Viete, aký príbeh sa skrýva za tým, prečo sa rakovina volá rakovina, kde sa vzali ovčie kiahne alebo po kom je pomenovaný syfilis?
Kým novodobé choroby ako Parkinsonova či Alzheimerova nesú pomerne tradične meno svojho objaviteľa, pri tých historických bolo ľudstvo o niečo kreatívnejšie. Za mnohými názvami diagnóz stoja zaujímavé súvislosti.
Napríklad chrípka si v angličtine ponechala názov, ktorý zachytáva predosvieteneckú naivitu ľudí.
Termín „influenza“ vznikol v 15. storočí a vychádza z latinského slova, ktoré sa doslovne prekladá ako vplyv. Ľudia, ktorí v tom čase nemali žiadne poznatky o existencii vírusov, totiž verili, že epidémiu chrípky má na svedomí vplyv hviezd.

Inšpirácia v svete zvierat
Aj keď ide o zdravotný stav ľudí, mnoho chorôb má v názve odkaz na zvieratá. Prvá, ktorá človeku zíde na um, je zrejme rakovina.
Vedúca Ústavu cudzích jazykov na Jesseniovej lekárskej fakulte Univerzity Komenského Mária Bujalková tvrdí, že tento výraz vznikol voľným prekladom latinského slova cancer alebo gréckeho karkinos.
“Pokročilé prejavy choroby pripomínali dávnym lekárom výzor a správanie kraba
„
Nádorové ochorenie pomenoval podľa kôrovca už Hippokrates. Pozadie medicínskeho termínu vysvetlil podrobnejšie Galenos, významný predstaviteľ starovekej medicíny.
Opísal podobu rakoviny v ženskom prsníku a uviedol, že v nádore sú krvné cievy rozvetvené ako nohy raka. Koža v oblasti nádoru pripomína červený drsný pancier, pričom nádor silne uchopí postihnutý orgán pevne ako klepeto kraba.
„Pôvodný význam oboch slov bol krab, ale už v staroveku sa používali na označenie choroby, ktorej pokročilé prejavy pripomínali dávnym lekárom výzor a správanie kraba,“ vysvetľuje.