Banská Bystrica 17. apríla (TASR) - Podľa Zelenej správy o lesnom hospodárstve v SR v roku 2004 sa iba na necelých 10 % porastovej plochy Slovenska nachádza čistý produkčný typ lesa. Ostatné lesné porasty na celkovej ploche lesov bezmála 2 milióny hektárov (ha) plnia aj životne dôležité verejnoprospešné, ekologické a sociálne funkcie ako vodoochrannú, protieróznu, protiimisnú, protilavínovú, brehoochrannú, rekreačnú, kúpeľno liečebnú, poľovnú a výchovno výskumnú.
Hovorca Lesov SR, š. p., Banská Bystrica Peter Gogola konštatoval, že ochranné lesy Slovenska, plniacu protieróznu, vodohospodársku, protilavínovú, brehoochrannú a protideflačnú funkciu, sa nachádzajú na rozlohe vyše 320 000 ha. Podľa americkej štúdie, zaoberajúcej sa nákladmi potrebnými na nahradenie lesných funkcií a úžitkov z lesa, má pre človeka ha ochranného lesa hodnotu 24 000 USD, v prepočte 723 000 SKK.
Ďalším príkladom, uviedol Gogola, mimoriadneho významu lesa pre človeka je produkcia kyslíka a zaistenia čistého vzduchu. Každý strom totiž pohltí za rok až 4 kilogramy oxidu uhličitého a denne vyprodukuje 180 litrov (l) kyslíka, čo podľa americkej štúdie znamená prínos 215 Sk. Takže každý strom za rok vyprodukuje pre nás kyslík v hodnote takmer 78 000 Sk. Človek denne v pokoji spotrebuje až 360 l kyslíka. Na to, aby mohol denne dýchať, teda potrebuje 2 stromy. V prípade, že vyvíja nejakú činnosť, potrebuje tých stromov ešte viac.
(1 USD = 30,139 SKK)