
FOTO SME – ĽUBOŠ PILC
„Vedeli sme, že plod počuje už od 20. týždňa po počatí. A teraz sme dokázali, že deti si aj po viac než roku od svojho narodenia dokážu spomenúť na hudbu, ktorú si vypočuli pred narodením,“ tvrdí psychologička Alexandra Lamontová.
V rámci výskumu, ktorého výsledky odvysielala britská televízna stanica BBC1, púšťalo niekoľko budúcich matiek svojim ešte nenarodeným deťom vybranú hudbu. Od šiesteho mesiaca tehotenstva počúvali nenarodené deti rôzne hudobné žánre od klasiky cez reggae až po populárnu hudbu, ktorú však od narodenia počuli po prvý raz až počas testu.
Pri overovaní si svojej hypotézy britskí psychológovia púšťali deťom vybrané hudobné pasáže a na zdroj hudby upozornili silným svetlom. Deti okamžite sústredili svoju pozornosť na zdroj hudby, ak však odvrátili pohľad, hudba prestala hrať, čo bábätká veľmi rýchlo pochopili. Dôkaz o prenatálnej pamäti detí získali psychológovia na základe pokusu s kontrolnou skupinou, v ktorej jedenásť detí vôbec neprejavilo záujem o žiaden typ hudby na rozdiel od bábätiek z prvej skupiny, ktoré si evidentne spomenuli na svoje hudobné zážitky spred narodenia a sústredene počúvali.
Podľa psychologičky Lamontovej v tomto prípade druh hudby nehrá žiadnu rolu. Až okolo jedného roku možno pozorovať u detí väčší záujem o rýchlejšiu a hlučnejšiu hudbu ako napríklad Vivaldiho Štyri ročné obdobia alebo pop, pričom tvrdenie, že počúvaním klasiky si malé deti zvyšujú intelektuálne schopnosti, sa ešte vedecky nepotvrdilo. (tasr)