Mnohí ľudia však pri nádche okamžite siahnu po rôznych liekoch. Tieto medikamenty však len zmiernia príznaky ochorenia, ale neliečia ho, upozorňuje lekár Peter Lau.
Na upchatý nos a kašeľ je podľa neho najlepšia inhalácia éterických olejov a kamilkového odvaru, zvlášť pred spaním. Stačí ich pridať do horúcej vody a naparovať sa.
Caroline Schmitzová, podpredsedníčka nemeckej asociácie ušných, nosných a krčných lekárov, ktorá má prax v Mníchove, naopak tvrdí, že éterické oleje vysušujú sliznicu. Preto radí pridávať do inhalačných roztokov šalviu. Aj šalviový čaj a pastilky podľa nej pomáhajú v boji s nachladnutím.
Nemeckí odborníci tiež upozorňujú, že nosné spreje síce pomáhajú zmierniť príznaky nádchy, ale nesmú sa používať dlhodobo, pretože majú vedľajšie účinky. Vhodnou náhradou liekov je vyplachovanie nosa slanou vodou, pretože tá tieto vedľajšie účinky nemá – a je podstatne lacnejšia.
Natieranie hrudníka eukalyptovými prípravkami zase pomáha pri dýchaní, najmä v noci.
Všetky tieto domáce prípravky podporujú imunitný systém. Pri nachladnutí totiž organizmus vo zvýšenej miere produkuje hlieny. Pacient mu to môže uľahčiť pitím veľkého množstvo tekutín, minimálne tri až štyri litre denne, radí doktor Lau.
Neodporúča však užívanie silných liekov, napríklad antibiotík, ktoré treba brať, len ak ich predpíše lekár.
Najlepší spôsob, ako sa vyhnúť nádche, je otužovanie, pravidelná návšteva sauny a vyvážená strava bohatá na vitamíny, radia nemeckí lekári.
(tasr)