Jedinečný prístroj HealOzone zubná lekárka Miroslava Tóthová využíva dokonca aj u jedno až dvojročných detí so začínajúcimi kazmi mliečnych zúbkov.
Tóthová ho označila za akýsi malý generátor ozónu, ktorý je schopný zo vzduchu vytvárať bezpečný ozón. Ten sa začne tvoriť až vtedy, keď nastane medzi časťou prístroja a zubom 100-percetná tesnosť. To znamená, že ozón neuniká do okolitého vzduchu, povedala Tóthová, ktorá ako prvá na Slovensku začala s týmto prístrojom pracovať.
Ozón je schopný prenikať do tvrdých zubných tkanív asi do hĺbky 3 milimetrov a zničiť baktérie, ktoré tvoria zubný kaz. Po zničení baktérií nastáva remineralizačný proces zuba. U rozsiahlych lézií zo sto zubov s hlbokým kazom blízkym zubnej dreni sa nakoniec nerv vyberá len u približne desiatich, a tak sa podarí zachovať vitalitu 90 zubov. Aplikácia ozónu závisí od veľkosti a hĺbky kazu, trvá desať až 60 sekúnd, čo je maximálna dávka na jeden zub v jeden deň.
Prístroj je prevratný podľa Tóthovej v tom, že u začínajúcich a stredne hlbokých kazov je možné ošetrenie a "vyhojenie" lézie bez klasickej techniky vŕtania a vyplnenia kavity. Bol zostrojený na základe niekoľkoročných klinických štúdií na klinikách v rôznych štátoch. Možno ním liečiť bežné zubné kazy, krčkové kazy, znížiť invazivitu ošetrenia u hlbokých kazov, zápaly ďasien po odstránení zubného kameňa. Veľmi dobre reagujú herpesy a afty. Vo svete sa používa na liečbu hnisavých ložísk, u astmatikov, tiež v pľúcnej medicíne.
V druhej svetovej vojne strelné hnisavé rany liečili ozónom. Objaviteľ tejto metódy dostal Nobelovu cenu za medicínu. Uvažuje sa, že v krajinách tretieho sveta, kde je veľa rôznych otvorených infekcií, sa bude používať namiesto antibiotík ozónová liečba, ktorá je lacnejšia, vysvetlila pre TASR Tóthová.
Zubná lekárka Tóthová začala využívať prístroj od júna 2003, keď ho doviezla na pracovisko pôvodne za účelom klinického testovania. Oficiálne však od 1. mája 2004, keď SR vstúpilo do Európskej únie, už nebol problém s dovozom a používaním prístroja na Slovensku.
Pôvodne sa začal vyrábať v USA, v súčasnosti ho produkuje aj firma v SRN.