
Úložná časť na zavesenie odevov a odloženie klobúka, tašky, topánok, je skrytá za otočnými dverami (viď nákres dolu). Po zatvorení tvorí objekt dekoratívnu predeľovaciu časť s umiestnením bodového osvetlenia v hornej rampe.
potrebujeme, je dostatok priestoru.
V každom byte disponujeme určitou plochou, ak zoberieme aj nadštandardnú výšku v starších bytoch, tak máme k dispozícii určitý trojrozmerný priestor. Ak ním nemrháme a nezapraceme byt všetkým možným „potrebným“, čo sa azda raz zíde, akoby sme bez výmeny bytu získali ďalší priestor. Druhou zásadou je prispôsobiť výber zariadenia samotnému bytu a nie opačne, nešiť horúcou ihlou. Takto by sme byt znefunkčnili a stratili vynaložené peniaze. Pri rozhodovaní sa o kúpe jednotlivých predmetov musíme poznať požiadavky pohybujúceho sa ľudského tela na priestor v jednotlivých častiach bytu.
Každá činnosť chce priestor
V každej miestnosti vykonávame určitú činnosť s predmetom, ktorý sme na to kúpili. Do postele si ľahneme – mala by byť priestranná, predtým sa k nej musíme dostať, čo predpokladá dostatočne voľný prístup, zo skrine chceme vybrať uteráky – mali by sme na ne dočiahnuť bez rebríka, na chodbe by sme pri obliekaní kabáta nemali rozbiť zrkadlo, pekný pracovný stôl v kuchyni neprekryje pocit bolesti v chrbte len preto, že stojíme príliš zohnutí, kreslá v obchode sa nám páčili, ale ako by sa vošli do panelákovej obývačky, a ak áno, vošli by sme sa tam aj my? Takýchto príkladov, ako je dôležité prispôsobiť zariadenie bytu veľkosti postavy a možnostiam ohýbania kĺbov, je neúrekom. Pripomeňme si niektoré ergonomické požiadavky, čo môžeme považovať za prevenciu neskorších škôd na prípadnom ohrození zdravia, prinajmenšom však na zle použitých peniazoch.
Chodba zrkadlom bytu
Chodba, predsieň, hala, teda vstupný priestor charakterizuje návštevníkom byt a jeho obyvateľov. Pre obyvateľov bytu je to priestor s mnohorakou funkčnosťou. Hlavná funkcia je, že spája viaceré miestnosti a chodbou prejdeme asi najviac ráz. Komunikačné trasy musia byť voľné, priechodné aj pre dve míňajúce sa osoby, bez prekážok a vyčnievajúcich nástrah. Na chodbe sa prezliekame a prezúvame, musí byť dostatočne priestranná na pohyby, ktoré tam pri týchto úkonoch robíme. Teda pri upažených rukách by sme nemali ohroziť vedľa stojaceho či zhodiť predmet v blízkosti. Optimálne by bolo, aby sa mohli naraz obliekať do zvrchníkov viaceré osoby naraz. Na obúvanie by mala byť naporúdzi sedačka.
Vyzlečené plášte treba odložiť jednak na kratší čas (pri návštevách), ale aj na viac hodín či dní. Preto treba mať nablízku odkladací priestor, skriňu, najlepší je šatník priamo pri chodbe. V ňom môže byť okrem vrchných odevov odložená aj sezónna obuv, cestovná batožina používaná sporadicky, vysávač, prenosné schody a podobné dôležité predmety. Boli by poruke a pritom by nezaberali vzácny priestor tam, kde sa najviac chodí. Na aktuálnu obuv potrebujeme na chodbe praktickú skrinku.
Dôležitá lavička a zrkadlo
Samozrejme, nesmie chýbať dostatočne veľké zrkadlo, v ktorom zreteľne zistíme, či opúšťame svoj hrad tak, ako si predstavujeme. Ďalšie predmety musíme nachystať na odloženie pokrývok hlavy, náročnejšie je odložiť klobúky, svoje miesto potrebuje dáždnik, čistiace prostriedky, zápisník na odkazy, prípadne telefón so zoznamom. Práve pre zachovanie voľného priestoru je lepšie podriadiť konštrukčné riešenie niektorých prvkov. Na skrini môžeme urobiť roletové otváranie alebo posuvné dvere. Oboje šetrí miesto. Lavička na sedenie nezaberie miesto sklopená pri stene.
To všetko chceme umiestniť na chodbu a pritom musíme zachovať aj dostatočný odstup od vyhovujúco umiestneného zrkadla, brať do úvahy otváranie dverí do ostatných miestností a prípadných skríň, dbať aj na dostupnosť odkladacích priestorov a k tomu všetkému aj harmonické vyznenie tohto mnohoúčelového priestoru. Nejde len o farebné ladenie jednotlivých celkov, ale aj o výber materiálu. Niektoré drahšie dlažby pôsobia neosobne, chladno, hrubšie koberce sa zas neprakticky udržujú čisté. Veľmi dôležité je dostatočne intenzívne osvetlenie. Malo by byť centrálne a nad zrkadlom a pri šatníku aj lokálne. Niekedy sa podarí pri vtipne riešenej prestavbe dostať do chodby priame denné svetlo, alebo aspoň odrazené. Všetky tieto špecifické požiadavky, ktoré si vyžaduje tento často nedoceňovaný priestor, prisudzujú chodbe minimálne takú dôležitosť ako ostatným častiam bytu.
ĽUBOMÍR ŠIMNA
KRESBY A SNÍMKY – PETER BOSŇÁK