SME

Rebríček predmetov, ktoré sú špinavšie než záchodová doska

Radiaca páka v aute, kávovar aj stojan na zubné kefky sú prekvapivo vysoko.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: Wikicommons)

BRATISLAVA. A ak si myslíte, že na čele rebríčka najšpinavšich predmetov nájdete záchodovú dosku, mýlite sa.

Peniaze, kľučky a toalety si v priebehu rokov vytvorili reputáciu toho najšpinavšieho, s čím môže človek prísť do kontaktu. Napriek utkvelým predstavám je koncentrácia baktérií omnoho vyššia na miestach, kde by ste ich možno nečakali.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Baktériami na predmetoch každodennej spotreby sa zaoberali stovky štúdií. Kým niektoré z nich skúmali celkové množstvo baktérií, iné sa zamerali iba na pôvodcov ochorení ako je E.coli, salmonela, toxoplazma, prípadne streptokok.

SkryťVypnúť reklamu

Kde nájdete najviac baktérií?

Americká štátna výskumná agentúra National Science Foundation vytvorila na základe sterov z 22 domácností a áut zoznam najinfekčnejších predmetov, s ktorými ľudia prichádzajú do kontaktu.

Pred analýzou sa respondentov opýtali, ktoré predmety sami považujú za najznečistenejšie. Dobrovoľníci zaradili do prvej pätice stojan na zubné kefky, špongiu na riad, peniaze, hračky pre zvieratá a kuchynskú linku. Dve položky síce uhádli, no pomýlili sa v ich umiestnení.

V prvej tridsiatke sa okrem iného objavila aj doska na krájanie, peňaženka, kľučka na chladničke, kľúče a rúčka chladničky. Obávané peniaze sa ocitli na 29. mieste, dvojnásobne vyššie množstvo mikroorganizmov obsahovalo dokonca aj dno dámskej kabelky.

Problém s podrážkami

Je úplne bežné, že je človek neustále obklopený baktériami. Málokomu ale vyhovuje predstava, že sa jeho domácnosť hemží práve fekálnymi baktériami. Najmä v Európe a Ázii je štandard, že sa ľudia pri vstupe do domácnosti vyzúvajú.

SkryťVypnúť reklamu

Výskumníci Arizonskej univerzity zistili, že 40 percent podrážok obsahuje baktérie Clostridium difficile, ktoré vedia vyvolať potenciálne smrteľné črevné ochorenie. Iné fekálne baktérie, ako E.coli, sa vyskytujú prakticky na každej podrážke. Šanca prenosu baktérií na dlážku a ďalej do domácnosti je podľa vedcov vyššia než 90 percent.

Prečítajte si tiež: Ruky si poriadne neumýva takmer nikto Čítajte 

Na nákupe s odolnými baktériami

Zatiaľ čo v domácnosti je možné dostať škodlivé baktérie ako-tak pod kontrolu, v kanceláriách a na verejných priestranstvách je situácia zložitejšia.

Predstavte si, že idete na nákup, ktorý začnete výberom peňazí v bankomate. Experiment v New Yorku ukázal, že na klávesnici bankomatu sa môže nachádzať okrem bežných baktérií kadečo - od toxoplazmy až po pôvodcov sexuálne prenosných ochorení.

SkryťVypnúť reklamu

Keď máte k dispozícii hotovosť, vyberiete sa do supermarketu a siahnete po nákupnom vozíku. V tesnom susedstve miesta, na ktoré matky usádzajú počas nákupu svoje deti, sa s najvyššou pravdepodobnosťou nachádza štedrý zdroj E.coli, salmonely a campylobacteru.

Stery výskumníkov Arizonskej Univerzity potvrdili fekálne baktérie na 72 percentách testovaných nákupných vozíkov, pričom baktéria E.coli sa objavila na polovici sterov. Hoci, podobne ako iné štúdie o výskyte baktérií, aj túto sponzoroval výrobca čistiacich a dzinfekčných prostriedkov, výskyt baktérií potvrdili aj nezávislé štúdie.

Napríklad jordánski vedci z Univerzity Al al-Bayt našli na rúčkach a dne nákupných košíkov baktérie, ktoré sú schopné odolať antibiotikám.

Prečítajte si tiež: Zdravotníci vybrali dvanásť najnebezpečnejších baktérií. Pozrite si ich zoznam Čítajte 

Špina a baktérie v kancelárii

Je prirodzené, že zozname najšpinavších zariadení nájdeme aj mobilný telefón. Na obrazovke smartfónu sa ho baktériami hemží vďaka častým dotykom neumytými rukami a zvýšenej teplote zariadenia.

SkryťVypnúť reklamu

Štúdia, ktorú zverejnil časopis Annals of Clinical Microbiology and Antimicrobials prebehla dokonca v prostredí, kde by baktérie byť nemuseli - v nemocnici. Vedci otestovali dvesto mobilných telefónov, ktoré používal nemocničný personál.

Ukázalo sa, že kontaminovaných bolo takmer 95 percent mobilov, pričom viaceré baktérie dokázali odolať niekoľkým druhom antibiotík. Na ruky personálu sa z mobilu dokázalo preniesť 30 percent baktérií, čím mohli ohroziť pacientov s narušenou obranyschopnosťou.

V podobnej miere ako mobilné telefóny sú infikované aj klávesnice a myši počítačov, ako aj tlačidlá vo výťahu kancelárskych budov. Najmä v období, keď sa šíria infekčné ochorenia, treba dbať na častú dezinfekciu rúk.

Až 80 percent infekčných ochorení sa totiž dokáže preniesť dotykom rúk, alebo kontaktu s infikovaným predmetom. Aj keď prejdú celé hodiny, baktérie na rukách prežívajú a človek si ich odnáša domov.

SkryťVypnúť reklamu

DOI: 10.1016/j.anaerobe.2014.03.002

DOI: 10.1186/1476-0711-8-7

DOI: 10.1128/mSphere.00226-16

DOI: 10.1186/1476-0711-8-7

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  8. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  1. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  3. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  4. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  5. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  6. Kam smerujú peniaze bohatých?
  7. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 7 096
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 6 900
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 114
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 5 955
  5. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 231
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 777
  7. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas? 2 619
  8. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 2 137
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu