Tri dávky vakcíny stačili na to, aby boli účastníčky trojročnej štúdie po celý čas chránené pred akútnymi i chronickými infekciami pôvodcom tohto ochorenia - ľudským papilloma vírusom (HPV), informuje v najnovšom čísle britský časopis The Lancet s odvolaním sa na výskum Diane M. Harperovej z Dartmouth Medical School v Hanoveri.
Vakcína vyvinutá farmaceutickým koncernom GlaxoSmithKline dostala meno Cervarix. Útočí na vírusové subtypy HPV 16 a HPV 18, ktoré sú zodpovedné asi za 70 percent všetkých prípadov rakoviny kŕčka maternice.
Na štúdii sa zúčastnilo 1113 žien z USA, Kanady a Brazílie vo veku od 15 do 25 rokov, ktoré podľa náhodného výberu dostávali injekcie s vakcínou alebo neúčinným preparátom. Po prvom očkovaní nasledovali ďalšie dve s odstupom jedného a šiestich mesiacov. Lekári potom 27 mesiacov sledovali imunitnú odpoveď organizmu a prítomnosť vírusov HPV.
Stopercentnú ochranu pred infekciami HPV 16 a HPV 18 získalo 721 žien, ktoré vydržali až do konca štúdie. Po započítaní žien, ktoré dostávali iba jednu z troch dávok, bola efektívnosť stále až 95-percentná.
Papilloma vírus sa prenáša sexuálnym stykom. Je taký malý, že sa dostane aj cez mikroskopické otvory v kondóme, vysvetlil David Shier zo Sunnybrook and Women's College Health Center v Toronte, jeden zo spoluautorov štúdie.
Každý rok dostane rakovinu kŕčka maternice asi 470.000 žien na celom svete, 230.000 žien ročne tejto chorobe podľahne. Podľa Shiera 85-90 percent ľudí sa pôvodcom ochorenia nakazí aspoň raz v živote. Nebezpečným sa stáva pre ženy, ktoré často menia partnera a opakovane sa nakazia vírusom.
Vedci chcú získané výsledky potvrdiť väčšími štúdiami. Ak budú úspešní, nová vakcína by mohla zabrániť až 70 percentám prípadov rakoviny kŕčka maternice.