
FOTO – ARCHÍV
ch úrazov. O vážnosti tohto upozornenia hovorí aj fakt, že až 42 percent detských úrazov vzniká v domácom prostredí. Čas radosti a veselosti by sa mal stať aj časom opatrnosti.
Po letných mesiacoch, keď sa deti zrania najčastejšie vonku, sa v zime úrazy presúvajú do domácností. Najnebezpečnejším miestom pre dieťa je kuchyňa.
„V súčasnosti k nám prichádza najviac detských pacientov s poraneniami spôsobenými pádmi a popálením,“ hovorí MUDr. Mária Kerdíková z pohotovostnej chirurgickej ambulancie Detskej fakultnej nemocnice na Kramároch v Bratislave. K častým úrazom patria pády z detských stoličiek, „pavúkov“, stolov, častí nábytku, popáleniny spôsobené kontaktom s odloženými horúcimi spotrebičmi alebo vriacou tekutinou.
Kuchyňa
Kuchyňa, centrum prípravy domácich vianočných špecialít, je plná elektrických spotrebičov, ostrých predmetov, horúcich jedál, ktoré predstavujú pre dieťa veľké nebezpečenstvo. Pri prácach v kuchyni si preto treba uvedomovať nasledujúce zásady:
– Počas prípravy jedál by sa deti vôbec nemali zdržiavať v kuchyni
– Je dobré nenechávať voľne visiace elektrické šnúry, ktorými môže dieťa na seba stiahnuť celý spotrebič
– Nepokúšať sa neodborne rozoberať a opravovať pokazené spotrebiče alebo ich časti a vystavovať tak deti nebezpečenstvu poranenia
– Odporúčame pri varení používať zadné varné platne a ucho nádoby pri varení otočiť vždy tak, aby ho dieťa nemohlo chytiť a stiahnuť na seba
– Rizikové predmety ako zapaľovače, lieky, čistiace prostriedky, nepoužívané spotrebiče, ostré a horúce predmety, musia vždy ležať mimo dosahu detí
– Nikdy neprenášajme naraz malé dieťa a ostré alebo horúce predmety
– Treba zabezpečiť aj vianočný obrus, aby ho zvedavé dieťa nemohlo na seba stiahnuť
Stromček
Počas Vianoc púta detskú pozornosť množstvo zaujímavých a neobvyklých javov. Od horiacich sviečok, ktoré dotvárajú pokojnú atmosféru rodinného kruhu, až po trblietavé dekorácie lákajúce svojou farebnosťou. Pri vianočnej výzdobe príbytkov je dobré rešpektovať nasledujúce zásady:
– Dobre upevnite vianočný stromček a zabezpečte ho proti pádu
– Nikdy nenechávajte malé dieťa bez dozoru pri stromčeku
– Umelý stromček je bezpečnejší ako živý, jeho ihličie nemôže dieťa zraniť a nie je toxické
– Osvetlenie stromčeka sa prehrieva, umiestnite ho mimo dosahu detí, aby ste predišli popáleninám
Hračky
Pred Vianocami niekoľkonásobne stúpa predaj detských hračiek. Pri kúpe vianočných darčekov pre deti je dôležité uvedomiť si nielen to, či sa bude darček páčiť, ale najmä či je pre dieťa vhodný. Často zabúdame na detskú zvedavosť, chuť objavovať svet okolo seba, nevhodné je aj podceňovať či naopak preceňovať schopnosti detí.
Treba rešpektovať najmä informáciu o vhodnosti hračky pre danú vekovú kategóriu. Kupujúci sa však môže orientovať aj sám. Deťom do troch rokov by sa nemali vyberať drobnosti a hračky, ktoré obsahujú malé časti. Tie môžu skončiť v ústach či nose dieťaťa a spôsobiť vážne problémy. Výrobky pre najmenšie deti by sa mali vyrábať z netoxických a nehorľavých materiálov. Aj túto informáciu treba hľadať na obale pri kúpe akéhokoľvek darčeka.
Pre staršie deti sú dnes k dispozícii stále zložitejšie hračky, s ktorých obsluhou má často problém aj dospelý. Rodič by mal pomôcť dieťaťu hračku správne používať, upozorniť ho na situácie, keď môže dôjsť k úrazu.
Mimoriadne nebezpečná môže byť neodborná manipulácia so zábavnou pyrotechnikou, v žiadnom prípade by sme ju nemali ani len odskúšavať v uzatvorenom priestore!
Zdravie a bezpečnosť dieťaťa je pre každého rodiča na prvom mieste. Hoci 91 percent rodičov považuje svoju domácnosť za bezpečnú, až 42 percent všetkých detských úrazov sa stane práve doma. Nie všetkému sa dá predísť, ale častou príčinou poranení a úrazov je nedbalosť či nepozornosť rodičov. Popri vianočných nákupoch, domácich prácach je dôležité myslieť aj na bezpečnosť detí doma. Len tak prežijeme pokojné a príjemné sviatky. (ľš)