ý infarkt.
Bolesť je najčastejšie veľmi intenzívna v strede hrudníka. Trvá viac ako 20 minút, často niekoľko hodín. Ľudia postihnutí infarktom majú pocit tlaku na prsiach, akoby im tam niečo sedelo, niekedy až zdrvujúceho zvierania, pálenia a rezania. Prvým príznakom hroziaceho infarktu býva často aj znížená telesná výkonnosť a lapanie po dychu.
Asi v tretine prípadov sa bolesť rozširuje najmä na ľavú stranu a vyžaruje do ramien, horných končatín až do prstov ľavej ruky. Zriedkavo vyžaruje bolesť do krku, dolnej čeľuste, medzi lopatky či až do oblasti žalúdka – čo sa stáva práve ženám.
Infarkt cítia ináč ženy ako muži
Zatiaľ čo u mužov je jedným z prejavov infarktu intenzívna bolesť za hrudnou kosťou, ženy pri takýchto príležitostiach pociťujú skôr bolesť v chrbtici. A túto nepovažujú za nič výnimočné.
Tento „malý rozdiel“ je oveľa väčší, ako sa na prvý pohľad zdá, tvrdia vedci z Institute of Medicine vo Washingtone. Ich obsiahla správa Sex matters, podala nedávno prvýkrát prehľad o rozdieloch medzi mužom a ženou v oblasti praktickej medicíny, ale aj biológie a farmakológie.
Americkí odborníci napríklad zistili, že ženy sú pri infarkte ošetrené horšie, ako rovnako postihnutí muži. Do nemocnice sa v tomto prípade dostávajú o 13 minút neskôr a takisto neskôr sa im začínajú podávať účinné lieky. V menšej miere sa im tiež predpisujú moderné prostriedky, slúžiace na prevenciu pred infarktom. Tieto skutočnosti spôsobujú, že na infarkt myokardu umiera v celosvetovom meradle údajne viac žien ako mužov. (uj)
Mŕtvici takmer vždy predchádza varovanie
Mŕtvica neprichádza nečakane. Takmer vždy pošle varovanie, ktoré si však nemusíme všimnúť.
Pacientovi sa z ničoho nič vykrivia ústa, zoslabne mu polovica tela, potom akoby z ničoho nič to zrazu prejde. Všetko je zase fajn.
Hovorí sa tomu tranzitórny ischemický atak, TIA. Je to ľahká forma mozgovej príhody, ktorá odznie tak rýchlo, ako prišla. Týmto spôsobom dostávame akýsi signál, aby sme prestali fajčiť, prejedať sa či popíjať nadmerne alkohol. Lekári takýchto pacientov považujú za rizikových.
Ak sa hneď začneme liečiť, možno predísť dokonanej mozgovej príhode a je šanca znížiť počet vážne poškodených pacientov.
Vedci z University of California v USA zistili, že u polovice všetkých skúmaných pacientov došlo k ťažkej príhode už v priebehu dvoch dní od TIA. Kto spozná TIA a vyhľadá ihneď odborné ošetrenie, má dobré šance sa veľkej príhode vyhnúť.
Spoznanie signálov je však často ťažké a pacient ho buď prehliadne, alebo podcení. Je preto dobré občas sa zastaviť a počúvať, čo sa nám organizmus snaží naznačiť. (uj)