BRATISLAVA. Akútna apendicída, ľudovo nazývaná zápal slepého čreva, je najčastejšou príčinou núdzových operácií u detí. Chirurgický zákrok môže byť pre deti a ich rodiny nákladný a stresujúci.
Vedci z britskej Univerzity v Southamptone sa však nazdávajú, že existuje efektívnejšie a bezpečné riešenie. Namiesto skalpelu by detskú apendicídu mohli vyriešiť antibiotiká. Zistenia zverejnil časopis Pediatrics.

Vedci vyhodnotili štúdie, ktoré sa venovali liečbe detského zápalu slepého čreva inou, než chirurgickou metódou.
Slepé črevo (appendix)
Slepé črevo je rúrkové tkanivo, ktoré je pripojené k hrubému črevu. Zápal môže prísť v každom veku, no najčastejšie sa vyskytuje u detí, dospievajúcich a mladých dospelých. Zápal a opuch tkaniva apendixu môžu vyvolávať infekcie čreva, prípadne inej časti tela, zápcha, parazity, výrastky, zranenia brucha, alebo upchaný otvor vnútri appendixu.
Dáta za posledných desať rokov ukázali, že u celkovo 413 detí, ktoré splnili kritériá posudzovania, sa pri antibiotickej liečbe nevyskytli žiadne komplikácie a vedľajšie účinky.
Istou nevýhodou je, že na rozdiel od chirurgického zákroku, sa zápal apendixu mohol zopakovať. Zápal sa znovu objavil objavil v 14 percentách prípadov.
Možnosti liečby antibiotikami musia preskúmať ďalšie klinické štúdie. Ročný pilotný výskum už spustili autori analýzy v spolupráci s viacerými britskými nemocnicami.
Cieľom je porovnať efekt antibiotík a operácie, náklady na antibiotiká a operácie, ale aj postoj rodičov k jednotlivým druhom liečby.