
Na trhu nás často lákajú nízkou cenou na pohľad zdravé marhule, jablká či rajčiny. Všimnite si však, či nie nie sú mierne nahnité, so stopami plesne alebo nenápadne povykrajované. Aj na pohľad nevinné hnedé škvrny a plesne na ovocí a zelenine môžu spôsobiť ujmu na zdraví.
Broskýň a marhúľ sa tento rok urodilo neúrekom. Nestíhame ich pojesť, nieto hneď spracovať. Kým príde na rad varenie džemu či zaváranie, ovocie pomaly a neodvratne hnije. A to nám je ľúto.
Mierne nahnité broskyne, marhule, tak ako vykrajované papriky alebo rajčiny so stopami plesne však majú jedno spoločné - patria jednoznačne do koša.
Aj na pohľad malé a nevinné hnedé škvrny a plesne na ovocí a zelenine môžu celkom nebadane spôsobiť ujmu na zdraví. Môžu poškodiť pečeň či dokonca podporiť vznik rakoviny, najmä u detí, ktoré majú slabší imunitný systém.
Takéto ovocie a zelenina totiž obsahujú jedovaté látky prírodného pôvodu - mykotoxíny, ktoré sú známe aj svojimi rakovinotvornými účinkami na organizmus.
Zdravý - nezdravý jablčný mušt
Je vám ľúto vyhodiť jablká nahnité len z jednej strany? Postup býva tradične rovnaký. Držíme jabĺčko v ruke, otáčame ním, váhame, potom vykrojíme a šup s nimi do štrúdle alebo do muštu. Práve ovocné mušty môžu byť zdraviu škodlivé.
„Ide do nich totiž všetko. Už sme raz takí, že je nám ľúto vyhodiť aj to najmenšie jabĺčko, hoci má len jednu stranu zhnitú. Tak ju vykrojíme,“ hovorí gastroenterologička Jana Rovenská. Jablčný mušt, ktorý s obľubou robia domáce gazdiné z opadaného, ale najmä nahnitého, sčasti plesnivého ovocia, môže byť podľa lekárov dokonca nebezpečný, lebo sa pije vo veľkých množstvách v predstave, že je zdravý.
„Ak sa z jabĺk napadnutých plesňou vyrobí jablčný mušt, nepomôže ani jeho sterilizácia. Mykotoxín zvaný patulín v takomto mušte ostáva a hrozí poškodenie sleziny, obličiek a pečene,“ hovorí lekárka. Ľudský organizmus sa nedokáže s jedovatými plesňami vyrovnať, toxíny sa v tele hromadia, zasahujú pečeň, obličky, pľúca, môžu spôsobiť rakovinu. Pediatri upozorňujú mamičky, aby takéto ovocie nedávali najmä deťom, avšak ani starí ľudia kupujúci si zlacnené banány, marhule, rajčiny či broskyne, nerobia pre svoje zdravie nič dobré. Stopy po plesni sú takmer neviditeľné, preto je naozaj dobré si podozrivo lacné ovocie dobre poprezerať.
Zvlášť nebezpečné je pre ľudí, ktorí už prekonali zápal pečene, pre ľudí so slabým imunitným systémom a novorodencov. (uj)