BRATISLAVA. Pospať si, povysávať, oprať, vyžehliť a zacvičiť si. Na víkend si už neodkladáme iba domáce práce, ale aj zdravý životný štýl. Dá sa v hektickej dobe spoliehať na to, že telu za dva dní splatíme celotýždňové resty?
Aby sa dospelý človek zregeneroval, mal by si denne dopriať sedem až deväť hodín spánku. Každá stratená hodina sa presúva do pomyslenej kolónky spánkového dlhu.

Ak sa raz dostanete do sklzu, nielenže nedostanete žiadne varovanie, ale je čoraz náročnejšie si uvedomiť, že trpíte spánkovou depriváciou. Štandardom sa stanú problémy so sústredením a podráždenosť. Nakoniec je takmer nemožné si spomenúť, aký je to pocit byť poriadne oddýchnutý.
S postupným hromadením spánkového dlhu sa môžu objaviť ďalšie, závažnejšie zdravotné problémy. Narastá riziko obezity, cukrovky, srdcových ochorení, porážky a výpadkov pamäte.
Spánkový dlh môže vzniknúť v dôsledku nespavosti, no zvyčajne zaň môžu banálnejšie príčiny. Neskoré odchody do postele a krátka doba spánku. Návrat do normálu síce bude chvíľu trvať, no telu možno postupne vynahradiť aj chronický a dlhotrvajúci spánkový dlh.
Môže spánok fungovať na dlh?
Ľudské telo potrebuje spánok a je naprogramované, aby si ho vynútilo. Telo vysiela signály dvoma spôsobmi.