Na Slovensku trvá v priemere aj dva a pol roka, kým lekár príde na diagnózu sklerózy multiplex. Pacienti niekoľko rokov navštevujú rôznych lekárov, liečia sa u psychiatra, kým sa dostanú k neurológovi. Neurologička Ľ. Procházková pripomína: "Veľmi dôleži
Na Slovensku trvá v priemere aj dva a pol roka, kým lekár príde na diagnózu sklerózy multiplex. Pacienti niekoľko rokov navštevujú rôznych lekárov, liečia sa u psychiatra, kým sa dostanú k neurológovi. Neurologička Ľ. Procházková pripomína: "Veľmi dôležitá je anamnéza, osobný pohovor s pacientom. Často sa stáva, že pacient úplne zabudne spomenúť niektoré dôležité príznaky, že mal napríklad pred rokmi dlhší čas dvojité videnie, že mal stŕpnuté ruky. Pacientka po pôrode napríklad únavu považovala za normálnu, nespomenula si ani na to, že chodila ako opitá, čo je jedným z príznakov choroby, nešla k doktorovi, keď mala stŕpnutú ruku, lebo jej syn mal práve angínu a podobne. Tak sa stane, že choroba naplno prepukne, ale niekoľko rokov sa vôbec nelieči."
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Skleróza multiplex je zvyčajne diagnostikovaná medzi 20. a 40. rokom, najčastejší začiatok ochorenia je v 31. a 33. roku života. Približne dvakrát častejšie sa vyskytuje u žien ako u mužov, iba zriedka u detí alebo starších ľudí.
Prečo vzniká?
To zatiaľ tiež nikto jednoznačne nevie. Niektorí vedci sa domnievajú, že možnou príčinou by mohli byť infekcie prekonané v detstve alebo skorom adolescentnom veku. Tieto infekcie môžu byť spustené napríklad herpesovými vírusmi alebo bakteriálnymi patogénmi, ako sú chlamýdie. Môže tu byť aj určitá genetická predispozícia. Napriek intenzívnemu výskumu sa doteraz infekčný patogén, ktorý by mal spojitosť so sklerózou multiplex, neidentifikoval.
Ako prebiehajú vyšetrenia?
- rozhovor s pacientom (anamnéza)
- neurologické vyšetrenie
- laboratórne vyšetrenia: vyšetrenie likvoru, magnetická rezonancia
- neexistuje žiaden špecifický diagnostický test