máj. Hlavnou témou dňa, ktorú vyhlasuje Globálna iniciatíva pre astmu (GINA), sú Ťažkosti, ktoré astma prináša pacientom.
Svetový deň astmy sa prvýkrát oslavoval v roku 1998 vo viac ako 35 krajinách sveta, uviedol pre TASR hlavný odborník MZ SR pre klinickú imunológiu a alergológiu Peter Pružinec. Avšak celkom prvé záznamy o prieduškovej záduche sa našli už na egyptskom papyruse z roku 1560 pred Kristom.
Podľa jeho slov celosvetovo trpí astmou približne päť percent populácie ale až sedem percent detí. To znamená, že ak je na základnej škole priemerný počet detí v triede 30, potom v každej z nich sa nájde aspoň jeden astmatik a viac ako päť detí s inou formou alergie.
Astma je definovaná ako chronické zápalové ochorenie dýchacích ciest. Jeho príčinou je najčastejšie alergia, ktorá sa začína považovať za také závažné ochorenie, akými sú onkologické a kardiovaskulárne choroby. Prejavuje sa záchvatmi prevažne suchého, dráždivého kašľa, pocitom dychovej tiesne a počuteľným dýchaním napríklad piskotom, či chripením.
za som
údajov Svetovej zdravotníckej organizácie vo svete trpí astmou viac ako 150 miliónov ľudí. Nerovný boj s týmto ochorením každý rok prehrá a na jej následky zomrie približne 180 000 ľudí.