BRATISLAVA. Tím výskumníkov zo Štátnej univerzity v Ohiu našiel spojitosť medzi pohlavím dieťaťa a imunitou matky v období tehotenstva. Výsledky publikovali v časopise Brain, Behavior, and Immunity.
Štúdia prebehla na 80 ženách v ranej, strednej a neskorej fáze tehotenstva. Z nich 46 čakalo chlapca a 34 dievča.
Imunitné bunky matiek výskumníci vystavili baktériám s zistili, že reakcia sa v závislosti od pohlavia dieťaťa líšila. Výskumníci sa zamerali na hladiny cytokynínov, čiže signálnych molekúl, ktoré regulujú imunitu a zápal.
Pri plode ženského pohlavia v tele matiek stúpla hladina prozápalových cytokynínov - bielkovín, ktoré sa starajú o to, aby sa pri vniknutí pôvodcu ochorenia prilákali ochranné bunky k miestu infekcie.

Cytokyníny sú súčasťou prirodzenej imunitnej reakcie tela. Ak sú však do tela uvoľňované nepretržite, môžu vyvolať ochorenie.
Zvýšená zápalovosť by mohla vysvetliť, prečo majú ženy, ktoré čakajú dievčatá, vážnejšie prejavy už prítomných chronických ochorení. Citlivejšia reakcia platí napríklad pri astme alebo alergii.
„Je dôležité premýšľať o podpore imunitného systému tehotných žien. Ukázalo sa, že nemusí ísť nevyhnutne o jeho posilnenie,“ hovorí vedúca vedeckého tímu Amanda Mitchell.
Výskum sa vedci rozhodli uskutočniť na základe neoficiálnych dôkazov a predchádzajúcich štúdií, ktoré ukázali že pohlavie plodu má vplyv na fyziologické procesy matky. Ženy mali v závislosti od pohlavia odlišnú schopnosť kontrolovať cukor v krvi, krvný tlak aj hladina stresového hormónu kortizolu.
Aj keď je potrebný ďalší výskum. Zdravé fungovanie imunity môžu ženy podporiť cvičením, meditáciou a konzumáciou zeleniny, najmä listovej.
DOI: 10.1016/j.bbi.2016.06.015