V Kalifornii má domov borovica ťažká, ktorej drevo volajú yellow pine, čiže žltá borovica. V domovine dorastá až do výšky 70 metrov. V Európe sa pestuje v parkoch a dosahuje len okolo 20 metrov. Je to krásny strom, na skrátených výhonoch má po troch ihliciach, niekedy až 26 cm dlhých. Šišky má podlhovasté až vajcovité, až 15 cm dlhé. Dozreté šišky zostávajú na stromoch a rozpadajú sa, pričom ich dolné šupiny zostávajú na konáriku. Keďže na konárikoch vyrastá niekoľko šišiek husto vedľa seba, tvoria nápadné kytice. Kôru má rozbrázdenú, sivo až červenohnedú, borka opadáva vo veľkých šupinách.
Rastie do výšky 2600 m nad morom, je nenáročná, odolná proti suchu a zime. Exemplár, ktorý máme v záhrade, je zaujímavý tým, že šišky dosiaľ nezaložil po celej korune stromu, ale iba z južnej strany, nápadne a husto. Suchá i horúčavy na svahoch Malých Karpát prežíva dobre. Ujímanie v ťažkých podmienkach jej zrejme uľahčila breza, ktorá ju sprevádzala ako hrnkovanú sadenicu pri kúpe. Potom spolu rástli, až kým borovica nevytvorila hustú korunu, ktorá brezu zatienila a tá postupne odumrela.
Borovica ťažká sa používala na zber živice, z ktorej sa vyrábal terpentín, dnes nahrádzaný syntetickými rozpúšťadlami. Stále má však veľký význam ako drevná surovina.
ANASTÁZIA GINTEROVÁ