Diabetici často kopírujú stravovanie niekoho iného, kto je tiež cukrovkár. Je to častá chyba, pretože diabetická strava je individuálna. Udržať si svoj cukor pod kontrolou pritom nie je až také náročné, akoby sa zdalo. Za svoje stravovanie však cukrovkár musí prevziať zodpovednosť.
Ľudia s cukrovkou nesmú podľahnúť sviatočným stolom, prejedanie sa ani nepravidelná strava neprichádzajú do úvahy. Stáva sa, že podcenia počítanie sacharidových jednotiek a riadia sa iba podľa glykemického indexu potravín.
Sacharidové jednotky sú pri stravovaní diabetika kľúčovou pomôckou. Každá sacharidová jednotka (SJ) zvýši glykémiu, hladinu cukru v krvi, o dva milimóly na liter krvi (mmol/l).

Jednotky cukru si rátajte
Orientačné množstvo potravín, ktoré zodpovedajú hodnote 1 SJ
- Sladký nápoj 100ml
- Biely chlieb 20g
- Vianočka 15g
- Cvikla 100g
- Dusená ryža 45g
- Zemiaková kaša 75g
- Cestoviny 45g
- Varená šošovica 65g
- Sterilizovaný hrášok 125g
- Kukurica 65g
- Mrkva 80g
- Ananás 140g
- Broskyňa 120g
- Banán 70g
- Jablko 90g
- Jahody 160g
- Mandarínky 150g
- Pomaranč 150g
- Slivky 90g
Až na pár výnimiek zelenina nezvyšuje glykémiu.
Vhodný počet SJ na deň a ich rozloženie na porcie jedla diabetikovi určuje lekár. Pri plánovaní prihliada na vek, schopnosť zjesť množstvo jedla v danom čase ako aj hladinu cukru v krvi pred a po jedle. Počas sviatkov a návštev je výpočet komplikovaný, no je správne naň nezabúdať.
Zdraví ľudia majú zvyčajne hodnotu cukru v krvi na úrovni 4 až 6 mmol/l. Diabetici majú pri úspešnej liečbe a dobre kompenzovanom ochorení okolo sedem.
„Ak pacient dosiahne takúto hodnotu, jeho cukrovka je dobre kompenzovaná, diabetes je správne liečený a má nižšie riziko komplikácií cukrovky než pacienti s vyšším hodnotami," hovorí prezident Slovenskej diabetologickej spoločnosti Emil Martinka.
Ak je hodnota glykovaného hemoglobínu u diabetika viac ako 8 mmol/l, ochorenie nie je dobre kontrolované.
Aj "dia" sa počíta
Pri počítaní sa diabetici môžu dopustiť chýb.
„Často jedia dia výrobky, pretože sú určené pre cukrovkárov, ale už nevedia, že aj tie treba započítať do sacharidových jednotiek v jedle,“ vysvetľuje vrchná diétna sestra Mária Štefáková z Národného endokrinologického a diabetologického ústavu v Ľubochni.
V podstate neexistujú vyslovene zakázané jedlá pre diabetikov, v porovnaní s minulosťou sa uvoľňuje aj príjem cukrov. Treba ich však poctivo započítať do celkového množstva prijatých sacharidov.
V prípade múčnych jedál, pečiva, cestovín a ovocia by mali byť diabetici obzvlášť opatrní. Tieto potraviny môžu rýchlo zvýšiť hladinu cukru. Diabetik by nemal prekročiť množstvo, ktoré lekár odporučil na jednu porciu.
Môže ale diabetik počas sviatkov „zhrešiť“? Adriana Ilavská z Diabetologickej a metabolickej ambulancie Medispektrum Bratislava tvrdí, že jednorazové porušenie diéty stav diabetika vážne neovplyvní, no je dôležité, aby sa stávalo skutočne zriedkavo.
„Vybočením z diabetickej diéty nie je nič stratené a nemôže byť dôvodom trvalého zlyhania. Čo najskôr sa treba vrátiť k vhodnému výberu potravín a nezlyhať,“ hovorí Ilavská.
Cukrovka neznamená, že si Vianoce človek s ochorením nemôže užiť. Stačí si len upraviť niektoré tradičné recepty a brať ohľad na svoju metabolickú koncentráciu.

Prehrešky len pre poctivých
Sviatočné odporúčania je najlepšie dostať priamo od svojho lekára, no existuje niekoľko všeobecných odporúčaní. Dobre liečený diabetik sa môže dopustiť menších prehreškov.
„Namiesto dusenej a grilovanej ryby môže vyprážaného kapra, miesto zemiakov zemiakový šalát bez majonézy, šošovicovú polievku nezahustí zásmažkou, ale samotnou šošovicou, v kapustnici menej zemiakov, ale môže byť viac hríbov a samotnej kapusty,“ radí Ilavská.
Zle kompenzovaný diabetik, alebo človek, ktorý nie je v diéte poctivý ani mimo sviatkov, si to ale nemôže dovoliť.
Ak sa cukrovkár počas sviatkov pri stolovaní neovláda a prejedá sa, narastá mu hladina cukru v krvi, čo môže viesť k hyperglykémii.
Nejde o akútny stav, pacient na sebe môže pozorovať zmeny aj niekoľko mesiacov. najčastejšími akútnymi prejavmi je smäd, sucho v ústach a nadmerné močenie. Niektorí ľudia cítia veľký hlad alebo vidia rozostrene, Močením diabetik stráca tekutiny a minerálne látky.

Prejedenie do kómy?
Hodnoty cukru možno znížiť pomocou individuálnej, odskúšanej a lekárom schválenej dávky inzulínu.
Aj je glykémia v rozmedzí 7,8 až 16 mmol/l, je možné cukor odbúrať aj pomocou fyzickej aktivity. Ak hyperglykémiu sprevádza hodnota nad 17 mmol/l, športovať sa neodporúča. Mohlo by dôjsť k vzniku diabetickej ketoacidózy.
Sprevádza ju acetónový zápach a niektorí pacienti pri nej môžu strácať vedomie či dokonca upadnúť do hlbokej kómy. Ketoacidózu sprevádzajú životunebezpečné komplikácie a zrútenie metabolizmu, preto namiesto samoliečby zavolajte zdravotnícku pomoc.
Dlhotrvajúca hyperglykémia narúša telesné štruktúry a spôsobuje chronické komplikácie. Nezodpovedný cukrovkár môže prísť o zrak, nezvratne poškodiť obličky, nervy, cievy a prísť o dolnú končatinu.
Vianočné tipy a recepty:

- Vianočné darčeky: pre mamu, pre otca, pre deti, pre babku, pre dedka, pre teenagerov
- Vianočné recepty: štedrá večera, medovníky, plnené oriešky, vanilkové rožky, medové rezy, vianočné koláče
- Vianočné filmy: TV program, romantické, komédie, rozprávky a animáky
- Vianočné pesničky: koledy, hity, texty
- Vianočné priania a vinše a obrázky na stiahnutie
- Vianočné trhy: v Bratislave, Košiciach, Prešove, Žiline, Trnave, Martine, Trenčíne, Poprade
- Vianočné dekorácie: ako zabaliť darčeky ekologicky, trendy v roku 2024, ako vyzdobiť stromček
- Naj roka 2024: knihy roka, najlepšie filmy, najlepšie rozprávky, najlepšie seriály
- Aké bude počasie na Vianoce