Pečenie a vyprážanie škrobnatých potravín, ako sú napríklad zemiaky či chlieb, môže zvyšovať riziko vzniku rakoviny.
Zdravie človeka ohrozuje akrylamid, chemická zlúčenina, ktorá sa tvorí v niektorých potravinách, pokiaľ sú varené pri vysokých teplotách nad 120 stupňov Celzia.
Radšej pariť ako pražiť
Látka vzniká v ako výsledok chemickej reakcie medzi niektorými cukrami a aminokyselinami v potravinách. Pri parení, varení a príprave v mikrovlnke sa vznik reakcie oveľa menej pravdepodobný. Naopak pri vyprážaní a pečení sa výskyt akrylamidu zvyšuje.
Na riziká súvisiace s látkou upozornila britská vládna agentúra Food Standards Agency.
Agentúra v osvetovej kampani vyzýva ľudí, aby pri vyprážaní, pečení, grilovaní či opekaní uprednostnili zlatistú farbu jedla pred tmavohnedou.
Akrylamid sa nachádza vo vysokých hladinách v celom rade potravín, vrátane raňajkových cereálií, zemiakových produktov, waflí, sušienok, suchárov, hrianok, ale najmä v hranolkách a lupienkoch. Objavuje sa však aj v káve, pizzovom ceste, čiernych olivách a obilninových príkrmoch pre deti.

Pripiecť netreba ani zeleninu
Hladiny akrylamidu sa pražením a pečením zvyšujú aj v koreňovej zelenine vrátane zemiakov, repy, kvaky, petržlenu, preto ani takzvané „zdravé“ zeleninové lupienky zrejme nemusia byť úplne neškodné.
Štúdie na myšiach ukázali, že vysoké hladiny akrylamidu môžu spôsobiť neurologické poškodenia a rakovinu. Podobné účinky sa predpokladajú aj u ľudí.
Vládna agentúra preto odporúča znížiť celkový príjem akrylamidov v potrave pomocou zlatého pravidla. Čím bližšie budú pečené hrianky či zemiaky zlatožltej farbe, tým menší objem potencionálneho karcinómu do tela človek dostáva.