SME

Mozgová mŕtvica nás môže prekvapiť hocikedy

Keď uprostred dovolenky herec Jean Paul Belmondo náhle zbledol a pocítil závratnú bolesť v hlave, správa o tejto cievnej mozgovej príhode obletela celý svet. Na tri dni mu ochrnula pravá časť tváre a stratil schopnosť hovoriť. Vyše sedemdesiatročný ...

Na Slovensku ročne pribúda niekoľkosto mozgových príhod. Drvivá väčšina z nich má vysoký krvný tlak, ktorý si nelieči. Tretina pacientov s mozgovou príhodou v priebehu roka zomrie, tretine ostane viac-menej zdravotný postih a iba tretina sa po intenzívnom liečení a rehabilitácii vracia do života. ILUSTRAČNÉ FOTO - ARCHÍV

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Keď uprostred dovolenky herec Jean Paul Belmondo náhle zbledol a pocítil závratnú bolesť v hlave, správa o tejto cievnej mozgovej príhode obletela celý svet. Na tri dni mu ochrnula pravá časť tváre a stratil schopnosť hovoriť. Vyše sedemdesiatročný herec, ktorý dnes už opäť hrá, môže hovoriť o šťastí. Spevák Václav Neckář dostal mozgovú mŕtvicu uprostred nakrúcania. Hoci za život naspieval asi 500 piesní, v päťdesiatke sa musel znova učiť rozprávať a spoznávať pesničky, z ktorých sa mu postrácali písmenká. Na mozgovú príhodu každoročne zomrie asi päť miliónov ľudí a najmenej 15 miliónov ostáva ťažko či úplne invalidných.

SkryťVypnúť reklamu

Nedokážu sa sami najesť, umyť, obliecť, povedať zrozumiteľnú vetu.

Na svete žije dnes viac než 50 miliónov ľudí, ktorí prežili mŕtvicu. Približne jeden z piatich takýchto pacientov, však žiaľ do piatich rokov prekoná ďalšiu mozgovú alebo srdcovú príhodu. Taká je štatistika.

Mozgová príhoda prichádza náhle

Môže to byť počas dovolenky, uprostred porady, ale aj počas spánku. Nikto na ňu nie je dosť pripravený. Rovnako ju môže dostať svetoznámy či menej známy zaneprázdnený herec, ešte ľahšie workoholickí manažéri, vystresovaní či obézni úradníci, ale aj ženy, ktoré neustále držia diétu. Cievne mozgové ochorenia sú u nás po nádorových a kardiovaskulárnych najčastejšou príčinou invalidity a úmrtia.

"Neustále sa znižuje vek, v ktorom ľudí tieto ochorenia postihujú. Dnes nie je vzácnosťou, že liečime štyridsiatnikov postihnutých cievnou mozgovou príhodou," tvrdí neurologička MUDr. Jana Kováčová.

SkryťVypnúť reklamu

K lekárovi čo najskôr - najneskôr do troch hodín

Cievna mozgová príhoda je akútna choroba, ktorá si vyžaduje rýchlu lekársku starostlivosť, rovnako ako srdcový infarkt. "Ak máme zmierniť poškodenie mozgu alebo príhode dokonca celkom zabrániť, je najväčšia nádej, ak je diagnóza stanovená ihneď a liečba sa začne čo najskôr od vzniku príznakov. Ideálne by to bolo okamžite, najneskôr však do troch, maximálne šiestich hodín," hovorí MUDr. František Cibulčík z Neurologickej kliniky ružinovskej nemocnice.

Cievna mozgová príhoda je však zákerná aj v tom, že sa môže prejaviť celkom nenápadne, prechodnými príznakmi, ktoré spontánne po krátkom čase vymiznú. Alebo naopak veľmi dramaticky - náhlym vznikom príznakov, ktoré sprevádza porucha vedomia. Ochorenie sa spravidla začína skôr nenápadne, najmä u starších ľudí prichádza pomerne často v noci, v spánku, a nemusia ho sprevádzať ani bolesti hlavy.

SkryťVypnúť reklamu

Naopak, pri krvácaní do mozgu máva príhoda dramatický priebeh, často vzniká pri namáhavej činnosti a nastupujú bolesti hlavy, vracanie, porucha vedomia a celkový stav je vážny.

Aby to bolo ešte komplikovanejšie, existujú aj výnimky, keď sa aj ťažká ischemická cievna mozgová príhoda môže udiať menej dramaticky. S menším krvácaním môže dokonca pacient aj niekoľko dní chodiť.

Komu najviac hrozí mŕtvica?

"Za rizikových pacientov považujeme ľudí, ktorí prekonajú tzv. tranzitórny ischemický atak, tzv. TIA. Je to ľahká forma mozgovej príhody, ktorá odznie tak rýchlo, ako prišla," hovorí MUDr. Cibulčík. Pacientovi sa z ničoho nič vykrivia ústa, zoslabne mu polovica tela, potom akoby z ničoho nič to zrazu prejde. Všetko je zase fajn.

"Je to však varovanie. Týmto spôsobom dostávame akýsi signál, aby sme prestali fajčiť, prejedať sa či popíjať nadmerne alkohol."

SkryťVypnúť reklamu

Ak sa hneď začne liečba, možno predísť dokonanej mozgovej príhode a je šanca znížiť počet vážne poškodených pacientov. Vedci zistili, že každý desiaty pacient s mozgovou príhodou mal predtým takýto stav. Ide o mini príhodu, ktorej symptómy miznú už po hodine.

Po nej po určitom čase prichádza väčší atak, v dôsledku ktorého dochádza k nezvratným poškodeniam časti mozgu. Kto spozná TIA a vyhľadá ihneď odborné ošetrenie, má dobré šance sa veľkej príhode vyhnúť.

Spoznanie signálov je však často ťažké a pacient ich buď prehliadne, alebo podcení. Je preto dobré občas sa zastaviť a počúvať, čo sa nám organizmus snaží naznačiť. Zoznámte sa s varovnými príznakmi a urobte sebe či svojim blízkym minútový test na nasledujúcej strane.

Ako vzniká mozgová príhoda

SkryťVypnúť reklamu

Na určitom mieste v mozgovom obehu dôjde k upchatiu tepny krvnou zrazeninou, ktorá sa utvorila priamo na tomto mieste, alebo inom, napríklad v srdci, odkiaľ ju do mozgu zaniesol krvný prúd. Upchatie spôsobí, že určitá časť mozgového tkaniva prestane dostávať potrebnú zásobu kyslíka a ak sa prekrvenie neobnoví v presne stanovenom intervale, časť mozgového tkaniva sa nenávratne poškodí a jeho funkcia zaniká.

Ak sa upchá pravá tepna, ochrnie ľavá strana tela a opačne. K tomu sa pridružujú poruchy myslenia, reči, rozumenia hovorenému, porucha pamäti, správania - ide o komplex psychického a pohybového poškodenia.

Typické varovné signály

1. Všetko je čierne. Človek náhle prestane vidieť na jedno oko. Trvá to 2-3 minúty. Preto mnohí berú tento signál na ľahkú váhu.

SkryťVypnúť reklamu

2. Zoslabne vám ruka. Šálka kávy alebo cigareta vám náhle vypadne z ruky. O 2 až 3 tri minúty je opäť všetko v poriadku.

3. Nedokážete vysloviť slová napriek tomu, že presne viete, čo chcete povedať. Aj toto trvá len niekoľko minút.

4. Zrazu vidíte dvojito. Náhle vás intenzívne rozbolí hlava, svrbia vás prsty jednej ruky, zmeravie polovica tváre alebo tela.

Ak pocítite jeden z týchto signálov, je tu desaťnásobne vyššie riziko, že človeka v najbližšom čase postihne mozgová príhoda, a preto treba v čo najkratšom čase navštíviť odborníka. Ak hrozí nebezpečenstvo, dá sa operáciou alebo liekmi ešte veľa zachrániť.

Čo môžeme urobiť, aby sme ju nedostali?

* dostať do seba 400 mg vápnika

* nefajčiť

* obmedziť alkohol

* nejesť mastné a tučné jedlá

SkryťVypnúť reklamu

* nestresovať sa

* pravidelne si kontrolovať krvný tlak, hladinu cukru a tuku v krvi

* päť porcií ovocia a zeleniny denne znižuje riziko mŕtvice na tretinu

* päť hodín pohybu týždenne chráni pred mozgovou príhodou

Autor: EVA HRDINOVÁ, dm

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  5. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  6. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  7. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  8. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  1. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  2. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  7. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  8. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 13 428
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 966
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 544
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 706
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 628
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 129
  7. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 573
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 3 281
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu