Autorka je registrovaná dietologička.
Text pôvodne vyšiel v The Washington Post. Medzititulky doplnila redakcia.
Ak idete na nákup, beriete si so sebou kópiu zoznamu „Špinavej dvanástky“? Ide o každoročný zoznam dvanástich druhov ovocia a zeleniny s najvyšším obsahom pesticídov, ktorý vytvorila nezisková organizácia Environmental Working Group.
Niektorí ľudia sa chcú pesticídom vyhnúť a nakupujú položiek na zozname iba ak pochádzajú z organických fariem.
Pri nákupe môže pomôcť aj protichodný zoznam “Čistej pätnástky”, ktorý naopak zachytáva 15 potravín s najnižším obsahom pesticídov.
Dvojica výročných správ vzbudzuje pozornosť médií a zdá sa, že má veľký vplyv na nákupné návyky ľudí. Ukazuje sa však, že zoznamy, ktorých vedecký základ býva spochybňovaný, robia viac škody ako úžitku.

Organické… alebo žiadne?
Ovocie a zelenina majú nízky obsah kalórií, množstvo vitamínov a antioxidantov, a znižujú riziko srdcových ochorení, rakoviny, cukrovky a obezity.
Napriek tomu ich ľudia vo vyspelých krajinách konzumujú málo. Je zoznam špinavej dvanástky súčasťou problému?
“V zmätku a strachu, ktorý vyvolali skreslené informácie o pesticídoch ľudia stratili záujem o všetky druhy zeleniny a ovocia, nie len položky na zozname.
„
Záleží na tom, aké posolstvo si vezmeme zo správ, ktoré uvádzajú obsah pesticídov v potravinách.
Nákupné správanie skúmali aj výskumníci z Illinois Institute of Technology v Chicagu. Na vzťah k organickým a bežným potravinám sa pýtali päťstovky zákazníkov s nízkymi príjmami. Výsledky štúdie publikoval odborný časopis Nutrition Today.
Zistili, že ak účastníkov konfrontujú s položkami na zozname “Špinavej dvanástky”, zvýši sa pravdepodobnosť, že si radšej nekúpia žiadnu zeleninu a ovocie. V zmätku a strachu, ktorý vyvolali skreslené informácie o pesticídoch ľudia strácajú záujem o všetky druhy, nie len položky na zozname.
Keď sa vedci účastníkov opýtali na vzťah k organickým produktom, 61 percent uviedlo, že ich k nákupu biopotravín podnecujú médiá. Problém je v tom, že sú často cenovo nedostupné.
Oplatí sa vôbec priplatiť si aj 47 percent ceny ovocia a zeleniny iba preto, že sú ekologické? Toxikológ Carl K. Winter si to nemyslí.

Extrémne nízke množstvá
Winter pôsobí na fakulte potravinárskych technológií University of California v Davise a patrí medzi výskumníkov, ktorí sa hlboko ponorili do zoznamu Špinavej dvanástky.
Verdikt, ktorý publikoval odborný časopis Journal of Toxicology, jednoznačne hovorí, že zoznam nemá vedecký základ.
„Jedlá na zozname pre spotrebiteľa nepredstavujú žiadne riziko, skutočné hladiny pesticídov sú na extrémne nízkych úrovniach,“ hovorí Winter.
Pesticídy síce môžu byť prítomné, no nemusí to byť automaticky pre človeka škodlivé. Winter sa pritom odvoláva na prvú zásadu toxikológie - dávka tvorí jed. Znamená to, že nie je podstatná prítomnosť chemikálie, škody na organizme vyplývajú z množstva, v ktorom sa objavuje.
Navyše, v zoznamoch Environmental Working Group sú všetky pesticídy nesprávne ohodnotené ako rovnako toxické. K spotrebiteľom sa tak dostáva chybná informácia a na jej základe sa domnievajú, že akýkoľvek pesticíd znamená katastrofu.
Dvanástka „špinavých“ potravín síce obsahuje pesticídy, no Winter upozorňuje že úroveň toxicity je miliónkrát nižšia než taká, ktorá ohrozuje zdravie.

Nevedecký postup
„Metodológia, ktorou zostavili zoznam je nesprávna, pretože neberie do úvahy tri najdôležitejšie faktory na autentické ohodnotenie rizík. Konkrétne, množstvo nájdených pesticídov, množstvo skonzumovaných potravín a úroveň toxicity pesticídu,“ vysvetľuje Winter.
Ak by zoznam zohľadnil spomínaný parameter, zistilo by sa, že potraviny nepredstavujú žiadne riziko.
“Štúdie ukázali, že až štvrtina bio ovocia a zeleniny môže obsahovať zvyšky pesticídov.
„
Dokonca ani samotná organizácia, ktorá zoznam vytvorila, neodporúča vyhýbať sa jeho položkám. Na svojej internetovej stránke doslova tvrdia, že „zdravotné výhody stravy bohatej na ovocie a zeleninu prevažujú nad rizikami z pesticídov“ ako aj že „konzumácia konvenčne pestovanej zeleniny a ovocia je lepšia, než ich úplné vypustenie z jedálnička“.
Zelenina a ovocie predstavujú 43 percent predaja biopotravín v Spojených štátoch, ide o obrovský priemysel. Niet pochýb, že organické plodiny sú zdravé.
Niektoré štúdie ukazujú, že v porovnaní s konvenčnými poľnohospodárskymi metódami mávajú vyšší obsah vitamínov a minerálov, zároveň sú citlivejšie k životnému prostrediu. Preto ak sú cenovo dostupné, oplatí sa ich kúpiť.
Netreba však slepo veriť marketingu. Ani ekologické potraviny nemusia byť nutne úplne bez pesticídov. „Štúdie ukázali, že až štvrtina bio ovocia a zeleniny môže obsahovať zvyšky pesticídov,“ hovorí Winter.
Avšak pamätajte si, že hladina nepredstavuje zdravotné riziko. Telu prospeje akákoľvek zelenina a ovocie. Či už bude organické alebo nie.
Autor: Cara Rosenbloom