
Automatická kosačka pracuje samostatne, sama zistí slabé dobitie a nájde cestu k nabíjacej stanici.
Práce v záhradke sú namáhavé. Najmä, keď si nezvolíme dobré náradie. Trh ponúka dostupnú mechanizáciu, ktorá obrábanie záhradky zrýchli a prácu uľahčí. Množstvo techniky nám pomôže pri údržbe okrasnej záhradky, ktorú si zakladá čoraz viac rekreačných pestovateľov. Používanie takýchto mašiniek je jednoduché a manipulácia s nimi zábavná.Vo väčších, úžitkových, záhradách využijeme rotavátor. S príslušenstvom ho môžeme použiť namiesto rýľovania a hrabania pôdy, pri odburiňovaní väčších plôch, kosení zatrávnených častí, riadkovaní pri výsadbe a zbere zemiakov, striekaní vinohradu a ovocného sadu a podobne.
Základom okrasnej záhradky je udržiavaný trávnik. Ani najzručnejší kosec neošetrí trávnatý koberec tak, ako dnešná technika. Bezmotorové ručné kosačky poznáme na trhu desaťročia. Dokonalý jednoduchý Novocut 64 má nastaviteľnú výšku kosenia do 55 mm a poradí si aj s vysokou trávou na neudržiavaných lúkach.
Rotačné kosačky vysávajú zrezané listy do zberného koša, takže sa nezdržiavame hrabaním.
Do neprístupnejších miest medzi rastlinami, vo svahu a podobne použijeme strunové vyžínače. Vyžínacie lanko Whisper (šepot) má zvýšenú účinnosť a zníženú úroveň hluku o 50%. Na väčších parcelách so zdrevnatelou burinou a divo rastúcimi kríkmi, ktoré kosíme nepravidelne, je vhodnejší krovinorez. Pracuje na podobnom princípe ako vyžínač, ale namiesto lanka prerezávajúceho trávu veľkou rýchlosťou má na konci hriadeľa oceľový tanier s niekoľkými širokými zubmi. Nimi zdrevnatenú burinu a haluze prepíli. Vyžínače a krovinorezy majú obojručné ovládanie a popruh cez plecia, ktorý odľahčuje zaťaženie chrbtice.
Aj vznášadlo pokosí trávnik
Vznášadlá sú vyžínače s dvojtaktnými motormi, ktoré sa vznáša nad povrchom. Preto sú vhodné na neupravené hrboľaté povrchy, náročné terény ako priekopy a svahy so sklonom do 60°.
Kosačky, krovinorezy a vyžínače môžu mať elektrický pohon cez šnúru, batériu alebo pohon benzínovým motorom. Tieto majú väčšiu dostupnosť, sú nezávislé od zdroja elektrického napätia, ale sú hlučnejšie, než elektrické a treba rátať s väčšími vibráciami a znečisteným vzduchom z výfuku. Veľkou pomocou, avšak s obmedzeným časom práce na jedno nabitie ponúkajú akumulátorové stroje. Automatické a solárne zariadenia riadené počítačmi aj v záhrade hrajú hudbu budúcnosti už dnes.
Aku náradie oslobodzuje
Black&Decker vyvinul kompletný sortiment akumulátorového náradia, ktorý odstránil hendikep s dosahom energie cez šnúru, hlučnosťou a znečisteným vzduchom. S aku-kosačkou na jedno nabitie pokosíte 300 m2 trávnatej plochy. Aku-postrekovač s 11-litrovou nádržou spracuje 40 litrov postreku, vzduchová aku-metla pracuje viac než štvrť hodiny, aku-nožnice na živý plot strihajú 35 minút, strunová sekačka približne 15 minút, nožnice na trávu k obrubovaniu až 40 minút. K jednotnému typu akumulátora možno pripojiť aj iné náradie využívané v záhrade. Priamočiaru pílu, ktorá odpíli na jedno nabitie 7 metrov dlhú dosku, okružnú pílu, brúsku, skrutkovač, vŕtačku alebo svietidlá s 90-minútovou svietivosťou. Viacúčelovou chvostovou pílou môžeme prerezávať aj konáre na ovocných stromoch.
Úplne samostatné roboty
Za vrchol komfortu v súčasnosti môžeme považovať kosačky Husquarna. Solárna kosačka Solar Mower prijíma energiu slnečnými kolektormi a pracuje úplne samostatne, bez obsluhy a nehlučne. Počas slnečných dní pracuje bez prestania. Rovnako ako automatické vysávače Elektrolux, senzory registrujú okraj trávnika a po jeho nasnímaní kosačku otočia. Podobne reagujú aj na pevné predmety ako kmene stromov, nohy záhradného nábytku, kamene a iné. Počítač riadi aj Auto Mower - automatickú kosačku poháňa batéria, teda môže pracovať aj v noci. Počítač vyhodnotí, kedy treba batériu dobiť a sama si nájde cestu k nabíjacej stanici. Potom sa vyberie pokračovať v práci.
Na každú prácu čaká pomocník
Vysávače využijú majitelia rodinných domov a chatiek na jednoduché pravidelné čistenie dažďových rín aj bez rebríka. Použiť ich môžeme aj namiesto hrabania lístia. Na to slúžia aj motorové či elektrické ofukovače.
Namáhavú prácu s pílkou, často vo výškach pri orezávaní konárov nahradia nožnice s nastaviteľnými reznými lištami a na dlhých ramenách, tiež s rozličným druhom pohonu. Takto netreba používať rebrík, pri strihaní nižších živých plotov sa zasa netreba zohýbať. Živé ploty budú zastrihnuté rovnomerne, bez problémov môžeme zastrihovať aj zložitejšie tvary. Problém býva s odpadom po orezávaní stromov. Drvičky konárov ho rozomelú a dreviny môžeme kompostovať.
Tam, kde je v dome či záhrade kozub, nájde využitie aj reťazová píla. Na občasné použitie postačí elektrická, odstráni namáhavé ručné pílenie, nepríjemné najmä pre jednu osobu. Súčasné typy majú antivibračné rukoväte a poistku pri posunutí ochranného rámu, ktorou vypnú chod.
Dôležité!
Aj tak je potrebné pri používaní mechanizovaných pomocníkov dodržiavať zásady obsluhy, postupu práce, nepreťažovať zariadenia a starať sa o ich údržbu. Najmä motorové mašinky si vyžadujú chrániče hluku, antivibračné rukavice, vyžínače a píly používajme s okuliarmi alebo štítmi.
Pri stínaní stromov si treba nasadiť na hlavu prilbu a dodržiavať postup práce, zabezpečiť smer pádu stromu aby neohrozil ľudí ani majetok. Takéto činnosti by sme nemali vykonávať sami, najlepšie je zveriť ich odborníkom.
Dobrá rada!
Záhradné mechanizmy nenakupujte podľa ceny. Môže sa stať, že po niekoľkonásobnom použití sa opotrebuje dôležitá časť a oprava sa vyšplhá až k nadobúdacej cene. Napríklad výmena hriadeľa na motorovom strunovom vykášači stojí do 3000 korún, nový, najlacnejší sa dá kúpiť trocha drahšie.
Lepšie je orientovať sa na renomované značky, ktorých výrobky majú dlhšiu životnosť a brať do úvahy aj sieť servisov. Pred kúpou si vo viacerých servisoch overte poruchovosť jednotlivých typov, ceny opráv exponovaných agregátov, najčastejšie poruchy a podobne. Priplatiť si môže znamenať ušetriť.
ĽUBOMÍR ŠIMNA
FOTO – ARCHÍV HUSQUARNY