
Psychoterapeut vám nemusí byť sympatický
Telefonicky ste sa už objednali a práve máte úvodné sedenie, kde sa rozhodnete, či bude vaša spolupráca s terapeutom pokračovať. Čo teraz? Klinický psychológ Petr Moss radí: „Psychoterapeutické sedenie nie je chirurgickým zákrokom v narkóze, keď neviete, čo sa s vami deje. Ak narazíte na niekoho, s kým sa necítite dobre a terapia sa nedarí, nejde o stratený čas. Máte možnosť si oveľa dôkladnejšie uvedomiť, čo chcete a čo nie. Budúci výber terapeuta už bude iný.“ Psychoterapia však v žiadnom prípade nemusí byť taká príjemná ako návšteva kozmetičky alebo masážneho salóna. Pacient vôbec nie je zákazníkom, na ktorého sa terapeut neustále usmieva a myslí si pritom svoje. „Na jednej strane by ste síce terapeutovi mali úplne dôverovať, ale na druhej to automaticky neznamená, že sa v terapii budete cítiť iba príjemne. Niekedy môžete mať pocit, že psychoterapeutický proces je priam brutálnou záležitosťou. Inokedy je zasa celkom normálne prechodné obdobie, keď máte dojem, že sa v terapii nedeje nič, že to nemá cenu a cieľ je v nedohľadne,“ hovorí Moss.
Pozor na takého, ktorý hneď radí
„Ak vám pychológ či psychoterapeut hneď začne hovoriť, čo musíte, mali by ste a máte, je celkom možné, že ide o psychológa začiatočníka. Ešte sa nenaučil, že nemá nič prikazovať,“ hovorí súkromná psychologička Mária Dušková. Psychoterapia totiž nie je poradenstvo. Jej cieľom je objavenie vášho vlastného, vnútorného hlasu. „Terapeut vám pomáha predovšetkým v orientácii v sebe samom, teda v tom, čo sa s vami vlastne deje, čo pri tom cítite, čo sa deje vo vás, medzi vami a druhými ľuďmi. Vy sami potom zistíte, aká ďalšia cesta je pre vás tou najlepšou.“
Podstatou psychoterapie je zážitok dôveryhodného vzťahu s druhým človekom, hoci tento vzťah vzniká len na niekoľko sedení.
Terapeut vám pomáha odkrývať veci, ktoré ste si z nejakého dôvodu dosiaľ neuvedomili. Je vám oporou pri práci s vysoko nepríjemnými zážitkami, pocitmi. Predovšetkým preto by mal byť terapeut človekom, ktorému veríte. (uj)