
Typ OB – Obdĺžnik
Rozmery: 1000x333 mm
Hrúbka: 3,5mm
Balenie: 1 balík = 14 ks šindľov = 2 m2 strechy
1 paleta = 36 balíkov
Typ BB – Bobrovka
Rozmery: 1000x333 mm
Hrúbka: 3,5mm
Balenie: 1 balík = 15 ks šindľov = 2 m2 strechy
1 paleta = 36 balíkov
Typ HX – Hexagonal
Rozmery: 1000x317 mm
Hrúbka: 3,5mm
Balenie: 1 balík = 14 ks šindľov = 2 m2 strechy
1 paleta = 36 balíkov
Asfaltové šindle sú čoraz obľúbenejšou a rozšírenejšou krytinou šikmých striech. Na rodinných domoch dokážu kopírovať plášť strechy akéhokoľvek povrchu a členitosti. Prispôsobenie sa podkladu je jednou z najsympatickejších vlastností ohybnej, ale trvanlivej krytiny, nazývanej zjednodušene aj kanadský šindeľ.
Strešná krytina, ktorej vlastnosti využívajú pri zastrešovaní rodinných domov, chát a prístreškov, ale aj administratívnych a technických budov, má nosnú vložku zo sklenenej rohože. Tým zabezpečí krytine dlhodobú pevnosť a životnosť. Na rohož je obojstranne nanesená asfaltová vrstva, ktorú chráni proti atmosférickému starnutiu, mechanickému poškodeniu a dokonca aj prelietavému ohňu z vrchnej strany minerálny posyp. Rozmanitosť tvarov šindľov a ich farieb umožňuje nekonvenčné riešenia.
Pomôcky pri inštalácii:
Kladivo, klince so širokými hlavičkami, uholníkové pravítko, hákový a rovný nôž na rezanie pásov, vytyčovacia šnúra, meter a mechanická výtlačná pištoľ, na niektoré miesta treba použiť asfaltový tmel.
Pred inštaláciou treba zabezpečiť odvetranie podkladovej plochy, pretože šindle sú vzduchotesné a neprepúšťajú vlhkosť. Debnenie má byť súvislé, rovné a bez nerovností väčších než 2 mm. Ako podklad pod šindle je najlepší asfaltový pás Mezofol B. Na okraje treba pred inštaláciou šindľa namontovať klampiarske oplechovanie a montáž žľabov.
Postup kladenia pásov
Pásy vytvárajú dvojitú krytinu svojím prekrývaním. Výhodou sú lepiace body, ktoré postupným pôsobením tepla vytvoria z jednotlivých pásov kompaktný celok. Kotvenie sa robí priklincovaním nad zárezom minimálne štyrmi klincami na každom šindli, minimálne 2,5 centimetra od okraja. Styk s iným materiálom a v ohybe skvalitníme asfaltovým tmelom. Ukončenia môžu byť oplechovaním hrany, lomeným hrebenáčom, na nároží a na hrebeni tiež hrebenáčmi, pri stene oplechovaním zapusteným do steny, ako je zrejmé z kresieb.
ĽUBOMÍR ŠIMNA
FOTO – ARCHÍV RAVEN